המועצה הארצית אישרה הקמת שני יישובים חדשים בנגב

בנוסף להקמת היישובים דניאל ועיר אובות החליטה המועצה לאמץ גם את החלטת הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים להקמת ניצנית - הרחבה לכפר הנוער ניצנה

האזור בו ייבנה היישוב עיר אובות (צילום: יח"צ)

המועצה הארצית לתכנון ובנייה החליטה היום (שלישי) לאמץ את החלטת הוועדה לנושאים תכנוניים עקרוניים (ולנת"ע) שהתקבלה לאחרונה ולאשר את הקמתם של שני יישובים חדשים בנגב - דניאל, ועיר אובות. בנוסף, אישרה הוועדה את התוכנית להקמת ניצנית - הרחבה של כפר הנוער ניצנה. בפני המועצה הארצית הוצגו תזכירים להקמת 6 יישובים חדשים במחוז דרום. שלושת היישובים שאושרו ושלושה נוספים שהקמתם נדחתה: נווה גוריון, אשל הנשיא ודיה.

ההחלטה שהתקבלה תואמת את מדיניות התכנון על פיה יש להימנע ככל הניתן מהקמת ישובים חדשים, שכן היא נוגדת את תפיסת התכנון של ריכוז הפיתוח במרקמים העירוניים ומניעת פירבור. כמו כן, הדגישה המועצה הארצית כי הקמת יישובים כפריים חדשים בסמוך לישובים עירוניים קיימים, תפגע בהשגת יעדי הממשלה מחד, ובחיזוק הערים מאידך.

היישוב דניאל יוקם ממערב לאופקים ובסמוך למוסד "עלה נגב", כפר שיקומי עבור ילדים ובוגרים עם מוגבלות שכלית התפתחותית משולבת בנכויות פיזיות קשות. המועצה הארצית השתכנעה כי על אף הסמיכות לאופקים ניתן לאפשר את הקמתו על מנת שישמש למגורים עבור אנשי הסגל והמטפלים, וכן לצורך במענה לאוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים תוך שילובה בקהילה.

עוד באותו נושא

המלצה למועצה הארצית: להקים 2 יישובים חדשים בנגב

לכתבה המלאה

לא פוגעים ברצף השטחים הפתוחים

עיר אובות צפוי להיות יישוב קהילתי חדש במועצה האזורית ערבה תיכונה. היישוב מרוחק מלב המטרופולין ומיישובים עירוניים וסמוך לבינוי מאושר. במסגרת תכנון היישוב החדש, ייבחן מתן המענה הראוי להסדרה תכנונית של האוכלוסייה הבדואית הנמצאת בסמיכות.

ניצנית נמצא, כאמור, בדרום מערב המועצה האזורית רמת נגב בסמוך למוסד החינוכי ניצנה שבגבול מצרים. הוועדה השתכנעה כי ניתן לאפשר את הקמת הישוב שנועד לתרום לביסוס אגן ההתיישבות כעוגן, על מנת לחזק את התפקוד של כלל היישובים הסמוכים לו. עקרון נוסף שעמד לנגד עיני הוועדה הוא המרחק מיישובים עירוניים וסמיכותו לבינוי מאושר, כך שאינו פוגע ברציפות השטחים הפתוחים.

יו"ר המועצה הארצית לתכנון ובנייה, זאב בילסקי אמר כי "המועצה הארצית שמה לנגד עיניה, בין יתר השיקולים, גם את השיקולים החברתיים. היישובים שאושרו היום הם בעלי חשיבות חברתית ובגדר עשייה ציונית".

מנהלת מינהל התכנון, דלית זילבר, אמרה כי "מינהל התכנון בוחן בכובד ראש כל מקרה של הקמת יישוב חדש על פי שיקולים תכנוניים, חברתיים, כלכליים וסביבתיים. בבחינת היישוב דניאל, בלט העניין החברתי והיווה משקל מכריע בהחלטה לאשר את היישוב".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully