פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   עניים גרים בשכירות, עשירים - בדירות משלהם

   ממדי אי-השוויון: על פי נתוני האוצר, הכנסה חודשית ממוצעת של בעל דירה עומדת על ‭ 19,300‬שקל, לעומת הכנסה של ‭ 8,650‬ שקל לשוכר דירה. העושר הממוצע של משקי-בית שבבעלותם דירה, גדול פי 15 בממוצע מאלה שאין בבעלותם

   הגרלת מחיר למשתכן עפולה (לשכת העיתונות הממשלתית , ניר קבסו)
   הגרלת מחיר לךמשתכן בעפולה (תצלום: ניר קבסו)

   לפי התיאוריה הכלכלית המקובלת, אין יתרונות מובהקים לבעלות על דירה בהשוואה למגורים בשכירות. במבחן התשואות על פני זמן (נסו להתעלם לרגע מהריבית האפסית שנדמית לנו כמציאות קבועה, או מהזינוק במחירי הדירות ב-8 השנים האחרונות), הוכח יותר מפעם אחת שמוטב שלא להשקיע את ההון העצמי דווקא ברכישת ארבעה קירות למגורים. עם זאת, המציאות מוכיחה כי העניים גרים בשכירות, והעשירים גרים בדירות משלהם (בהכללה כמובן).

   לקריאה נוספת:
   "המוצר הכי מבוקש בתל אביב הוא דירת 50 מ"ר"
   עפולה אקספרס: כך תהפוך העיר ליותר מקצה כביש הסרגל
   אף אחד לא קנה "איכשהו" 3 דירות – אלה אנשים אמידים

   על-פי נתוני האוצר, הכנסה חודשית ממוצעת של בעל דירה עומדת על ‭ 19,300‬שקל, לעומת הכנסה של ‭ 8,650‬ שקל לשוכר דירה. במבחן הנכסים הפיננסיים, בעל דירה מציג בממוצע נכסים בשווי כולל של 700 אלף שקל, לעומת 190‬ אלף שקל לשוכרי דירות.

   בשורה התחתונה, העושר הממוצע של משקי-בית שבבעלותם דירה, גדול פי 15 בממוצע ממשקי-בית שאין בבעלותם דירה.

   אגב, מי שמחפש סיבה טובה להצדיק את "מס הדירה השלישית", יכול למצוא אותה בנתונים הללו: ההכנסה הממוצעת של משק-בית המחזיק ב-3 ‬דירות או יותר עומדת על ‭ 46‬אלף שקל בחודש. אי-השוויון הישראלי הידוע לשמצה נובע בראש ובראשונה מהחזקה בנדל"ן.

   דירה (גלובס)