למ"ס: ירידה של כ-15% בביקושים לדירות חדשות

בחודשים פברואר-אפריל השנה חלה ירידה של 11.3% במספר הדירות החדשות שנמכרו לציבור הרחב, בהשוואה לשלושת החודשים הקודמים להם. עיקר הביקושים במחוז מרכז

צילום: ראובן קסטרו (צילום: ראובן קסטרו)

הקיפאון בביקושים ממשיך: בשלושת החודשים האחרונים של השנה (פברואר-אפריל 2017) נרשמה ירידה של כ-14.9% בכמות המבוקשת של דירות חדשות, בהשוואה לשלושת החודשים הקודמים להם (נובמבר 2016-ינואר 2017).

כך עולה מהסקירה החודשית של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) שפורסמה היום (רביעי). שילוב של נתונים אלה מצביע על הביקושים של הציבור הישראלי לדירות חדשות, כאשר חודש אפריל הוא התשיעי ברציפות בו נרשמה ירידה בביקושים.

הכמות המבוקשת של דירות חדשות (ביקושים לדירות) מורכבת מדירות חדשות שנמכרו לציבור הרחב ומדירות שלא למכירה שהחלה בנייתן, כמו למשל דירות שנבנות במסגרת של קבוצות רכישה, דירות להשכרה או יחידות דיור לשימוש עצמי של בעל זכויות הבנייה בקרקע.

עוד באותו נושא

מאטים את הקצב: ירידות בביקושים לדירות חדשות מתחילת השנה

לכתבה המלאה
מקור: הלמ"ס (צילום: אתר רשמי, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה)

עלייה במספר הדירות בקבוצות רכישה

על פי הנתונים, בתקופה שנבדקה נמכרו 6,170 דירות חדשות לציבור הרחב - ירידה בשיעור של 11.3%; וכן חלה צניחה בשיעור של 20% במספר הדירות שלא למכירה שהחלה בנייתן. יחד עם זאת - אם מבצעים השוואה של מספר הדירות החדשות שנמכרו בארבעת החודשים האחרונים (ינואר-אפריל 2017) מול ארבעת החודשים הקודמים להם, נרשמה עלייה של 2.3%.

ב-12 החודשים האחרונים, מאי 2016-אפריל 2017, כ-27% מסך כל הכמות המבוקשת של דירות חדשות (דירות חדשות שנמכרו ודירות שלא למכירה שהחלה בנייתן) היו במחוז המרכז וכ-8% בלבד במחוז ירושלים.

בתקופה זו החלה בנייתן של כ-4,590 דירות בקבוצות רכישה - דירה אחת לכל 6.1 דירות שמכרו קבלנים. זאת לעומת 12 החודשים הקודמים (מאי 2015-אפריל 2016), בה החלה בנייתן של 2,380 דירות בקבוצות רכישה - דירה אחת לכל 13.4 דירות שמכרו קבלנים.

בבחינה לפי מחוזות, בתקופה זו נמצא כי במחוז המרכז החלה בנייתן של כ-1,680 דירות בקבוצות רכישה - דירה אחת לכל 5 דירות שנבנו על ידי הקבלנים; ובמחוז תל אביב החלה בנייתן של כ-1,250 דירות בקבוצות רכישה - דירה אחת לכל 4 דירות שמכרו קבלנים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully