וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דוח: המדינה אישרה 95 אלף דירות בהליך מואץ - אבל לא בנתה דירה אחת

18.12.2017 / 7:00

החברה להגנת הטבע מותחת ביקורת חריפה על פעילות הוועדה למתחמים מועדפים לדיור, שמטרתה לאשר תוכניות בנייה רחבות היקף בהליך מזורז. על פי דוח שפרסמה, הוותמ"ל מקבלת 32% מהתנגדויות של משרדי הממשלה - אך רק 4% מהתנגדויות הציבור

עריכת וידאו:ניר חן

(בווידאו: כמה דירות רפאים יש באמת בישראל? כתבת הנדל"ן יעל דראל עם התשובות במהדורה המרכזית של וואלה! NEWS)

המסלול המואץ של המדינה לאישור תוכניות בנייה גדולות באמצעות הוועדה למתחמים מועדפים לדיור (הוותמ"ל) החל לפעול לפני למעלה מ-3 שנים. ואולם, דוח עדכני של החברה להגנת הטבע שפורסם היום (שלישי) חושף כי על אף שהוועדה אישרה עד כה 34 תוכניות בהיקף של 95 אלף דירות - בפועל לא נבנתה עד כה ולו יחידת דיור אחת.

הדוח החדש, השלישי במספר אותו מפרסמת החברה להגנת הטבע לסיכום פעילותה של הוועדה המיוחדת, מגלה כי בעוד שהוועדה מקבלת 32% מכלל ההתנגדויות המוגשות מצד משרדי הממשלה, רק כ-4% מהתנגדויות הציבור מתקבלות על ידה.

בחברה להגנת הטבע, המותחת תקופה ארוכה ביקורת חריפה על הוותמ"ל, טוענים במסגרת הדוח כי אופן פעולת הוועדה יגרום לנזק עתידי, שכן עיקר התמקדותה הוא הצורך ביצירת תוספת יחידות דיור בשוק. זאת, פעמים רבות ללא מתן פתרונות תחבורתיים ועל גבי שטחים פתוחים ערכיים או חקלאיים, ולעתים רבות בניגוד לעמדת הרשויות המקומיות.

בני ברק ממעוף הציפור. ראובן קסטרו
26% מהדירות אושרו במחוז מרכז,/ראובן קסטרו

אחת הבעיות: בוועדה מקבלים בעיקר את התנגדויות הממשלה

"הדוח מציג תמונה עגומה - לא רק שהחוק אינו מציע פתרון ממשי למצוקת הדיור, הוא גם עלול לגרום לנזקים בהמשך הדרך"

על פי הדוח ,מתוך 86 התכניות שהוכרזו בקבינט הדיור, 19 טרם הגיעו לפתחה של הוועדה. מתוך 67 התוכנית שהגיעו לפתחה של הוועדה 15 מצויות בסטטוס של לפני דיון להפקדה, 4 תוכניות הוחלט להפקיד אך טרם הופקדו בפועל, 10 תוכניות הופקדו בפועל להתנגדויות, ובסך הכל 34 תוכניות אושרו ו-4 נגנזו. כלל התוכניות שהוכרזו עד כה בקבינט הדיור, מתפרשות על שטח של 102 אלף דונם וכוללות כ-300 אלף יחידות דיור.

כמו כן, מציג הדוח את ההתנגדות ההולכת וגוברת של הציבור לעבודת הוועדה, הן מכיוונן של רשויות מקומיות והן מכיוונן של התאגדויות ציבוריות, הקוראות לתכנון נכון יותר ומתחשב יותר, הרואה את כלל הגורמים ולא "סופר" יחידות דיור בלבד.

על פי הדוח, הוועדה עושה שימוש בחוקרים, ככלי עקיף לבחינה ושמיעה של התנגדויות. בפועל, החוקר משמש כערוץ עקיף בין ציבור המתנגדים, לבין הוועדה. ממצאי הדוח מגלים כי החוקרים דחו באופן מלא, או חלקי, 86 אחוז מההתנגדויות (ממשלתיות, רשויות מקומיות וציבור), ורק 14 אחוז התקבלו. בסך הכל הוגשו לוועדה 1,379 השגות. החוקרים קיבלו 187 מהן, דחו 199 באופן חלקי ו-993 דחו לחלוטין.

