וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

איך יכול קבלן להיזהר מחשבוניות פיקטיביות זרות?

קרן זרקו זמיר

14.5.2018 / 8:16

קבלנים, בעיקר בענף הבנייה, המקבלים חשבוניות מקבלני משנה, עלולים למצוא את עצמם נתונים להליכים פלילייים ונדרשים לשלם סכומי כסף גבוהים על לא עוול בכפם לאחר שעסקה שנערכה לכאורה מול חברה אמיתית התבררה כמזוייפת. מה צריך הקבלן לבדוק? מדריך

צילום:ניב אהרונסון עריכת וידאו:ניר חן

(בווידאו: דיווח למהדורה המרכזית של וואלה! NEWS על המסחר בבורסת תל אביב)

זה קורה כל הזמן. בוקר אחד מקבל קבלן דרישת תשלום ממע"מ של מאות אלפי שקלים, לאור חשבוניות שקוזזו שלא כדין. הוא מגיע לחקירה ומתברר שהעבודות שעבורן התקבלו החשבוניות אכן בוצעו ושהוא בדק את החברה שהופיעה על החשבוניות וכל האישורים שלה היו תקינים. אך אז מתגלה שהקבלן קיבל את החשבוניות ממתווך עמו עבד, אשר ייצג מספר קבלני משנה.

מתברר, שהמתווך פשוט הדפיס חשבוניות של חברה אחרת ונתן אותן לקבלן. היות והקבלן לא בדק את הקשר בין המתווך לאותן חברות ולא ביצע כל בדיקה אחרת שאישרה שקשרי העבודה ביניהם תקפים וקיימים, הוא נושא באחריות פלילית בעבירות של קיזוז חשבוניות פיקטיביות. הקבלן יחויב להחזיר את המע"מ שקיזז באופן מידי, ויתכן מאוד כי גם מצפה לו הליך פלילי ממושך שדינו בהרבה מקרים עונשי מאסר כבדים.

עבירות החשבוניות הפיקטיביות הפכו כבר מזמן למכת מדינה, והיקפן נאמד במיליארדי שקלים בכל שנה. רק לשם ההמחשה, משרד המשפטים דירג את תופעת החשבוניות הפיקטיביות ברמת איום גבוהה, רמה 5, במסגרת הערכת הסיכונים הלאומית בתחום הלבנת ההון. האיום בתחום מסחר בסמים אגב, מדורג בינוני-גבוה, רמה 4.

מהו הסיכון הגבוה של הקבלנים?

ענף הקבלנות, בדגש על ענף הבנייה, מועד יותר לפורענות, בעיקר בכל הקשור לחשבוניות פיקטיביות "זרות" - אלו הנחזות לאמיתיות ומשקפות עסקה אמיתית. זאת מהסיבה הפשוטה שחלק ניכר מהחשבוניות בתחום זה מחליפות ידיים רבות של קבלני משנה ומתווכים.

יש עוסקים רבים בענף, כמו מבצעי עבודות שלד וגמר, שכלל אינם מחזיקים תיק מסודר ברשות המסים ויודעים כי לא יועסקו ללא חשבוניות, ולכן הם פעמים רבות "ירכשו" או ידפיסו בבתי דפוס חשבוניות על שם חברות אמיתיות ויגישו חשבוניות בשמן. החברה האמיתית כלל אינה יודעת שהוציאו חשבוניות בשמה, ובכל זאת - כל הבדיקות שהקבלן מבצע לחברה יוצאות תקינות. עבירה זו תתגלה לרוב בשלב מאוחר הרבה יותר, לאחר שהקבלן שקיבל את החשבוניות כבר התקזז עליהן, לעתים במיליוני שקלים.

עוד באותו נושא

חשד: קבלן הוציא חשבוניות פיקטיביות על 1.5 מיליון שקל

לכתבה המלאה

מהי הסכנה בחשבוניות הזרות?

ככלל, חשבונית פיקטיבית, שנהוג לכנותה חשבונית מזויפת, היא חשבונית שהוצאה שלא כדין, ונהוג לחלקה ל-3 סוגים.

פיקטיבית קלאסית: שכל מטרתה להגדיל את ההוצאות ומס התשומות של מקבלה, היות שלא ניתן עבורה כל שירות או עסקה אמיתיים.

פיקטיבית מנופחת: הניתנת על עסקה אמיתית, אך הסכום המופיע בה הוא גבוה משווי העסקה.

פיקטיבית זרה: הניתנת עבור עסקה אמיתית לחלוטין, ושולמה עבורה כל התמורה, אך מי שנותן אותה הוא זר לחברה שמופיעה עליה, והוא אינו מורשה להוציא חשבונית בשמה. במקרה זה מקבל החשבונית משלם את כל המס לנותן החשבונית, אך נותן החשבונית אינו משלם את מס העסקאות, היות וכאמור, הוא אינו קשור לחברה שמוציאה את החשבונית.

אתר בנייה. שאטרסטוק, ShutterStock
לוודא שכל קבלני המשנה אכן עובדים עם החברות עליהן הם מצהירים/ShutterStock, שאטרסטוק

מהן הבדיקות הנדרשות מהקבלנים?

אם נותן החשבונית הוא אחד, ומבצע העבודה הוא אחר, יש לוודא כי קיימים ביניהם הסכמי עבודה ולגבות את אלו בהסברים ומסמכים, על מנת לבצע "סגירת מעגל" בין כלל הנוגעים לחשבונית שהתקבלה

אחד הדברים המרכזיים שניתן לעשות, הוא לוודא כי יש לכם את יכולות ההוכחה שנקטתם בכל "האמצעים הסבירים" על מנת לוודא שהחשבוניות תקינות. בתי המשפט קבעו בפסיקתם אילו בדיקות צריכים הקבלנים לבצע. עיקר הדגשים קשורים לבדיקה יסודית של הקשר בין כל הגורמים בתהליך: מבצע העבודה, המתווך והחברה שעל שמה יוצאת החשבונית. ככל שמדובר בפחות גופים שונים הסכנה יורדת, ככל שמדובר ביותר - הבדיקה הופכת מורכבת יותר.

מעבר לבדיקות המוכרות של זהות נותן החשבונית, קיום החברה, אישורי ניהול ספרים וניכוי מס, בית המשפט מבהיר כי יש לוודא כי נותן החשבונית הוא בעל העסק (למשל באמצעות תדפיס רשם החברות מול ת.ז). אם הוא אינו הבעלים, יש לדרוש ייפוי כח המעיד כי נותן השירות מורשה מטעם החברה, ואף לוודא מול בעלי החברה באופן ישיר כי לא מדובר במתחזה, וכי האישורים שהציג אמיתיים.

אך לא רק זאת, אם נותן החשבונית הוא אחד, ומבצע העבודה הוא אחר, יש לוודא כי קיימים ביניהם הסכמי עבודה ולגבות את אלו בהסברים ומסמכים, על מנת לבצע "סגירת מעגל" בין כלל הנוגעים לחשבונית שהתקבלה. הפסיקה מראה גם כי חשוב שמקבל החשבוניות יחתום על הסכמים כתובים מול קבלני המשנה שלו וכי יקפיד לשלם בצ'קים למוטב בלבד, על מנת למנוע התגלגלות נוספת של הכספים.

מבחינת בתי המשפט, אלו הם האמצעים הסבירים שיש לנקוט על מנת לוודא שהחשבונית הוצאה כדין, ואגב כך להסיר מכם אחריות פלילית בעתיד ואת חובת החזרי המע"מ על חשבוניות, אם יתברר שהוצאו שלא כדין. הבדיקות עשויות להיראות לא סבירות לחלק מהאנשים, ומצריכות מאמצים רבים מצד מקבלי החשבוניות, אך בראייה לטווח רחוק, אלו הן חומת הגנה משמעותית עבורכם, שחשוב מאוד להקפיד עליה ביומיום, כנוהל עבודה.

יש לזכור כי באחריות מקבל החשבונית לוודא כי הן הוצאו כחוק ורשות המסים מטילה עליו אחריות לבדיקות מקיפות, אשר אי ביצוע שלהם עשוי לסבכו בפלילים, וזאת גם אם פעל בתמימות, ללא ידיעה וללא כוונה כלל.

הכותבת היא עו"ד מומחית למיסוי פלילי, המתמחה בתיקי חשבוניות פיקטיביות, הליכי כופר ועבירות כלכליות

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully