וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פארק סקייטבורד ומרפסת לים: "התוכנית האלטרנטיבית" לכיכר אתרים

29.4.2018 / 10:00

עמותת "לא למגדלים בכיכר אתרים" מקיימת תערוכה שמציגה פתרונות חלופיים לתוכנית המתאר של ת"א, המאפשרת הקמת פרויקט מגדלים בכיכר המיתולוגית. צפו בהדמיות

צילום: עיריית תל אביב

(בווידאו: הריסת הפטריות בכיכר אתרים)

האם התוכנית להקמת פרויקט מגדלים על חורבות כיכר אתרים המיתולוגי בתל אביב תצא לדרך? בשבוע שעבר אישר בית המשפט המחוזי בעיר להחזיר את התוכנית לדיון מחודש בוועדה לשמירת סביבה חופית. זאת לאחר שקבוצה של כ-400 תושבים, לצד עמותת "לא למגדלים בכיכר אתרים", הגישה עתירה מנהלית נגד תוכנית המתאר הכוללת של העיר ללא הפסקה (תא/5000).

עד שהוועדה תגיש את מסקנותיה ביחס להצעות של התוכנית עבור המתחם בעוד כ-3 חודשים, חברי העמותה מקיימים בימים אלה תערוכה המציגה "פתרונות אלטרנטיביים" לתוכנית עבור הכיכר. במסגרת התערוכה, שתוצג עד סוף השבוע הקרוב בתל אביב, מבקשים חברי העמותה לאפשר לתושבים לבחון חלופות אפשריות.

לדברי אדריכלית מאירה מור מטעם העמותה, "בתערוכה מוצגות תוכניות אלטרנטיבות שהוכנו על ידי אדריכלים מובילים וסטודנטים לאדריכלות, המציגות אופציות שונות מהתוכנית שאושרה על ידי העירייה, המאפשרות שיפוץ של כיכר אתרים כשטח פתוח לרווחת הציבור, תוך שמירה על החיבור ההיסטורי הרציף של שדרות בן גוריון לים".

כיכר אתרים תל אביב. ראובן קסטרו
כיכר אתרים, היום/ראובן קסטרו

העותרים: "הפרויקט יגרום לחסימת הים"; היזמים: "הזדמנות היסטורית לתיקון הכיכר"

נזכיר כי במסגרת העתירה, טענו המתנגדים שהתברר להם כי "בעוד התוכנית הכוללת הופקדה להתנגדויות במתכונת שמתירה במתחם כיכר אתרים הקמת 3 מגדלים בבינוי בגובה של עד 25 קומות, תוך איסור מפורש לבנייה למגורים אלא רק למלונאות, הרי שהתוכנית אושרה כשהיא מאפשרת בנייה של עד 40 קומות". לדבריהם, המשמעות היא תוספת של 20% בזכויות - תוך התרת שימושי מגורים.

עוד טענו העותרים כי "הקמת מגדלים בני 40 קומות על הקו הראשון לים תגרום לחסימת הים והאוויר, תיצור הצללה כבדה, טורבינת רוחות וחסימת השמיים הפתוחים והנוף לים מכל מקום בעיר. כל זאת, מבלי לגרוע מההשלכות שיש לכך, בהיבטי תנועה, תחבורה, חניה, זיהום אויר, מטרדי רעש, היעדר שטחי ומוסדות ציבור ועוד".

יצוין כי בעקבות החלטת בית המשפט מחברת JTLV, יזמית פרויקט המגדלים, נמסר כי "אנו מברכים על פסיקת בית המשפט, אשר נתן תוקף להסכמות בין הצדדים, וקבע שיש להעביר את הנושא לדיון בוולחו"ף בחודשים הקרובים. בית המשפט מכיר בכך שאין צורך להפקיד את תוכנית ת"א 5000 להתנגדויות. בעקבות כך, אנו מצפים כי ההליכים יסתיימו מוקדם ככל הניתן כדי להמשיך בפיתוח הפרויקט. זוהי הזדמנות היסטורית שחיכו לה שנים רבות לתיקון הכיכר המוזנחת, שהפכה להיות מפגע בלב תל אביב. התכנון החדש יאפשר בעתיד גישה ישירה מהרחוב לים".

playscape

Playscape - הצעה לתחלופה לכיכר אתרים. הוניידה מרגייה,
הדמיה: הוניידה מרגייה/הוניידה מרגייה

ההצעה של הוניידה מרגייה: "החלופה עוסקת ביצירת חופש תנועה במרחב עירוני סטטי. כל צירי התנועה בכיכר ואליה חוברו, ובצמתים ביניהם תוכננו פונקציות שונות, המהוות אטרקציות מזדמנות לאלפי האנשים שעוברים בכיכר כל יום, ביניהן נקודות תצפית שונות לרצועת החוף, סקייטפארק, קירות טיפוס, בריכות משחק לילדים ופינות ישיבה. לצד כל אלו יתווספו שטחי מסחר ופנאי".

אתרים בכיכר

אתרים בכיכר -  הצעה לתחלופה לכיכר אתרים. סוניה פורשיק,
הדמיה: סוניה פורשיק/סוניה פורשיק

ההצעה של סוניה פורשיק: "ההצעה מנסה לתקן את חוליי הכיכר היום - העובדה שהיא גדולה וחשופה מדי, מציעה מיעוט שימושים ואטרקציות למשתמשים ובעלת נגישות בעייתית. התכנון מציע פירוק ושבירה של המישורים האופקיים של הכיכר ויצירת מרחב עירוני חדש, תוך ניצול 4 המפלסים וחיבור נח יותר של מפלס הרחוב למפלס הטיילת. כל זאת, תוך יצירה של תנועה חוויתית, מגוונת, מוצלת ונגישה.

בחזרה למפלס המקורי

הלל שוקן אדריכלים - הצעת חלופה לכיכר אתרים. הלל שוקן אדריכלים,
הדמיה: הלל שוקן אדריכלים/הלל שוקן אדריכלים

ההצעה של הלל שוקן אדריכלים: "החיבור בין שדרות בן גוריון, רחוב הירקון, הטיילת ומרחב המרינה מהווה נקודה בעלת חשיבות עירונית ייחודית - שער לחוף הים, שהוא האטרקציה של תל אביב ומקור ייחודה. ההצעה מבקשת להחזיר את רחוב הירקון למפלסו המקורי, תוך יצירה של צומת T ממותנת למעבר נוח של הולכי רגל. במפגש הרחובות מוצע מהלך מדרגות ורמפות רחב ידיים, המשמש כירידה למפלס הטיילת; אך גם הזדמנות לישיבה, תוך צפייה בנוף הטבעי והאנושי לאורך הטיילת. כמו כן, מוצע בינוי המאפשר שימושים מסחריים מגוונים ומקומיים במפלס רחוב הירקון, כמו גם מסעדות ובתי קפה במפלס הטיילת".

לעלות על הגל

לעלות על הגל- הצעת חלופה לכיכר אתרים. מאי דוד, ענבל ירושלמי,
הדמיה: מאי דוד וענבל ירושלמי/מאי דוד, ענבל ירושלמי

ההצעה של מאי דוד וענבל ירושלמי: "מטרת התכנון היא להעצים את תפקוד כיכר אתרים כחיבור רציף ויחיד במינו בין העיר לרצועת החוף, שמהווה מעבר הדרגתי בין שגרת היום העירונית לשקט שמספק הים. התכנון מבקש לייצג את המעבר התהליכי והשינוי ההדרגתי שעובר אדם במעבר בין העיר לים - שינוי של קצב, טקסטורה, שימושים והלך רוח. התוכנית מציעה מספר סוגי חיבורים בין הכיכר לקו המים, המאפשרות חוויות משתנות ושימושים שונים עבור מגוון עוברי האורח העוברים בכיכר כל יום, ומעצימים את חווית החיבור בין הים לעיר ולהיפך".

מרפסת המשקיפה לים

מוריה -  הצעת חלופה לכיכר אתרים. סקלי אדריכלות נוף,
הדמיה: מוריה - סקלי אדריכלות נוף/סקלי אדריכלות נוף

ההצעה של מוריה - סקלי אדריכלות נוף: "ההצעה זכתה בתחרות ואושרה על ידי העירייה בשנת 2013, אך לבסוף לא יצאה לפועל בשל כוונת העירייה למכור את הכיכר ליזמים. ההצעה מתבססת על הבינוי הקיים בכיכר, ובתקציב נמוך מבקשת להתערב ולתקן מספר אלמנטים באופן נקודתי, כדי להשיג שינוי כולל בתפקוד הכיכר. התוכנית כוללת שינוי במיקום החיבור בין שדרות בן גוריון לכיכר, באופן שיוצר חיבור משמעותי בחלקו המזרחי. הרמפה נדחפת מערבה, נמשכת לאורך הכיכר ופורצת ממנו כמרפסת המשקיפה לים. מעלית חדשה, שתותקן בקצה הרמפה, תבטיח הנגשה מיטבית בין מפלס הרחוב למפלס הטיילת. חידוש הריצוף, התקנת תאורה והצללה והקמת פינות ישיבה יהפכו את הכיכר למקום נעים לתנועה ושהייה, ולפלטפורמה לפעילויות עתידיות שיביאו לחידוש ושגשוג הכיכר".

המשך ישיר לרחוב

נועה חכים ועמית קופיאצקי -  הצעת חלופה לכיכר אתרים. נועה חכים ועמית קופיאצקי,
הדמיה: נועה חכים ועמית קופיאצקי/נועה חכים ועמית קופיאצקי

ההצעה של נועה חכים ועמית קופיאצקי: "בהצעה זו מוצע בינוי מרקמי בחלקו המזרחי של הכיכר, המהווה המשך ישיר של רחובות המגורים בעיר הוותיקה. התנועה בכיכר עצמה תשתנה ותיסוב סביב חיבור אנכי, שיקשר בין מפלסי הכיכר השונים, כאשר המדרגות יהוו טריבונות לישיבה, צפייה בים ומופעי רחוב מזדמנים. כך שדרות בן גוריון ימשיכו ויתחברו מערבה באופן ישיר עם בריכת גורדון והמרינה, מהאטרקציות הבולטות שיש לרצועת החוף של תל אביב להציע".

פארק סקייטבורד

סטודיו כלום -  הצעת חלופה לכיכר אתרים. סטודיו כלום,
הדמיה: סטודיו כלום/סטודיו כלום

הצעת סטודיו כלום: "ההצעה מבקשת לנצל את מיקומו האסטרטגי של הכיכר בחיבור בין העיר לים, ובכך לא רק לתקן את בעיות התכנון בכיכר, אלא לנסות ולספק אורח חיים בריא ומקיים יותר לכל תושבי העיר. אלמנטים הקשורים לפעילות גופנית נרקמים בתכנון הכולל ויוצרים נקודות עניין בכיכר - קיר טיפוס, פארק סקייטבורד, רחבות ליוגה ומרכז התנדבות. הפטריות האייקוניות של הכיכר מקשרות בין המפלסים השונים ומתמזגות כחלק מהפביליונים בכיכר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully