תכפיל את עצמה: ב-2030 יתגוררו בהרצליה כ-200 אלף תושבים

תכנית המתאר הכוללנית שהפקדתה אושרה בוועדה המחוזית לתכנון ובניה בתל אביב מאפשרת תוספת של כ-52,000 יחידות דיור לעיר הרצליה בנוסף לשטחי מסחר ותעסוקה

חוף הים, הרצליה. 1 במרץ 2017 (ראובן קסטרו)
הרצליה (צילום: ראובן קסטרו)

הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה תל אביב בראשות דלית זילבר אישרה את הפקדתה בפועל של תכנית המתאר הכוללנית לעיר הרצליה – שצפויה לאפשר את היערכותה של העיר להכפלת האוכלוסייה בה עד לשנת 2030. אוכלוסיית העיר מונה כיום כ- 90,000 נפשות, ותוכנית המתאר מאפשרת תוספת של כ-52,000 יחידות דיור שיתנו מענה לגידול הצפוי של כ- 200,000 תושבים עד לשנת 2030.

לקריאה נוספת:

דה נירו כבר לא יבוא: כך נראה היום מלון הנסיכה באילת
תחזה לבנו של שר - וקיבל מיליונים על שיפוץ שהרס את הבית
קילומטר בין המגדלים - עשרות אחוזים הפרש במחיר

בתוכנית זו נכללים גם כ-1,800,000 מ"ר עבור שטחי התעסוקה, כ-1,200 דונם עבור מבני ציבור וכ-360,000 מ"ר עבור מלונאות. התכנית שמה דגש על עיבוי המרקם הבנוי בעיר, לצד ניצול עתודות הקרקע הפנויות בשכונות חדשות כמו "צפון הרצליה" ו"דרום מערב- חוף התכלת", וכן על ידי מספר תכניות התחדשות עירונית במרכז העיר.

תכנית המתאר הכוללנית שהופקדה כעת מתפרסת על פני כל שטח השיפוט של הרצליה, כ- 23,000 דונם ומכוחה תוכל הוועדה המקומית בעיר לאשר תכניות מפורטות. בין השאר צפויה התוכנית לאפשר חיבור בין מזרח למערב העיר, תוך יצירת חיבור המרקם העירוני לים על ידי מערכת צירים ירוקים.

יצויין כי בשנה החולפת נחתם הסכם הגג לבניית כ-8,000 דירות שישווקו בשיטת מחיר למשתכן בהרצליה, במסגרתו סיכמה העירייה מול המדינה כי רשות מקרקעי ישראל תממן את הקמתם של שני מחלפים, הרחבת רחוב ז'בוטינסקי בעיר לצד סיוע בהקמתו של פארק חדש בעיר.

הבנייה על פי הסכם הגג מתוכננת בעיקר במתחם גליל ים, שבו ייבנו על פי ההערכות כ-3,000 יחידות דיור, מספר דומה של דירות במתחם אפולוניה וגם באזור קריית שחקים – שם מתוכננת בנייתן של כ-1,800 דירות נוספות.

מתכננת מחוז תל אביב, נעמי אנג'ל התייחסה לתוכנית החדשה שהופקדה ואמר כי "התכנית שואפת לסייע בתהליכי גידול תוך יצירת עירוניות המתבטאת בשימושים מעורבים וצירים המשכיים. כל זאת תוך שימת דגש על הולכי הרגל וחיבור הצירים למוקדים העירוניים, שטחי ציבור מטרופליניים, פארקים עירוניים וחוף הים".