אין תמונה. צילום מסך, מערכת וואלה!
פעילות הוועדה לקידום מתחמים מועדפים לדיור/מערכת וואלה!, צילום מסך

בדוח נמצא כי התנגדויות ממשלה מתקבלות באופן הנרחב ביותר - 32% מההתנגדויות מתקבלות, לעומת 22% של השלטון המקומי ורק 4% מההתנגדויות של הציבור. מתוך ההתנגדויות של הציבור, 766 במספר, התקבלו 30 (4%), 91 נדחו באופן חלקי (12%) ו–645, נדחו (84%).

לעומת זאת, מההתנגדויות של משרדי הממשלה, 225 במספר, התקבלו 72 (32%), 47 נדחו באופן חלקי (21%) ונדחו לגמרי 106 (47%). מהתנגדויות השלטון המקומי, 388 במספר, התקבלו 85 (22%), נדחו באופן חלקי 61 (16%) ונדחו לגמרי 242 (62%).

עוד מפרט הדוח את פרישת יחידות הדיור שאושרו. לפי הדוח, 26% מהדירות אושרו במחוז מרכז, 25% במחוז דרום, 18% בצפון, 15% בחיפה, 10% בתל אביב ו–3% בירושלים.

"צריך לפעול למימוש מהיר של המלאי התכנוני המאושר"

"3 שנים לאחר תחילת פעילות הוועדה, ניתן לראות בבירור שהיא נתקלת בקשיים רבים, גם במישור התכנוני וגם במישור המשפטי, וההתנגדות הציבורית אליה רק הולכת וגוברת"

ניר פפאי, סמנכ"ל שמירת סביבה וטבע בחברה להגנת הטבע, אמר כי "במקום לנצל את משבר הדיור לשם עלייה ברמת התכנון, מופנה המאמץ להקמת ועדות תכנון חדשות, המקדמות תכנון מהיר, הגורם לנזקים רבים הרבה יותר מהתועלת. בעקבות ממצאי הדוח, אנו קוראים לשר האוצר, משה כחלון, האחראי על מערכת התכנון בישראל, שלא להאריך את הוראת השעה ולהפסיק את פעילותה של הוועדה".

אסף זנזורי וערן בן נון, מתכננים בחברה להגנת הטבע וכותבי הדוח ציינו כי "הדוח מציג תמונה עגומה - לא רק שהחוק אינו מציע פתרון ממשי למצוקת הדיור, הוא גם עלול לגרום לנזקים בהמשך הדרך. אחד הכשלים המרכזיים של החוק, הוא שהוא מתמקד רק בקיצור הליכי התכנון כפתרון למשבר הדיור ונמנע מלטפל בחסמים העיקריים של תחום הבנייה והדיור, כמו תחבורה, ביוב, תשתיות ועוד".

לדבריהם, "3 שנים לאחר תחילת פעילות הוועדה, ניתן לראות בבירור שהיא נתקלת בקשיים רבים, גם במישור התכנוני וגם במישור המשפטי, וההתנגדות הציבורית אליה רק הולכת וגוברת. בסופו של יום, הוועדה מגלגלת את הבעיות משלב התכנון לשלב הביצוע. כדי לנסות ולפתור את מצוקת הדיור, יש לפעול למימוש מהיר של המלאי התכנוני המאושר, אשר מימושו מתעכב בשל חסמים שונים וכן למימוש מלאי יחידות הדיור המאושרות ברמה המתארית המחוזית. זאת, על בסיס ועדות התכנון הקיימות, ובראשן הוועדות המחוזיות, וכמובן, לקדם התחדשות עירונית".

מהוותמ"ל נמסר בתגובה כי "לצערנו, הדו"ח שפורסם אינו משקף את פעילות הוותמ"ל. הוותמ"ל הוקם במטרה להוות אחד הפתרונות למאבק במשבר הדיור. זאת, תוך האצת תהליכי התכנון ומתן וקיצור הליכים בירוקרטים, לצד דגש על תכנון איכותי ופיתוח תשתיות נלוות כמו כבישים, בתי ספר, גני ילדים, פארקים ועוד. מאז הקמת הוותמ"ל, קוצר משך הזמן הממוצע לאישור תוכנית באופן משמעותי והוא עומד כיום על פחות משנה. מדובר בהישג חסר תקדים. 12 מתחמי הדיור ששווקו עד כה מהווים ניצנים ראשונים להשפעתה של הוועדה על שוק הדיור".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully