וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אפקט ענבל אור: שרת המשפטים פרסמה הצעת חוק להסדרת קבוצות רכישה

20.6.2018 / 13:10

תזכיר החוק יחייב את היזמים לשקיפות מלאה כלפי הרוכשים, מניעת ניגוד אינטרסים ונקודות יציאה בהיעדר התקדמות הפרויקט. שקד: "נעשה סדר בבלאגן בתחום קבוצות הרכישה"

שרת המשפטים איילת שקד בכנס איפא"ק. צילום: אייפאק, מערכת וואלה
שרת המשפטים איילת שקד/מערכת וואלה, צילום: אייפאק

שרת המשפטים, איילת שקד, הפיצה היום (רביעי) תזכיר חוק להגנה על הרוכשים בקבוצות הרכישה. זאת, מתוך כוונה להגן על מי שמצטרף לקבוצות, לאחר נפילות של קבוצות רכישה, דוגמת מקרה ענבל אור.

תזכיר החוק, שהוכן בעקבות המלצות הצוות של המשנה ליועץ המשפטי לממשלה ארז קמיניץ, נוסח באופן שמצד אחד מעודד קבוצות רכישה, שככלל מוזילות את עלות הדיור; ומצד שני, מגנות על הרוכשים הנמצאים בעמדת נחיתות מול היזם.

התזכיר יקבע חובת שקיפות מקסימלית של היזם כלפי הרוכשים, מניעת ניגוד אינטרסים של היזם ונקודות יציאה מהפרויקט של הרוכשים, ככל שפרויקט הבנייה לא מתקדם.

בין היתר, קובע תזכיר החוק חובת הצגת דוח שמאי מקרקעין (דוח אפס) על הקרקע המוצעת, במטרה למנוע רמיית הרוכשים. בנוסף, מדי חצי שנה היזם יחויב להנפיק לרוכשים דוח מפורט של התקדמות הבנייה. היזם ידגיש לרוכשים כי מחיר הדירה עליו סיכמו אינו מחיר סופי, וייתכן שיעלה משמעותית בחלוף הזמן.

חשבון נאמנות נפרד לכל קבוצה כדי לבטח את כספי הרוכשים

שקד: "נעשה סדר בבלאגן בתחום קבוצות הרכישה. הן מהוות פתרון טוב ליוקר הדיור, ולכן תזכיר החוק מאזן בין הצורך להגן על הרוכשים - הגנה שלא קיימת היום - למניעת הכבדה מיותרת על היזמים"

למניעת ניגוד אינטרסים, קובע תזכיר החוק כי דמי הניהול שיגבו בידי היזם יהיו קבועים מראש עם ההצטרפות לקבוצה - ולא על פי אחוז מסכום הדירה. זאת כדי למנוע את האינטרס המובנה של היזם בעליית מחירי הדירות. בנוסף, יוגבלו דמי ההצטרפות לקבוצה, בהתאם לתקנות שתפרסם שרת המשפטים לאחר אישור החוק.

כדי לבטח את כספי הרוכשים, יהיה חשבון נאמנות נפרד לכל קבוצה. החשבון ינוהל על ידי נאמן שלא יהיה מקורב בכל צורה שהיא למארגן הקבוצה. צעד זה יבטיח, בין היתר, מהמארגן שבבעלותו מספר קבוצות רכישה, הפרדה בין החשבונות; וימנע סיטואציות בעיתיות בדומה לפרשיית ענבל אור.

כמו כן, היזם יחויב לרשום את זכויות הרוכשים, והרוכשים יהיו רשאים להחליפו ברוב של 70%. את הנאמן ניתן יהיה להחליף ברוב רגיל. חשוב לא פחות הוא נקודות יציאה לרוכשים: ככל שתוך 3 שנים לא נרכשה הקרקע, או תוך 4 שנים אם לא ניתן היתר בנייה להקמת הדירות.

בלשכת שרת המשפטים מבהירים כי "אין בכוונתה של שקד לעצור את קיומן של קבוצות רכישה, אשר בסופו של דבר מעניקות לחבריה יתרון כספי ואת האפשרות בחלק מהמקרים לבחור את סביבת מגוריהם. אך לצד זאת, ברצונה לעצור את הכשלים הצרכניים והמשפטיים ולהגן על הרוכשים מפני קבלת מידע שגוי או חלקי". עוד מוסיפים שם כי "מטרת השרה להביא לסיום הסכמים מקפחים וחד צדדיים, אשר פועלים לרעת חברי קבוצת הרכישה ומעניקים יתרון למארגן תוך פגיעה באינטרסים של הרוכשים".

השרה שקד ציינה כי "נעשה סדר בבלאגן בתחום קבוצות הרכישה. הן מהוות פתרון טוב ליוקר הדיור, ולכן תזכיר החוק מאזן בין הצורך להגן על הרוכשים - הגנה שלא קיימת היום - למניעת הכבדה מיותרת על היזמים. מחובתנו לפעול למען הזוגות הצעירים שעומדים לא אחת חסרי אונים מול יזמים חזקים. אני מודה לארז קמיניץ ולמחלקתו על עבודתם הטובה בתחום חשוב זה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully