כחלון: "השנה נשבר שיא שיווקי הקרקעות בכל הזמנים"

על פי נתוני האוצר, השנה שווקו קרקעות כ-57 אלף יחידות דיור לשוק. מתחילת מחיר למשתכן ועד היום שווקו קרקעות ל-64 אלף דירות מוזלות. עד כה נרשמו כ-75 אלף זכאים – וכ-6,000 מהם זכו בהגרלות. על פי הערכות האוצר החודש ישווקו קרקעות להקמתן של כ-10,000 דירות נוספות

צילום: יוני ריקנר ובני בן סימון, עריכה: מתן חדד

מתחילת תכנית מחיר למשתכן בשנה שעברה ועד היום שיווקה המדינה קרקעות להקמתן של 64,783 יחידות דיור מוזלות, כך אמר היום (ה') שר האוצר, משה כחלון, שהציג את נתוני סיכום השנה בתחום שיווק הקרקעות בכנס עיר הנדל"ן שהתקיים באילת. נתוני שיווק הקרקעות לשנת 2016 עומדים לפי האוצר על 57,723 יחידות דיור. מספר זה כולל את סך הקרקעות ששווקו ב-2016, מרביתן עבור תכנית מחיר למשתכן.

עוד בוואלה! NEWS

למה לי לחזור לעבוד אם אני מקבל דמי אבטלה? הטעות הגדולה שאנחנו עושים

לכתבה המלאה

כחלון ציין כי מדובר בשיא של שיווקי קרקעות של כל הזמנים ואמר: "לאחר שבשנת 2015 שברנו את שיא כל הזמנים בתכנון כאשר תכננו 100 אלף יח"ד, השנה הגיע הזמן לשבור את שיא השיווקים. הצבנו יעדים שאפתניים ביותר והצלחנו לעמוד בהם. אנשי רשות מקרקעי ישראל, משרד הבינוי והשיכון ומטה הדיור באוצר עבדו מסביב לשעון בכדי לעמוד ביעדים. אין לי ספק שבסופו של התהליך המהלכים שלנו והמספרים האדירים האלה ישפיעו על השוק כולו".

תכנית מחיר למשתכן שהחלה באמצע שנת 2015 כיוזמה של שר האוצר משה כחלון, הביאה עד היום על פי נתוני משרד האוצר לזכיית של כ-6,000 צעירים בחודשים האחרונים בדירה –זאת, מתוך הרשמה של כ-75,000 זכאים עד כה להגרלות השונות. באוצר ציינו עם זאת, כי עד סוף השנה הבאה - שנת 2017 - יזכו בדירה עשרות אלפי זוגות נוספים.

משה כחלון (צילום: ניב אהרונסון)

על פי נתוני האוצר, בחודש דצמבר הקרוב יושקו לכל הפחות 10,453 יח"ד של "מחיר למשתכן" ברחבי הארץ וביניהם: מודיעין שבה ישווקו 3,867 יחידות דיור, בית שמש, שם ישווקו 1,500 יחידות דיור, בעכו שם ישווקו 1,200 יחידות דיור וגם ברמת גן שבה מתוכננות להיבנות כ-830 יחידות דיור

עד כה המחירים רק עולים

מוקדם יותר בכנס נשא דברים שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, שאמר כי תכנית מחיר למשתכן תביא לצינון הביקושים בשוק הדיור. "שנת 2017 תהיה שנה בה יהיו זכיות מאסיביות והיתרים נרחבים. 2018 תהיה שנת בניה מאסיבית ברחבי ישראל כאשר אנחנו יודעים איפה הפרויקטים השונים ייבנו. 2019 -2020 יהיו שנים מאסיביות של איכלוסים. כאשר האזרחים מתחילים לראות את זה קורם עור וגידים, זה מרסן באופן טבעי את הביקושים", אמר.

עם זאת, יצויין כי על אף הנתונים שמציג משרד האוצר, ועל אף ההערכות של שר הבינוי גלנט, הרי שהסקירות האחרונות של שוק הדיור מצביעות על כך שהמחירים המשיכו לטפס השנה. כך למשל, על פי הנתונים שפרסמה לאחרונה לשכת שמאי המקרקעין, המחירים עלו ברבעון האחרון בממוצע ארצי של 2.3 אחוזים ובערים רבות עליית המחירים בשנה החולפת היתה דו ספרתית: 17% בתל אביב, 15% ברמלה, 13% עלייה בעיר רחובות, עלייה של 12% בראשון לציון ועלייה של 11% במודיעין ובאילת. על פי הסקירה, בעיר נתניה נרשמה עלייה של כ-11% בשנה החולפת ובשום עיר לא נרשמה ירידת מחירים - לא בשנה האחרונה ולא ברבעון האחרון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully