וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"העליות במדד מחירי הדירות - פרומו לביטול מס דירה שלישית"

18.6.2017 / 11:00

כלכלן אביתר בן-דוד על העלייה בשיעור של 0.5% במדד מחירי הדירות של הלמ"ס בחודשיים האחרונים: "קשה לומר האם העליות מצביעות על התפתחות של מגמה"

בנייה בדימונה. מרץ 2017. ראובן קסטרו
צילום: ראובן קסטרו/ראובן קסטרו

מדד מחירי הדירות שפורסם ביום חמישי האחרון, במסגרת פרסום מדד המחירים לצרכן על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) לא הותיר את הכלכלנים אדישים. אביתר בן-דוד, כלכלן מאקרו במחלקת המחקר והאסטרטגיה של בית ההשקעות אקסלנס, טוען כי העלייה בשיעור של 0.5% בחודשיים האחרונים של השנה מהווה "פרומו" למה שצפוי בשוק הנדל"ן, אם בג"ץ יחליט לבטל את חוק מס דירה שלישית.

"בחודש בו יורדים מחירי חוזי השכירות המתחדשים ב-0.4% (סעיף הדיור 0.3%-), לאחר ירידה של 0.2% בחודש הקודם (בניגוד גמור לעונתיות המאפיינת אותם); ומנגד מחירי הדיור עולים ב-0.5% לאחר עלייה של 0.4% בחודש הקודם - כל מה שנשאר הוא לשאול את עצמנו האם חזרה גם תנועת המספריים של התמתנות בקצב עליית מחירי השכירות מחד (בדומה לזו בה חזינו בשנת 2016), וחזרת ציבור 'היושבים על הגדר' לרכוש דירות מנגד".

בן-דוד מזכיר כי "בעבר כבר הזהרנו כי האפשרות לביטול חוק 'מס דירה שלישית' עשויה להחזיר את 'אופנת 2016 במחירי השכירות והמגורים' מהר מהצפוי. עם זאת, גם אנחנו חשבנו שהציבור יחכה לפחות עד להכרעתו הסופית של בג"ץ בנושא לפני שיסתער בחזרה על השוק".

מסע"ת של שר האוצר משה כחלון הקרייה, תל אביב 14 ביוני 2017. אבי כהן
שר האוצר, משה כחלון/אבי כהן

"ברמה השנתית אנו עדים דווקא להתמתנות"

לדבריו, "אם להיות מעט כנים יותר, קשה כרגע לומר האם העליות בחודשיים האחרונים במחירי הדיור מצביעות על התפתחותה של מגמה. הרי רק בחודש שעבר הנתון הראשוני של הלמ"ס דיווח בכלל על ירידה של 0.5% במחירי הדיור (ועודכן כלפי מעלה לבסוף לעלייה של 0.4%). מכאן שהאפשרות לעדכונים לנתוני שלושת החודשים האחרונים כלפי מטה עוד קיימת".

בנוסף, הוא אומר, "ברמה השנתית אנו עדים דווקא להתמתנות משמעותית למדי בשיעור עליית המחירים: ב-12 החודשים שהסתיימו במרץ, עלו מחירי הדיור בישראל ב-4.3%, זאת לעומת עלייה שנתית של 5.7% בסוף שנת 2016 ועלייה שנתית של 7.9% בתקופה המקבילה אשתקד. התמתנות זו תואמת הרבה יותר את הנתונים האחרונים שפרסמו לאחרונה הלמ"ס ומשרד האוצר, והצביעו על קיפאון בשוק הדיור המקומי".

בן-דוד מעריך כי "כפי שזה נראה כרגע, נתוני החודשיים האחרונים הם כנראה הפרומו למה שצפוי לנו בשוק הדיור, במידה שבבג"ץ יחליטו לבטל את החוק. במצב הנוכחי, בו הביקושים לדיור עדיין גבוהים מאוד והיצע הדיור עדיין נמוך מכדי לספק אותם, שבירת הציפיות סביב יכולת הממשלה לטפל במשבר הנוכחי תהווה מכה עבור האוצר במלחמתו ביוקר מחירי הדיור בישראל".

לדבריו, "בבנק ישראל בוודאי יהיו מרוצים מהעלייה ברמת המחירים בישראל במהלך חודש מאי. עם זאת, להערכתנו אין בה עדיין מספיק בכדי להעיד על היווצרותם של לחצים אינפלציוניים משמעותיים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully