פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   "קריסת אורתם סהר וחברות קבלניות תעלה את מחירי הדירות"

   עו"ד שאול ברגרזון, שמונה לנאמן של חברת אורתם סהר בתהליך הקפאת ההליכים, חשף את תמונת המצב העגומה שהותירה החברה בקשיים. "צריך להפיק לקחים מקריסתן של חברות בסדר גודל כזה ולהבין מדוע הן קורסות בקצב כל כך מהיר", אמר בכנס שמאי המקרקעין באילת

   "קריסת אורתם סהר וחברות קבלניות תעלה את מחירי הדירות"
   עריכה: ניר חן

   "קריסת אורתם סהר וחברות קבלניות בסדר הגודל שלה תביא להתייקרות הדירות", כך אמר הבוקר הנאמן של חברת אורתם סהר, עו"ד שאול ברגרזון, בכנס לשכת שמאי המקרעין שנערך באילת. ברגרזון חשף את הנתונים העגומים שהותירה החברה אחריה ובהם מיליארד שקל חובות, 5,000 דירות שנמצאות בהליכי בנייה, 5,000 דירות בתקופת בדק, ודירות בשווי של כמיליארד וחצי שקלים שלא הושלמו. "אורתם סהר מתכוונת להשלים את בניית הדירות ולמכור את החברה לגורם שיוכל לעשות זאת", אמר ברגרזון. "צריך להפיק לקחים מקריסתן של חברות בסדר גודל כזה ולהבין מדוע הן קורסות בקצב כל כך מהיר בשנים האחרונות ומה ההשפעה שתהיה לזה לגבי התייקרות שוק הבנייה בארץ. אין ספק שתהיה לזה השפעה. להערכתי זה עשוי להביא להתייקרות העבודות הקבלניות ואף התייקרות הדירות בישראל", אמר.

   לקריאה נוספת:

   מחקר חדש: שוק הדיור רווי - חשש ממפולת מחירים וקריסה בענף הבנייה
   16 שנים לאחר שאישרה - עיריית ראשל"צ קוברת פרויקט פינוי בינוי
   מחקר: במודיעין יותר מדי שטחים פתוחים - התושבים נפגעים

   בפאנל נכח גם שמאי המקרקעין, אהוד המאירי, שהתייחס בכנס לתיקון 3א' שאושר על ידי קבינט הדיור במטרה לעשות סדר בחישוב הזכויות בפרויקטי תמ"א 38. המאירי מתח ביקורת על התיקון וכינה אותו "אות מתה".

   "הבוקר אושרו הנחיות חדשות הנוגעות למ"א 38 על הגדלת מספר הקומות, למרות התנגדותן של העיריות החזקות. נראה לי שאישור ההוראות וההנחיות יהיו לבסוף אות מתה. העיריות לא יעשו כל מאמץ ללא שיתאפשר להן לגבות היטל השבחה על הדירות, ובצדק מבחינתן, כי אכן קיימות עלויות פיתוח. אני מציע לעיריות ולוועדות הערר להתפשר ולהגיע להסכמה על גבייה של רבע מגובה ההיטל – 25 אחוז – וכך לצאת לדרך עם הסכמה של כולם. אחרת לא נצליח להזיז את העסק כולו. עוד השתתפו בפאנל, שמאי יניב ביליה, שמאי קובי ניר, שמאית רמ"י מירי רמון, ועו"ד משה אדרי.