וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הותמ"ל מסכמת 3 שנים: אושרו 105 אלף יחידות דיור

5.2.2018 / 12:03

דוח האוצר על פעילות הוועדה הארצית לתכנון ובניית מתחמים מועדפים לדיור, שתפקידה לאשר תוכניות בנייה רחבות היקף בהליך מזורז, מעלה כי אישרה עד כה 37 תוכניות. שר האוצר פועל להאריך את תוקף הוראת השעה שלה אך הארגונים הירוקים מתנגדים

צילום:רוני כנפו עריכת וידאו:ניר חן

(בווידאו: העורכת הכלכלית של וואלה! NEWS בדיווח על סיכום שנת 2017 בנדל"ן)

במהלך 2017 אישרה הוועדה הארצית לתכנון ולבנייה של מתחמים מועדפים לדיור (הותמ"ל), שתפקידה לאשר תוכניות בנייה רחבות היקף בהליך מזורז, 18 תוכניות הכוללות 41,800 יחידות דיור. כך עולה מסיכום פעילות שפרסם היום (שני) משרד האוצר. על פי הנתונים, מאז תחילת פעילותה, אישרה הוועדה תכנון של 105 אלף יחידות דיור, המהוות כשליש מכלל יחידות הדיור שאושרו במוסדות התכנון בשנים אלה.

עוד עולה מהנתונים כי פרק הזמן הממוצע לאישור תוכנית בוועדה עומד על פחות משנה. באוצר מגדירים זאת "קיצור משמעותי של תהליך ייצור הדירה בישראל". כמו כן, מתוך סך התוכניות שאושרו - החל שיווקן של כ-19 אלף יחידות דיור; וב-7 תוכניות החלו עבודות עפר ופיתוח תשתיות.

נתונים נוספים מצביעים על כך שהמתחמים שהוכרזו על ידי הממשלה כוללים 50 אלף יחידות דיור המיועדות להשכרה ארוכת טווח. כ-20,500 מתוכן כבר אושרו במסגרת תוכניות שאישרה הוועדה; וכ-750 מהן שווקו במהלך 2017 על ידי החברה הממשלתית דירה להשכיר.

באוצר ציינו היום כי תוכניות לא מעטות התמקדו גם ביישובי מיעוטים ובקרב האוכלוסייה החרדית. לפיכך המתחמים שאושרו על ידי קבינט הדיור נחלקים כך: 29% במחוז דרום, 24% במחוז מרכז, 19% במחוז צפון, 14% במחוז חיפה, 11% במחוז תל אביב ו-3% במחוז ירושלים.

פרויקט בנייה של מגדלי מגורים בעיר נתניה. ShutterStock
"הותמ"ל משמשת כמכפיל כוח במאבק להגדלת היצע הדירות ופתרון משבר הדיור". אתר בנייה/ShutterStock

מבין התוכניות שאושרו בוועדה, החל הליך שיווקי ב-16 תוכניות באמצעות מכרזים ל-18,998 יחידות דיור. מרבית יחידות הדיור שווקו במסלול "מחיר למשתכן". על פי הנתונים, בתוכניות הותמ"ל שאושרו ביישובים אור יהודה, אשקלון, באר יעקב, נתניה, שוהם, עפולה וגן יבנה החלו עבודות עפר ופיתוח תשתיות, ובאוצר מבהירים כי חלקן הגדול של יחידות הדיור צפוי להתחיל להיבנות בשנה הקרובה.

באוצר הסבירו היום כי "לותמ"ל סמכויות נרחבות כשל ועדות התכנון המחוזיות והמועצה הארצית, בין היתר, בנוגע למתן אישור לתוכנית - בשונה מהקבוע בתוכניות המתאר התקפות. על אף אותן סמכויות, רוב התוכניות שאושרו בותמ"ל תואמות למדיניות התכנון הארצי והמחוזי שאושר בעבר". מהנתונים עולה כי עד כה, מתוך 37 תוכניות שאושרו, רק 3 תוכניות מהוות שינוי לתוכנית המתאר הארצית (תמ"א 35). במהלך 2017 לא אושרו בותמ"ל תוכניות שכוללות שינוי לתוכנית מתאר ארצית.

אשר לתוכניות התחדשות עירונית, במהלך 2017 אושר תיקון לחוק הותמ"ל המאפשר להעביר לידי טיפולו מתחמי פינוי בינוי. מתחם הפינוי בינוי הראשון שהוכרז כמתחם מועדף לדיור נמצא בשכונת קריית משה שברחובות וכולל כ-9,500 יחידות דיור. בשנה החולפת הוכרזו על ידי הקבינט 2 מתחמים נוספים בלוד ובנתניה.

" בזכות הותמ"ל תכננו בשנתיים האחרונות הרבה יותר דירות מבעבר"

" גם בשנת 2018 הוועדה תמשיך להגדיל את מלאי יחידות הדיור בדגש על קידום ההתחדשות העירונית כמטרה מרכזית שהצבנו לעצמנו לשנה הקרובה"

בכירי האוצר ומנהל התכנון התייחסו באופן נרחב לדוח שפרסם האוצר. שר האוצר, משה כחלון, אמר כי "הותמ"ל משמשת כמכפיל כוח במאבק להגדלת היצע הדירות ופתרון משבר הדיור. בזכות הותמ"ל תכננו בשנתיים האחרונות הרבה יותר דירות מבעבר, ובכך יצרנו יסודות ותשתיות שיסייעו לפתור את משבר הדיור הנוכחי וימנעו משבר דיור חדש בעתיד. את כל זה הותמ"ל עושה, תוך הקפדה יתרה על הליכי תכנון בסטנדרטים הגבוהים ביותר ושמיעת כל הגורמים הרלוונטיים אך בזמן קצר הרבה יותר מבעבר. בעקבות ההצלחה אנחנו מתכוונים להאריך את פעילותה בשנה נוספת ולשם כך פנינו כבר לאישור הכנסת".

מנהלת מנהל התכנון, דלית זילבר, ציינה כי "עבודת הותמ"ל מהווה נדבך חשוב בהגדלת היצע יחידות הדיור. במסגרת עבודת הותמ"ל, לצד הגדלת ההיצע הושם דגש על הקמת שכונות מגורים איכותיות, לרבות הקמת תשתיות נלוות בהן תשתיות חשמל, מים, גז, מערך תחבורתי, נגישות לתחבורה ציבורית, ריאות ירוקות ועוד. כמו כן יקדם הותמ"ל תוכניות איכותיות של התחדשות עירונית בתיאום עם הרשויות המקומיות והתושבים".

יו"ר הותמ"ל, אריאל יוצר, הוסיף כי "פעילות הוועדה בשנה האחרונה מדגישה שוב את חשיבותה לפתרון משבר הדיור. הותמ"ל הוכיחה שניתן לקדם תכנון איכותי, בזמן קצר: השנה אישרנו 41,800 יחידות דיור בפרק זמן ממוצע של פחות משנה. גם בשנת 2018 הוועדה תמשיך להגדיל את מלאי יחידות הדיור בדגש על קידום ההתחדשות העירונית כמטרה מרכזית שהצבנו לעצמנו לשנה הקרובה. תוכניות הוועדה מקודמות בשיתוף פעולה מלא של משרדי הממשלה והרשויות המקומיות כדי להביא לתוצר תכנוני מיטבי תוך מתן פתרונות לכלל התשתיות הנדרשות".

לדברי מתכננת הותמ"ל, דקלה פרסיקו, "הוועדה אישרה מיום הקמתה מעל ל-100 אלף יחידות דיור בפרישה ארצית נרחבת ומסכמת 3 שנות פעילות מאומצות בהיקף חסר תקדים, על מנת לעמוד במדיניות הממשלה וביעדיה. בכל תוכנית שמקודמת בוועדה ניתן דגש לתכנון שכונות מגורים איכותיות, פתרונות תשתית שונים, שילוב מסחר ותעסוקה וכל זאת תוך שיתוף מלא עם ראשי הרשויות המקומיות עבורן נערכות התוכניות. כבר היום יש ניצנים לפעילות הוועדה וכ-20% מיחידות דיור נמצאות בשלבי מימוש שונים. השנה תרחיב הוועדה את פעילותה לתחום החשוב בשוק הדיור - והוא ההתחדשות העירונית. צוות הועדה נערך לקליטת תוכניות וקידומן לכדי מימוש".

מחאת תושבים בפתח תקווה נגד תוכנית הבנייה בסירקין. מטה המאבק של תושבי פתח תקווה וכפר סירקין,
"אין בעיית היצע דיור - יש בעיה של תכנון לקוי ובלתי ראוי". הפגנה נגד תוכנית בנייה בסירקין/מטה המאבק של תושבי פתח תקווה וכפר סירקין

הירוקים: "ועדה דורסנית ומיותרת"

"למרות הצגתה כבעלת הישגים משמעותיים בפתרון משבר הדיור, בפועל לא נבנתה עד היום ולו דירה אחת מיחידות הדיור שאישרה הוועדה"

הארגונים הירוקים מיהרו להביע את מחאתם. מהחברה להגנת הטבע נמסר בתגובה לנתונים כי "הותמ"ל היא ועדה דורסנית ומיותרת, הפוגעת בזכויות הציבור בתכנון. למרות הצגתה כבעלת הישגים משמעותיים בפתרון משבר הדיור, בפועל לא נבנתה עד היום ולו דירה אחת מיחידות הדיור שאישרה הוועדה. אין בעיית היצע דיור - יש בעיה של תכנון לקוי ובלתי ראוי. ידוע לנו בוודאות, כי ישנן עתודות זמינות, אף מעבר ליעדים הממשלתיים ולכן צריך לפעול למימושן ולא לייצר עוד ועוד תוכניות, הנשארות על הנייר בלבד, כלל לא יוצאות לפועל ובטח שלא עוזרות למצוקת הדיור".

בחברה להגנת הטבע הזכירו כי לפני כחודש, הוקם "המטה לביטול הותמ"ל", הכולל שורה של ארגוני סביבה, חברה וכלכלה, שמטרתו לפעול לביטול עבודת הוועדה. במטה חברים הארגונים הבאים: החברה להגנת הטבע, מרכז המועצות האזוריות, חיים וסביבה, עמותת אדמתי, במקום - מתכננים למען זכויות תכנון, מגמה ירוקה, מטה המאבק הארצי לבינוי שפוי ותחבורה בדרך שלנו. המטה החליט לפעול בדרכים ציבוריות, לוביסטיות, משפטיות והסברתיות, על מנת להביא להפסקת עבודת הוועדה.

עמיר ריטוב, יו"ר מרכז המועצות האזוריות וראש מועצת לב השרון, מסר: "רגע לפני פתיחת בקבוקי השמפניה, אבקש להזכיר שמדובר בהליך דורסני ועוקף דמוקרטיה, המתגאה בהישגים על הנייר בלבד, כדי לגרוף הון פוליטי ותו לא. אחרי שחגגנו את ט"ו בשבט ואת שבוע החקלאות, שהעצימו את חשיבות המרחב הכפרי והשטחים הפתוחים, נדמה כי הממשלה בדרך להרוס ענף שלם ולפגוע בפרנסת החקלאים ובטבע שלנו, רק כדי להציג נתונים ריקים. בפועל - מתוך 100 אלף יחידות הדיור שאושרו, לא נבנתה אף לו אחת.

"חייבים תחילה לפתור את החסמים ולעצור את תכנון הבזק הלקוי. מרכזי הערים נותרים נטושים ומוזנחים, בעוד ערים משניות נבנות בשוליים, בשטחים החקלאיים. גם בשלב ההכרזות על המתחמים המועדפים לבנייה, ישנה התעלמות מוחלטת מהמועצות האזוריות, שחרף התנגדותם, התוכניות ממשיכות כסדרן. הגיע הזמן לעצור את חוק הותמ"ל, למען עתיד ילדינו ועבור הדורות הבאים. אין סיבה להאריך בשנה חוק שנכשל".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully