אושר לקריאה ראשונה: שיפוצניקים יתנו אחריות לשנה על עבודתם

על פי הצעת החוק של ח"כ רועי פולקמן, חובת האחריות תוטל על כל עבודת שיפוץ בהיקף של 44 אלף שקל ומעלה. הקבלן יחוייב לבצע תיקונים ללא תשלום נוסף ובזמן סביר

שיפוצניק (צילום: ShutterStock)

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה היום (שלישי) לקריאה ראשונה את הצעת חוק אחריות לעבודות שיפוצים של ח"כ רועי פולקמן וחברי כנסת נוספים, לפיה כל קבלן שיפוצים יחויב לתת למזמין אחריות של שנה לפחות על עבודות בהיקף של 44 אלף שקל ומעלה. לפי ההצעה, בתקופת האחריות יחויב קבלן השיפוצים לבצע תיקון ליקויים ללא תשלום ובתוך זמן סביר.

ח"כ פולקמן הציג את הצעתו ואמר כי ענף השיפוצים מתנהל בהפקרות ופועלים בו חאפרים רבים. לדבריו, במקרים רבים צרכנים נתקלים בבעיה כי הם לא יודעים מה הזכויות שלהם ולכן הציע לחייב כל קבלן שיפוצים לתת אחריות על עבודתו לפי חוק המכר אך לא פחות משנה, בהתאם להסכם בין הצדדים.

עוד ציין פולקמן כי האחריות תחול על עבודות בהיקף של 44 אלף שקלים ומעלה - כך שבעבודות כאלה המזמינים ייהנו מאחריות לתקופה של שנה לפחות, שבתקופתה הקבלן יחויב לבצע תיקונים ללא תשלום ובתוך זמן סביר. "זה יאפשר רשת ביטחון מינימלית וקצת שקט נפשי", אמר פולקמן. כבל הוסיף כי "לא צריך להזכיר איזה שם טוב יש, במרכאות כפולות ומכופלות, לקבלני השיפוצים. הצעת החוק עושה צעד ראשון לתת מענה לחלק מהחוליים המתקיימים בענף".

עוד באותו נושא

הסוף לחאפרים בענף השיפוצים: כ-10,000 קבלנים יוכלו לקבל רישיון

לכתבה המלאה

נציגת משרד המשפטים, עו"ד אסתי ורהפטיג, אמרה כי מדובר בהצעת חוק צרכנית שתחול על כל קבלני השיפוצים, הרשומים והלא רשומים, כדי לאפשר הגנה כמה שיותר טובה על הצרכנים. עם זאת היא הוסיפה כי התאחדות קבלני השיפוצים יכולה להטיל סנקציות נוספות על קבלנים רשומים, ולכן בכל מקרה יש חשיבות על התקשרות עם קבלן רשום. עו"ד ורהפטיג הוסיפה כי בעבודת בסכום נמוך מ-44 אלף שקלים עדיין יכול הצרכן לתבוע על נזק שגרם לו הקבלן, אלא שבמקרה כזה חובת ההוכחה שהקבלן גרם את הנזק תחול על הצרכן, ובאחריות לפי החוק תחול חובה על הקבלן להוכיח שלא הוא גרם לנזק.

יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים, ערן סיב, אמר כי גם קבלן שעושה עבודה בהיקף של 10,000 שקל צריך לתת אחריות, אך מדובר בצעד ראשון. ח"כ פולקמן הגיב על כך ואמר כי יבחן שוב את גובה רף האחריות בעת הכנת ההצעה לקריאה שנייה ושלישית. סיב הוסיף כי אחריות לפי חוק המכר עלולה לייצר בעיה לקבלני השיפוצים, שאינם עובדים בדירות חדשות. ח"כ פולקמן הסביר כי קבלני השיפוצים יהיו חייבים לציין במפורש את תקופת האחריות על כל סוג עבודה, כאשר החובה היא לתת אחריות של שנה לפחות.

לדבריו, ההצעה תייצר שקיפות, תטיב עם הקבלנים הרשומים ותעודד את הציבור לעבוד עם שיפוצניקים שיבהירו את עניין האחריות, מאחר וכיום הצרכנים לא יודעים מה מגיע להם. כבל הוסיף כי הצעת החוק תייצר תרבות חדשה וכי נציגי התאחדות הקבלנים יצטרכו להדריך את החברים בהתאחדות ולייצר דרך פעולה אחרת אל מול הצרכן.

סיב הוסיף כי "מדובר בצעד נוסף לשיפור השירות לציבור ומיגור תופעת החאפרים בענף. בחודש שעבר שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, הביא להסדרת הענף באמצעות קביעת תקנה שמחייבת כל קבלן שמבצע עבודות בסכום העולה על 44 אלף שקל להוציא רישיון - וכעת הצעת החוק הזאת עברה לקריאה ראשונה. אין ספק שהענף כולו משנה את פניו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully