מנכל בנק מזרחי נגד מחיר למשתכן: "תביא לעליית מחירי הדירות"

בכנס הנדל"ן של חברת הייעוץ EY ומשרד SHG אמר אלדד פרשר כי הירידה בהיקף הבנייה צפוייה לגרום להיפוך המגמה ולחזרה לעליית המחירים. "בעתיד נשאל איך לא חשבנו על זה"

הדר חורש
06/06/2018
צילום: אבי כהן, עריכת וידאו: תום זואילי

(בווידאו: סיור באתרי בנייה של מחיר למשתכן)

מנכ"ל בנק מזרחי טפחות, אלדד פרשר, מותח ביקורת חריפה על תוכנית "מחיר למשתכן" של משרד האוצר. בכנס הנדל"ן של חברת הייעוץ EY ומשרד SHG שנערך היום (רביעי) בתל אביב, אמר פרשר כי למרות הירידה שנרשמה במחירי הדירות, צפויה בעתיד עליית מחירים בגלל הירידה בהיקף הבנייה. עוד טען פרשר כי שיטת הגרלת הדירות גורמת לחלוקה בלתי צודקת של הסבסוד הממשלתי.

"התוכנית עולה הרבה כסף ואני לא בטוח שהיא מציעה פתרון לבעיה", אמר פרשר. "הבעיה האמיתית בשוק הדיור היא צד ההיצע. בשנתיים האחרונות ההיצע לא גדל. הממשלה קנתה לעצמה חלון זמן שבו היא היתה אמורה להגדיל את היצע הדירות אבל לא רק שהוא לא גדל, יש גם ירידה משמעותית במספר התחלות הבנייה ומשמעותה הוא שנגיע למצב שבו המחירים ימשיכו לעלות בעתיד".

לדברי פרשר, למרות שהממשלה הצליחה להוציא את המשקיעים מהשוק, היא הופכת רבים מרוכשי הדירות החדשים למשקיעים בעל כורחם. "חלק גדול מהרוכשים של דיור למשתכן בכלל לא גרים באזור שבו רכשו את הדירה. כך נוצר דור חדש של משקיעים, שאינם גרים בדירות שקנו אלא משכירים אותן. בעתיד, מעריך פרשר, יגדלו הפערים במחירי הדירות בין המרכז לפריפריה כתוצאה מכשל תכנוני: מלאי התכנון לפי מחוזות לא עומד בהתאמה לאנשים שגרים במחוז. 45% מהאוכלוסיה גרים באזור המרכז אבל התכנון הוא רק ל-24%. המשמעות היא שבאזור תל אביב בעיית הנדל"ן תמשיך ותחריף.

עוד באותו נושא

מחיר למשתכן: נסגרו מכרזים ל-1,159 דירות באשקלון ובית שמש

לכתבה המלאה
מנכ"ל בנק מזרחי טפחות, אלדד פרשר(צילום: ראובן קסטרו)

"מנגנון לא סביר להקצאה ציבורית"

"זוהי סובסידיה לעשירים. לכן ההשתתפות בהגרלות של הממשלה שנועדה למנוע פרוטקציוניזם חסרה קריטריונים פיננסיים ולכן היא מסבסדת את הדירה גם עבור העשירים ביותר במדינה"

פרשר העלה חשש שגם הזוכים בהגרלות יפסידו בסופו של דבר כסף מהדירה שיקבלו. "עלות הסבסוד מסתכמת על פי התכנית ב-9 מיליארד שקל. כלומר, כ-92 אלף שקל שיקבל כל משתכן מהמדינה. הדירות יהיו מוכנות בעוד 3 או 4 שנים. בזמן הזה הרוכשים יצטרכו לשכור דירה. כלומר מי שזכה ישלם 135 אלף שקלים ומקבל 92 אלף שקלים".

עוד מתח פרשר ביקורת גם על שיטת חלוקת הדירות ללא בדיקת יכולתו הפיננסית של הזוכה. "תארו לעצמכם ששר הבריאות היה עושה הגרלה מי מקבל שירותי MRI", אמר פרשר. "זהו מנגנון לא סביר להקצאה ציבורית. המנגנון הוא סובסידיה למצרך ולא לנצרך. כל בוגר כלכלה היה מבין שצריך להיות להיפך. זוהי סובסידיה לעשירים. לכן ההשתתפות בהגרלות של הממשלה שנועדה למנוע פרוטקציוניזם חסרה קריטריונים פיננסיים ולכן היא מסבסדת את הדירה גם עבור העשירים ביותר במדינה".

לדעת פרשר צפויה תוכנית השיכון הממשלתית להביא גם לקריסה ברשויות המקומיות. "התוכנית מטילה עומס על רשויות מקומיות חלשות. הממשלה הצליחה לייצר הסכמי גג ברשויות הכי חלשות בישראל. ברשות מקומית יש סבסוד צולב בין עסקים למגורים - העסקים משלמים הרבה וצורכים מעט. רשויות מקומית שמעמיסים עליה תושבים ללא אזורי תעסוקה תקרוס. אנחנו בונים את קריסת הרשויות המקומיות של העתיד. בעתיד נשאל למה לא חשבנו על זה כשחתמנו על ההסכמים".

מנהל רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון אמר בתגובה לדבריו של פרשר כי מחירי הדירות יורדים בעיקבות הגדלת ההיצע, בניגוד לדבריו של פרשר. שומרון אמר כי להערכתו ירידת המחירים תמשך גם בטווח הארוך. "העובדה היא שיש שישה חודשים רצופים של ירידת מחירים והצפי הוא שהקבלנים יורידו מחירים עקב הירידה במכירות", אמר שמרון.

"גם הקניונים ימשיכו לפרוח"

בדיון על עתיד הקניונים בעולם האונליין העריכו המשתתפים שהמכירות באינטרנט לא יביאו לסגירת הקניונים והן ימשיכו להתקיים למרות התחרות מצד הקניות ברשת.

חיים כצמן, בעל השליטה בקבוצת הנדלן הבינלאומית גזית-גלוב ציין כי היקף המכירות באינטרנט בארצות הברית קטן במחצית מהיקף המכירות בקטלוגים בארצות הברית בשנת 1920. "אמזון לא יכולה להחליף לאורך זמן את החווייה של אנשים שרוצים לצאת לקניות", אמר כצמן. "נמשיך לצמוח לצד הקניות באינטרנט.

מנכ"ל ביג, איתן בר זאב אמר כי למרות עליית המסחר ברשת נרשמה עלייה של 6% בחנויות הרשתות הפיזיות. מנכ"ל חברת מליסרון אבי לוי ציין שלמרות התפתחות ההימורים ברשת, פורחים בתי הקשינו בלאס וגאס. "גם הקניונים ימשיכו לפרוח", אמר לוי. עם זאת הוסיף לוי כי אין זה הזמן להרים מרכזים מסחריים חדשים ובכוונת מליסרון להרחיב את הקניונים הקיימים שלה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully