וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הסוף לחאפרים בענף השיפוצים: כ-10,000 קבלנים יוכלו לקבל רישיון

8.5.2018 / 13:20

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, חתם על תקנות המסדירות לראשונה את ענף קבלנות השיפוצים בישראל. קבלני שיפוצים שלא יהיו רשומים ברשם הקבלנים יעברו על החוק

הילה ציאון מדברת על התחדשות עירונית, תמ"א 38 ופינוי בינוי/עריכת וידאו: אביב אירגז

(בווידאו: כל מה שצריך לדעת על התחדשות עירונית)

מהפכה בענף השיפוצים: שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, חתם היום (שלישי) על תקנות חדשות שיסדירו לראשונה את ענף קבלנות השיפוצים בישראל. מדובר בתקנות רישום קבלנים לעבודות הנדסה בנאיות (סיווג קבלנים רשומים) (תיקון), התשע"ח-2018, שיכנסו לתוקף בעוד כ-30 יום, במסגרתם ניתן יהיה למגר את תופעת החאפרים בענף.

מדובר במהלך משותף של משרד הבינוי והשיכון והתאחדות קבלני השיפוצים להסדרת הענף, המגלגל למעלה מ-15 מיליארד שקל בשנה. עד היום, פחות מ-10% מקבלני השיפוצים יכולים היו להירשם בפנקס הקבלנים, להחזיק ברישיון ולעסוק בעבודות שיפוצים. עם כניסת התקנות לתוקף, קבלני שיפוצים המבצעים עבודות של עד 350 אלף שקל יוכלו להירשם בפנקס הקבלנים. קבלן ללא רישיון - יעבור על החוק.

תקנות אלה יאפשרו ליותר מ-10,000 קבלני שיפוצים להירשם בפנקס הקבלנים. רשם הקבלנים יפנה את המועמדים המתאימים למבחנים מקצועיים כדי לקבל את הרישיון. בהתאם לחוק רישום קבלנים לעבודות הנדסה בנאיות, התשכ"ט-1969, מי שאינו רשום בפנקס הקבלנים אינו רשאי לבצע עבודות בהיקף העולה על כ-45 אלף שקל.

שיפוץ שיפוצים עיצוב הבית נדלן נדל"ן. ShutterStock
קבלן שיפוצים/ShutterStock

ענף השיפוצים מגלגל למעלה מ-15 מיליארד שקל בשנה

ניסיונו והכשרתו של קבלן השיפוצים הרשום נבחנו על ידי הוועדה המייעצת ורשם הקבלנים, שלעתים מזמינים את המבקש להופיע בפניהם

בתוך כך, משרד הבינוי והשיכון והתאחדות קבלני השיפוצים יקדמו תוכנית להכשרת קבלני שיפוצים, שתכלול הקניית יכולות מקצועיות ותכנים מתחום הבטיחות בעבודה. ההתאחדות תסייע לקבלנים להגיש את בקשותיהם לרישום בפנקס הקבלנים באמצעות קורסי הכנה מקצועיים. משרד הבינוי והשיכון סיכם עם התאחדות קבלני השיפוצים, כי עם הצגת תוכנית הקורסים המפורטת, המשרד יקבע את היקף ואופן השתתפותו.

משמעות המהלך היא שמהיום אזרחים המעוניינים לשפץ את ביתם יוכלו להעסיק קבלן שיפוצים רשום, שעמד בכל התבחינים ונמצא מתאים וראוי. ניסיונו והכשרתו של קבלן השיפוצים הרשום נבחנו על ידי הוועדה המייעצת ורשם הקבלנים, שלעתים מזמינים את המבקש להופיע בפניהם. הרשם גם רשאי להפנות את המבקש לבחינות מקצועיות בנושאים שונים, כגון בטיחות בעבודה, קריאת תוכניות, ארגון אתר וכדומה.

ענף השיפוצים בישראל מגלגל למעלה מ-15 מיליארד שקל בשנה, מתוכם כ-6 מיליארד שקל על תחזוקה ושיפוץ במשקי הבית; וכ-10 מיליארד שקל על עבודות שיפוץ ותחזוקה של מוסדות ומשרדים ממשלתיים. כ-10,000 קבלנים פועלים בענף, מתוכם רק כ-10% רשומים בפנקס הקבלנים וכפופים לפיקוח רגולטורי של משרד הבינוי והשיכון.

בישראל מתבצעים מדי שנה כ-300 אלף שיפוצים של בתי אב, כאשר העלות הממוצעת לשיפוץ דירה בשטח 100 מ"ר עומד על 300-350 אלף שקל (כולל עבודות אינסטלציה, חשמל, גבס, איטום ריצוף וחיפוי, צבע, התקנת כלים סניטריים, חומרי עבודה ועוד).

שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, חותם על התקנות החדשות. משמאל: ערן סיב, יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים. יח"צ,
שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, חותם על התקנות החדשות. משמאל: ערן סיב, יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים/יח"צ

"לא פחות ממהפכה בענף השיפוצים"

"עד היום הסתננו אלפי חאפרים לתחום, ומעתה הציבור צריך להבין שהוא יכול לדרוש מקבלן שיפוצים רישיון, שיעיד שיש לו את הידע המקצועי והוותק לקיים עבודות כנדרש"

השר גלנט אמר היום כי "חתמנו הבוקר על תקנה חדשה, שתאפשר לאלפי קבלני שיפוצים להירשם בפנקס הקבלנים ולעשות את עבודתם עם כל האישורים הדרושים. כפועל יוצא, יוכל רשם הקבלנים לבחון את מידת התאמתם של כ-10,000 קבלני שיפוצים, ולבדוק אם יש להם את הידע והניסיון הדרושים, הן מבחינה מקצועית, והן בהיבטי הבטיחות בעבודה".

מנכ"ל משרד השיכון והבינוי, חגי רזניק, הוסיף כי "כיום משפחות רבות בישראל לא יקנו דירה להשקעה, אבל יחסכו שקל לשקל כדי לשפץ את הבית. אם אנחנו כרגולטור לא יודעים להתייחס לאזרחים האלה, וקבלני השיפוצים ימשיכו להיות שקופים בתוך העולם הזה, אנחנו פוסחים על האזרח. יצרנו רפורמה שכוללת הכרה, מיסוד ובקרה - והחזרנו את הכלים לאזרח, כך שידע שכאשר הוא נכנס לשיפוץ ושם את מיטב כספו, יש כאן רפורמה אמיתית.

יו"ר התאחדות קבלני השיפוצים, ערן סיב, ציין כי "עד היום הסתננו אלפי חאפרים לתחום, ומעתה הציבור צריך להבין שהוא יכול לדרוש מקבלן שיפוצים רישיון, שיעיד שיש לו את הידע המקצועי והוותק לקיים עבודות כנדרש. אנו נמשיך ונסייע לקבלני השיפוצים בתהליך קבלת הרישיון ונפתח קורסים עיוניים ומעשיים, שיקדמו את הרמה המקצועית של הענף".

נשיא התאחדות בוני הארץ, רוני בריק, אמר כי "מדובר בתחילתה של לא פחות ממהפכה בענף השיפוצים במדינת ישראל. ענף השיפוצים יהפוך לענף עסקי כמו כל עסק, ובעוד כמה חודשים יוכל כל בעל נכס לדרוש רישיון מקבלן שיפוצים. קבלני שיפוצים קטנים גדולים יעברו מבחנים, ורשם הקבלנים יעקוב אחרי הפעילות ויבטיח שישמרו על רמתם המקצועית הגבוהה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully