וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"השרים לא מבינים בתכנון, רוצים עוד כוח וכולנו נסבול מזה"

במקביל לרפורמה המשפטית: ביקורת חריפה מצד נציגי רשויות מקומיות ואנשי המקצוע על מהלך הממשלה לשינוי הרכב ועדות התכנון באופן שיגדיל את כוחה בצורה משמעותית "על חשבון איכות חיינו בהווה ובעיקר בעתיד" | בלעדי

בהמשך לפרסום אתמול בוואלה נדל"ן לגבי פרק הזמן השערורייתי שהוקצה להערות הציבור על החוק הדרמטי להגדלת מספרם של נציגי הממשלה במוסדות התכנון ופגיעה בכוחם היחסי של שאר המגזרים - עולה היום (ד') ביקורת רבה בקרב אנשי המקצוע, ונציגי הרשויות המקומיות, שטוענים למחטף.

נזכיר - ביום ראשון האחרון (05/03) פרסמה הממשלה תזכיר תיקון לחוק התכנון והבנייה, הקובע כי בהתאם להסכמים הקואליציוניים, הוחלט למנות את שרת ההתיישבות אורית סטרוק כחברה במועצה הארצית לתכנון ולבנייה' וכן למנות נציגה של השרה בחברה בוועדות המחוזיות, במחוזות הצפון והדרום.

התזכיר שפורסם היה פתוח להערות הציבור למשך יומיים בלבד (!!) ימי חג הפורים, עד אתמול בחצות (07/03).

ישיבת ממשלה לדיון על התקציב, 23 בפברואר 2023. קובי גדעון, לשכת העיתונות הממשלתית
הממשלה רוצה עוד כוח – וזה בא על חשבוננו גם בדיור/לשכת העיתונות הממשלתית, קובי גדעון

האם מדובר בפרק זמן מספיק למתן הערות והתנגדויות ציבור על חוק המקדם שינויים דרמטיים שישפיעו על חיי כולנו? אחד כזה המאיים לשנות את הרכב ועדות התכנון, באופן שיגדיל את כוחה של הממשלה על חשבון נציגי הרשויות המקומיות ואנשי המקצוע?

לטענת צחי כץ, יו"ר איגוד מהנדסי הערים ומהנדס העיר מודיעין, התשובה היא חד משמעית לא: "חיזוק כוחה של הממשלה בוועדות התכנון תאפשר לממשלה להוביל החלטות בניגוד לעמדות הרשויות המקומית ולאנשי המקצוע. התוצאה - פגיעה באיכות החיים של תושבי המדינה בהווה ובעיקר בעתיד, וכן בניסיונות למצוא פתרונות ענייניים ומקצועיים למשבר הדיור".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

מיקום אסטרטגי, נוף מרהיב ודירות מפוארות: השכונה המסקרנת שנבנית במרכז

בשיתוף אאורה נדל"ן
צחי כץ. חני ספקטור מכלוף,
צחי כץ, יו"ר איגוד מהנדסי הערים ומהנדס העיר מודיעין/חני ספקטור מכלוף

"השרים לא מבינים בתכנון, רוצים עוד כוח והשפעה וכולנו נסבול מזה. הממשלה ראתה את עוצמת הרשויות המקומיות במהלך תקופת המאבק קורונה ורוצה להגביל את כוחן. כל זה, מגיע אחרי אישור חוק הסדרים שכולל פגיעה ברשויות המקומיות, לרבות קרן הארנונה, אפס התייחסות לרעידות אדמה, והחלת האפשרות להגשת בקשות להיתר בנייה מורשה להיתר ולא כבחירה כפי שהוחלט ואושר בחוק ההסדרים הקודם".

זאב בלסקי, ששימש בעבר כיו"ר המועצה הארצית לתכנון ובניה, יו"ר קבינט הדיור וראש עיריית רעננה, מגיב גם הוא בנושא: "נדהמתי מבקשת הממשלה להפר את האיזון הנכון שקיים במועצה הארצית ובוועדות התכנון המחוזיות, וכל זאת במחטף שמעולם לא היה כמותו. זו פגיעה בשלטון המקומי ובציבור כולו. אני תקווה שהממשלה תתעשת ותחזור בה מהניסיון להשתלט בכוח על גופי התכנון במדינת ישראל".

"פגיעה חמורה בשלטון המקומי"

יו"ר מרכז השלטון המקומי, חיים ביבס, מוצא את המהלך כפגיעה חמורה בשלטון המקומי. ביבס שלח מכתב בנושא למ"מ שר הפנים, מיכאל מלכיאלי, ובו כתב כי "כבר היום דוללו משמעותית נציגי השלטון המקומי, לעומת נציגי הממשלה, בוועדות התכנון המחוזיות ובמועצה הארצית לתכנון ובניה. כבר היום קיימים במועצה הארצית לתכנון ובנייה 14 חברים נציגי הממשלה, בעוד שלשלטון המקומי 10 חברים בלבד (ולארגונים מהציבור רק 6 חברים) ובוועדות המחוזיות 11 חברים נציגי הממשלה, בעוד שלשלטון המקומי 5 חברים (ולארגונים מהציבור 2 חברים בלבד)".

"לא נסכים לכל דילול נוסף. אנו דורשים כי כנגד הוספת נציגים מקרב הממשלה, יתווספו נציגים מקרב השלטון המקומי, כך שבסופו של דבר תהיה נציגות שווה לממשלה ולרשויות המקומית, במועצה הארצית ובוועדות המחוזיות".

יש גם תומכים במהלך: "סוף כל סוף, לאחר שנים, יהיה ייצוג הוגן לנגב והגליל"

לעומת המתנגדים והמבקרים, המועצה האזורית עמק יזרעאל מפרסמת כי היא תומכת בהצעת עדכון חוק התכנון והבנייה כמוצע. לטענתה, השינוי המוצע יביא לשיפור האיזון בוועדות וישפר את מגוון השיקולים המיוצגים בדיונים בדגש על חשיבות החקלאות וההתיישבות במרחב.

בנוסף, ראשי רשויות מהנגב והגליל תומכים מאוד במהלך ומקבלים ברצון את הייצוג של השרה. לטענתם, לאחר שנים של תת ייצוג - הם אלה שדחפו שבהסכמים הקואליציוניים, הממשלה תקדם ייצוג הוגן לנגב והגליל בוועדות התכנון.

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully