וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ראשי המועצות בנגב ובגליל תומכים במהלך הממשלה בוועדות התכנון

עודכן לאחרונה: 9.3.2023 / 17:16

למול הביקורת הקשה שעלתה מצד אנשי מקצוע ונציגי רשויות מקומיות - ראשי המועצות בנגב ובגליל מביעים תמיכה גדולה בחוק להוספת נציגים של משרד ההתיישבות והמשימות הלאומיות לוועדות התכנון | בלעדי

"סוף כל סוף, לאחר שנים, יהיה ייצוג הוגן לנגב והגליל": לעומת המתנגדים והמבקרים, ראשי המועצות בנגב ובגליל כולם כאחד מודיעים כי הם תומכים בהצעת עדכון חוק התכנון והבנייה כמוצע. לטענתם, השינוי המוצע יביא לשיפור האיזון בוועדות וישפר את מגוון השיקולים המיוצגים בדיונים בדגש על חשיבות החקלאות וההתיישבות במרחב.

נזכיר - ביום ראשון האחרון (05/03) פרסמה הממשלה תזכיר תיקון לחוק התכנון והבנייה, הקובע כי בהתאם להסכמים הקואליציוניים, הוחלט למנות את שרת ההתיישבות אורית סטרוק כחברה במועצה הארצית לתכנון ולבנייה' וכן למנות נציגה של השרה בחברה בוועדות המחוזיות, במחוזות הצפון והדרום.

בנוסף, התזכיר שפורסם על ידי הממשלה היה פתוח להערות הציבור למשך יומיים בלבד, עד יום שלישי בחצות (07/03) - מה שגרר ביקורת כפולה, גם על מהות ההחלטה, שמוסיפה כח רב לממשלה בוועדות התכנון, וכן, גם על פרק הזמן השערורייתי שניתן להערות הציבור, כשהמבקרים טוענים לניסיון מחטף.

ישיבת ממשלה לדיון על התקציב, 23 בפברואר 2023. קובי גדעון, לשכת העיתונות הממשלתית
"הערכה לעמדה המקצועית של הממשלה שנועדה לשרת את האזרחים, גם אלו שהתנגדו ומתנגדים לה"/לשכת העיתונות הממשלתית, קובי גדעון

מול ביקורות אלו, טוענים ראשי המועצות בנגב ובגליל, כי היוזמה והבקשה להוספת נציג של הממשלה בוועדות התכנון, המבטא אינטרס התיישבותי, הגיעה מהשטח, מאנשי התכנון במועצות האזוריות בנגב ובגליל - וזאת לאור המבוי הסתום והעוול הביורוקרטי שהם חווים עד לאישור תכנית מתאר.

לטענתם, הצורך בהוספת נציג של משרד ההתיישבות הועלה על ידי ראשי המועצות בצפון ובדרום עוד בשלהי הממשלה הקודמת, וזאת לאחר עבודת מטה מסודרת של הדרכים להסיר חסמים ולאפשר את המשכיות מפעל המצפים בצפון ואת כלל ההתיישבות בגליל ובנגב.

"המציאות המרה והמייאשת היא שלא ניתן כמעט לאשר תכניות מתאר בהתיישבות בצפון ובדרום. במועצה הארצית אין ביטוי לאינטרס שלנו", אומרים ראשי מועצות הנגב והגליל, "והוא הדין בוועדות המחוזיות צפון ודרום. לעומת זאת, יש ביטוי לאינטרס סביבתי; אינטרס בטחוני-צבאי; אינטרס בריאותי וכדומה, אותם המבקרים מייצגים.

עוד, הם אומרים, כי "היות וישנה אכיפה מחמירה ביותר כלפי בנייה בלתי חוקית ביישובי ההתיישבות, התוצאה היא התדלדלות והחלשה של היישובים. הזדקנות היישובים באה לידי ביטוי בסגירת גני ילדים, בירידה בהיתרי הבנייה ובעלייה דרמטית של מחירי הקרקע וזאת בהעדר היצע זמין למגורים. ועל כן - הוספת נציג עם ראייה של בעד, ולא רק נגד, היא קריטית".

לא מדובר בפוליטיקה - מדובר באיכות חיי התושבים

ראשי הרשויות מבקשים להדגיש כי רוב מכריע של תושבי המועצות האזוריות הרלבנטיות, לא הצביעו בעד המפלגות המרכיבות את הממשלה הנוכחית, וכי לא מדובר כלל בהעדפה פוליטית - אלא בהערכה לעמדה המקצועית של הממשלה שנועדה לשרת את האזרחים, גם אלו שהתנגדו ומתנגדים לה.

דני עברי, ראש מ.א. משגב, אומר כי "מנהל התכנון מחוז צפון מטפל בכ-300 יישובים כפריים קטנים במועצות אזוריות ועוד כ-100 יישובים קטנים שהם מועצות מקומיות. היישובים הכפריים במחוז גדלים בריבוי טבעי ובהגירה פנימית בקצב 3-6% לשנה. הטיפול ביישובים הכפריים נכשל. רק 6-8 תכניות מאושרות בשנה במקום שנדרש אישור 50-80 בשנה. מוטלות מגבלות שמונעות המשך גידול ופיתוח היישובים במרחב הכפרי. המשרד להתיישבות ולמשימות לאומיות, המשרד לפיתוח הנגב והגליל, ומשרד החקלאות ופיתוח הכפר נדרשים להיכנס בדחיפות כחברים משפיעים ומצביעים בוועדה המחוזית צפון ולסייע בהתמודדות עם החסם העיקרי להתיישבות ולמשימה הלאומית העיקרית במחוז - פיתוח ומניעת הגירה שלילית והזנחה והתדרדרות של הפריפריה".

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully