פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   הלמ"ס: עלייה של 19% במכירת דירות חדשות בחודש מאי

   זאת בהשוואה לחודש הקודם. למרות זאת, בהשוואה לתקופה המקבילה מדובר בירידה של כ-10%. כמו כן, ב-3 החודשים האחרונים עדיין יש ירידה בביקושים לדירות, בעיקר בגלל שבונים פחות דירות בבנייה עצמית או במסגרת של קבוצות רכישה

   הלמ"ס: עלייה של 19% במכירת דירות חדשות בחודש מאי

   (בווידאו: בכמה עלו מחירי הדירות בישראל מאז קום המדינה)

   בחודש מאי האחרון נמכרו לציבור הרחב 1,959 דירות חדשות - עלייה של כ-19% לעומת החודש שקדם לו (אפריל). כך עולה מסקירת ביקושים לדירות שמפרסמת היום (שלישי) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס). בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד מדובר בירידה של כ-10%. בסוף מאי מספר הדירות החדשות שנותרו למכירה בבנייה ביוזמה פרטית בלבד (כלומר לא במסגרת מחיר למשתכן) עמד על כ-24,010 דירות.

   עוד עולה מהנתונים כי ב-3 החודשים האחרונים של השנה (מרץ-מאי 2018) נרשמה יציבות במספר הדירות החדשות שנמכרו לציבור הרחב, לעומת 3 החודשים שקדמו להם (דצמבר 2017-פברואר 2018). זאת לאחר שנמכרו כ-5,120 דירות חדשות, בדומה ל -3 החודשים הקודמים.

   עם זאת, בתקופה זו חלה ירידה בביקושים באופן כללי: הכמות המבוקשת של דירות חדשות, המורכבת מדירות חדשות שנמכרו לציבור הרחב ומדירות שלא למכירה שהחלה בנייתן, עמדה על כ-8,480 יחידות דיור ב-3 החודשים האחרונים - ירידה של 9.7% לעומת 3 החודשים שקדמו להם. הסיבה לירידה בביקושים נעוצה בצניחה של 21.4% במספר הדירות שלא למכירה שהחלה בנייתן.

   לקריאה נוספת:
   בכמה נמכרה דירת 3 חדרים ברמת בית הכרם בירושלים?
   חשד: יהלומנים ישראלים העלימו מיליוני שקלים מנדל"ן בארצות הברית
   המחירים יירדו? דירה להשכיר תקדם פילוט לפרויקט דיור מוגן

   כמות דירות מבוקשות מאי 2018 (יח"צ , הלשכה המכרזית לסטטיסטיקה)
   הכמות המבוקשת של דירות חדשות ב-3 חודשים האחרונים (מקור: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה)

   עיקר הביקושים - במחוז מרכז

   כ-28% מסך כל הכמות המבוקשת של דירות חדשות היו במחוז המרכז; כ-18% בכל אחד ממחוזות הצפון ותל-אביב; וכ-9% בלבד במחוז ירושלים. הדירות שנמכרו מהוות מעל 70% מהכמות המבוקשת של דירות חדשות בכל אחד ממחוזות תל-אביב, המרכז וחיפה. לעומת זאת, במחוז הצפון הדירות שנמכרו מהוות 22% בלבד.

   יצוין כי כ-60% מכלל היחידות שנבדקו אלה דירות חדשות שנמכרו לציבור הרחב; והיתרה, כ-40%, דירות שלא למכירה שהחלה בנייתן (כלומר דירות לשימוש עצמי של בעל זכויות הבנייה בקרקע, לקבוצות רכישה, להשכרה ועוד). מספר הדירות שאינן למכירה בחודשים מרץ-מאי השנה עמד על כ-3,360 דירות - צניחה של 21.4% בהשוואה לחודשים דצמבר 2017-פברואר 2018.

   עוד עולה מהנתונים כי בתקופה שנבדקה החלה בנייתן של 432 דירות בקבוצות רכישה - דירה אחת ל-11.8 דירות שמכרו הקבלנים. במחוז ירושלים החלה בנייתן של 190 דירות בקבוצות רכישה - דירה אחת לכל 2.1 דירות שמכרו קבלנים באותה תקופה. במחוז המרכז החלה בנייתן של 142 דירות בקבוצות רכישה - דירה אחת לכל 12.6 דירות שמכרו קבלנים במחוז זה באותה תקופה.