מדריך: מהן זכויות המשפחות השכולות בתחום הדיור?

קרובי משפחה של חללי צה"ל או קורבנות פעולות איבה, אלמנות צה"ל, יתומים ונכי צה"ל זכאים לסיוע בשוק הדיור. חשוב לדעת מה ההטבות כדי שתקבלו את מה שמגיע לכם

בועז אופק
מגדלי מגורים (צילום: ShutterStock)

יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה מהווה, בין היתר, גם הזדמנות להזכיר שהמדינה מעניקה הטבות בשוק הדיור לנכי צה"ל, משפחות שכולות, אלמנות, יתומים ונפגעי פעולות איבה. גם אם ניתן לטעון שההטבות הללו עדיין לא מספיקות, מומלץ לכל אחד מהזכאים לדעת מהן וכיצד לנצלן. ריכזנו את תחומי הזכאות וההטבות העיקריות על פי חוק.

הטבה בתשלום ארנונה עירונית

הורים שכולים, אלמנות צה"ל, נכי צה"ל ושאריהם זכאים להנחה של 66% בתשלום הארנונה העירונית לגבי 70 מ"ר משטח הנכס, במידה שמדובר במשפחה ובה עד 4 נפשות. למשפחה גדולה יותר, של 5 נפשות ומעלה, יוענקו 66% הנחה בגין 90 מ"ר משטח הנכס. כדי לקבל את ההנחה הזו, יש להציג בפני העירייה שבתחומה ממוקם הנכס את אישור משרד הביטחון, לפיו הזכאי נמנה על אחת מקבוצת הזכאות.

הנחה של 66% בארנונה על חלק מהדירה (צילום: ראובן קסטרו)

הנחה במס רכישה

נכה, נפגע פעולת איבה או בן משפחה של חייל שנספה במערכה זכאי לקבל הטבה בשתי עסקאות מקרקעין שיעשה במהלך חייו.

ברכישת דירה יחידה שנעשתה מיום ה-6 בדצמבר 2016 ואילך של דירה אשר מחירה אינו עולה על 2.5 מיליון שקל, לא ישולם מס רכישה על חלק השווי שעד 1,664,520 שקל. בנוסף, יינתן פטור ממס על מדרגת התשלום הראשונה.

על החלק שנותר עד לסכום שוויה של הדירה (עד 2.5 מיליון שקל), ישולם מס רכישה בשיעור של 0.5% משווי אותו חלק בלבד.

ברכישת דירה שאינה דירה יחידה, או שהיא דירה יחידה ששוויה עולה על 2.5 מיליון שקל, וכן ברכישה שנעשתה לפני ה-6 בצמבר 2016 של דירה יחידה ששוויה נמוך מסכום זה, הזכאות היא לתשלום מס רכישה מופחת בשיעור של 0.5%% בלבד משווי הדירה כולה.

חשוב לציין כי יתומי צהל יכולים לנצל את ההטבה הזו עד גיל 40 בלבד.

עוד בנדל"ן

איפה תמצאו דירת גג עם 4.5 חדרים ב-660 אלף שקל

לכתבה המלאה

סיוע בדיור לאלמנות ויתומי צה"ל

אלמנת צה"ל בעלת 3 ילדים יתומי צה"ל (או פחות) המתגוררים עימה ואשר לא עברו את גיל 30, זכאית למענק של עד 177,500 שקל ברכישת דירה ראשונה

אלמנות ויתומי צה"ל זכאים לסיוע חד פעמי ברכישת או החלפת דירה ראשונה או החזר משכנתא וכן בסיוע בשיפוץ הדירה, בתנאים ובסכומים הבאים:

סיוע ברכישת דירה ראשונה (לאלמנות צה"ל שאינן ולא היו מעולם בעלות דירה): אלמנת צה"ל ללא ילדים או שילדיה עברו את גיל 30 זכאית לקבלת מענק בסך 55,800 שקל ברכישת דירה ראשונה.

אלמנת צה"ל בעלת 3 ילדים יתומי צה"ל (או פחות) המתגוררים עימה ואשר לא עברו את גיל 30, זכאית למענק של עד 177,500 שקל ברכישת דירה ראשונה. כל יתום צה"ל נוסף (מעבר ל-3 המוגדרים על פי חוק), מזכה במענק נוסף על סך 13,400 שקל.

אלמנת צה"ל בעלת ילדים שהוכרו כיתומי צה"ל שהם רווקים ומתחת לגיל 30 ואשר לא מתגוררים עם האם, זכאית למענק בסך 145 אלף שקל בסיוע לרכישת דירה ראשונה.

כמו כן, אלמנות צה"ל בעלות ילדים זכאיות להלוואה נוספת של עד 226,500 שקל, אשר ניתנת בתנאים מועדפים.

סיוע בהחלפת דירה ראשונה או החזר משכנתא או סיוע בשיפוץ דירה קיימת לאלמנות ויתומי צה"ל:
אלמנת צה"ל זכאית להסתייע בהלוואה של עד 113,250 שקל לטובת החלפת דירתה, או במענק של עד 22,300 שקל לשיפוץ דירתה (ללא צורך בהחזר מענק זה כמובן) - אם לא קיבלה בעבר מענק לאחת ממטרות הדיור הנוספות.

עוד זכאית אלמנת צה"ל לקבל סיוע בשכר דירתה, במידה שהיא עומדת בתנאים אשר נקבעו לכך.

יתום שטרם הגיע לגיל 30 שרכש דירה או בונה בית, או יחידת דיור על בית קיים למטרת מגוריו בטרם נישא זכאי למענק של 89,844 שקל.

הנחה, פטור והחזר תשלומים למינהל מקרקעי ישראל

נכה צה"ל, שדרגת נכותו עולה על 50%, יהיה זכאי לפטור מתשלום דמי הסכמה למינהל מקרקעי ישראל, בגין העברת המקרקעין המוחזקים בידו בחכירה.

בנוסף ,נכה שדרגת נכותו היא 100% יהיה זכאי, בתנאים הקבועים, להחזר תשלום דמי חכירה (התשלום שמשלם החוכר למינהל מדי שנה בשנה עבור שימוש במקרקעין בהתאם למטרת ההקצאה), ואף להחזר מלא של דמי ההיוון (תשלום חד-פעמי מראש של דמי החכירה השנתיים העתידיים, עד לתום תקופת החכירה), במידה שכבר שילם אותם.

סיוע לנכי צה"ל מחוסרי דיור

נכי צה"ל מחוסרי דיור, הרוכשים דירה ראשונה בקומה נמוכה, זכאים למענק של 25,700 שקל ועד ל-94,500. נכי צה"ל שמחליפים את דירתם ועוברים מדירה הממוקמת בקומה גבוהה לדירת אחרת הממוקמת בקומה נמוכה, זכאים למענק של עד 51,400 שקל.

הכותב הוא עו"ד מומחה בתחום הנדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully