אושר חוק המתווכים: יסדיר חלוקת התשלום בין השוכר למשכיר

ועדת השרים אישרה חוק שיזם ח"כ רועי פולקמן, לפיו מתווך שגובה מלוא דמי תיווך מהשוכר צפוי לעמוד לדין משמעתי כגון נזיפה, קנס ואף גריעה מהמרשם על ידי רשם המתווכים

17/06/2018
ח"כ רועי פולקמן(צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

ועדת השרים לענייני חקיקה אישרה היום (ראשון) את חוק המתווכים שיזם יו"ר סיעת כולנו, ח"כ רועי פולקמן. החוק מגדיר את חלוקת תשלום דמי התיווך בין השוכר למשכיר במעמד ההתקשרות עם המתווך.

על פי החוק, מתווך שגובה את מלוא דמי התיווך מהשוכר, עובר על הוראות החוק - וצפוי לעמוד לדין משמעתי כנזיפה, קנס ובמקרים קיצוניים גריעה מהמרשם על ידי רשם המתווכים. החוק מחריג סיטואציה של התקשרות כללית בין שוכר למתווך לשם מציאת דירה להשכרה. במצב זה, יהיה רשאי המתווך לגבות את מלוא דמי התיווך מהשוכר.

התיקון בנושא התיווך נבע מההבנה, שבשל המבנה החוקי הקיים, מתווכים מאפשרים מצב בו בעלי דירות לא נושאים כלל בעלויות התיווך, ונוצרת החצנה שלילית של עלויות אלה על השוכרים. באופן זה, אף בעלי דירות שלא היו צורכים שירותי תיווך אלמלא היו נושאים בתשלום שלהם, נעזרים בשירותי תיווך, באופן שמכביד על ציבור השוכרים הכבדה משמעותית.

מקורו של החוק בפרשנות שגויה של מתווכים רבים לאחר תיקון "חוק שכירות הוגנת", לפיה החוק חל רק כאשר מדובר בחוזה לתיווך בבלעדיות. בין הסעיפים שתוקנו בחוק שכירות הוגנת, תוקן סעיף לפיו דמי התיווך יושתו על המשכיר אם שירות התיווך הוזמן על ידו.

עוד באותו נושא

הצעת חוק: מסלול השקעה אלטרנטיבי למוכרי דירות להשקעה

לכתבה המלאה

"מתווך שיפעל ניגוד לנהלים החדשים יסכן את רישיונו"

מאחר שהתיקון נכנס תחת חוק שכירות הוגנת, אין אפשרות לחייב מתווכים בדין משמעתי, ויש לתקן בהתאם את חוק המתווכים, שמטיל סמכות משמעתית על רשם המתווכים במקרה של מעבר על הוראה מהוראות החוק.

עד לדיונים במסגרת התיקון לחוק, תשלום דמי התיווך הוטל לרוב במלואו על השוכרים, על אף שלא יזמו את הזמנת השירות. מתוך ניסיון השנים האחרונות ופניות הציבור הרבות לעניין החיובים על ידי מתווכים, הוחלט להחיל חבות משמעתית על מתווכים שפועלים בניגוד למדיניות זו על ידי תיקון "חוק המתווכים במקרקעין, התשנ"ו-1996", ברוח חוק שכירות הוגנת.

פולקמן מסר: "להפיל עלויות תיווך באופן חד צדדי על השוכרים זה לא הגון ולא צודק - ומעלה את מחירי התיווך באזורי הביקוש. אני נחוש לקדם הסדרה שלא תאפשר מקרים של חד צדדיות, מתווך שיפעל בניגוד לנהלים החדשים יסכן את רישיונו".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully