פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   מה קורה במחסנים של המושבים? מבצע אכיפה של המשטרה ורשות המסים

   במבצע משולב של הפרקליטות, רשות המסים, המשטרה ורשות מקרקעי ישראל נבדקו מחסנים שהוקמו על קרקע חקלאית בשלושה מושבים בדרום - פטיש, שובה וגבעולים. החשד: סחורות מאוחסנות ללא היתרים ובניגוד לחוק

   מחסנים (מערכת וואלה! NEWS , משרד המשפטים)
   מבצע אכיפה משולב לבדיקת המחסנים במושבים (תצלום: יח"צ)

   הפרות של שימושים בקרקע, הקמת מבנים לא חוקיים, אי דיווח על תקבולים ואחסון צפוף של חומרים בעלי מטעני אש גבוהים, ללא אמצעי כיבוי - כל אלה נמצאו בפעילות אכיפה משולבת שנערכה בשלושה מושבים בדרום הארץ - פטיש, שובה וגבעולים. מהודעה ששיגר משרד המשפטים עולה כי בהובלת הפרקליטות האזרחית במחוז דרום, מנהלת תיאום פעולות אכיפה של משטרת ישראל, היחידה לפיקוח על דיני התכנון והבנייה במשרד האוצר ורשות מקרקעי ישראל ערכה את המבצע המשולב וזאת עקב החשד כי מחסנים גדולים בקרקע חקלאית משמשים כ"תחנות מעבר" לצורך אחסון סחורות המיועדות לרצועת עזה, ללא היתרים ובניגוד לחוק.

   לקריאה נוספת:
   קזינו וחממה לגידול קנאביס: מה מסתתר במחסנים של המושבניקים?
   הכירו את האחות חג'ג': "פעם בנינו בקטן היום רק מפלצות"
   שני הרוגים בפיצוץ במחסן זיקוקים במושב פורת שבשרון

   במהלך הפעילות, בחנה רשות מקרקעי ישראל את ההפרות המתבצעות במשקים השונים, על פני שטחי קרקע נרחבים. יחידת הפיקוח על הבנייה חקרה את מחזיקי המחסנים וזאת בשל בניית מבנים לא חוקיים במקומות השונים. כמו כן ערכה רשות המיסים ביקורות ספרים במשרדי חברות האחסנה. בכמה מהבדיקות עלה חשד משמעותי לניהול ספרים שלא בהתאם לחוק ואי דיווח על תקבולים, ובעלי העסקים הוזמנו להמשך בירור במשרדי הרשות.
   יחידת כבאות והצלה בדקה ומצאה כי בכל המקומות שבהם נערך המבצע, קיים ברוב המקרים אחסון צפוף של חומרים בעלי מטעני אש גבוהים, ללא אמצעי כיבוי עד כדי יצירת סכנה משמעותית לסביבה. גם המשטרה הירוקה בחנה את החומרים המאוחסנים במשקים ואת תנאי הסביבה, ובאחד המשקים אף קנסה את מחזיק המקום עקב החזקת מיכל סולר שטפטף בסביבתו, ובין היתר אוחסן ללא ציוד מתאים.

   כחלק מפעילות האכיפה המשולבת השתתפו, בנוסף לגופים שצוינו לעיל, גם רשות המיסים - תחנת מע"מ וביקורת ניהול ספרים, כבאות והצלה – מחוז דרום, חברת החשמל, המשטרה הירוקה של המשרד להגנת הסביבה, חברת החשמל והמרכז לגביית קנסות.

   עוד נמצא כי מעבר לשימוש הלא חוקי בקרקע, הפעלת תחנות המעבר כוללת כנסתן ויציאתן של משאיות רבות ופריקת סחורות בהיקפים גדולים, וזאת ללא פיקוח מתאים. בכוונת הפרקליטות ורשות מקרקעי ישראל להגיש תביעות אזרחיות להפסקת השימוש ולהריסת המבנים הלא חוקיים בקרקע וכן להגיש תביעות כספיות לדמי שימוש כנגד המפרים.

   מחסנים (מערכת וואלה! NEWS , משרד המשפטים)
   בתצלומים: המחסנים שנמצאו במבצע האכיפה (יח"צ)
   מחסנים (מערכת וואלה! NEWS , משרד המשפטים)
   מחסנים (מערכת וואלה! NEWS , משרד המשפטים)
   מחסנים (מערכת וואלה! NEWS , משרד המשפטים)
   מחסנים (מערכת וואלה! NEWS , משרד המשפטים)