"מיסוי על דירה שלישית יתרום לירידה במחירי הדירות אך יפעל לעלייה בשכ"ד"

במסיבת העיתונאים לרגל פרסום החלטת הריבית הצביעה נגידת בנק ישראל על סימנים מעודדים בשוק הדיור, אך ציינה כי "עדיין לא ניתן לקבוע כי חל שינוי מגמה"

  • שכירות
עמירם ברקת
"אני לא רואה סיבה לפער בין גיל הפרישה של נשים וגברים", קרנית פלוג, נגידת בנק ישראל (תצלום: אוהד צויגנברג )

"לאחרונה ניכרו סימנים מעודדים בשוק הדיור אך עדיין לא ניתן לקבוע כי חל שינוי מגמה", אמרה היום (ב') נגידת בנק ישראל ד"ר קרנית פלוג במסיבת העיתונאים לרגל פרסום החלטת הריבית ותחזיות חטיבת המחקר של הבנק.

עוד בוואלה! NEWS

ביס של החיים: כיסונים ממולאים קורנביף בציפוי פריך

אינס שילת ינאי בשיתוף עוף טוב
לכתבה המלאה

לדבריה "בשתי התצפיות האחרונות מדד מחירי הדיור התייצב, העדכון האחרון של התחלות הבנייה הראה שהן שבו לעלות, ומספרן בשנה האחרונה גבוה, אך במקביל לגידול בהתחלות ישנה ירידה במספר סיומי הבניה". פלוג התייחסה בדבריה לעלייה נמשכת בריבית המשכנתאות ואמרה כי היא "בעיקר תוצאה של הגידול בסיכון בשוק האשראי לדיור ושל רגולציה בתחום כמו גם של התייקרות המשכנתאות מנקודת ראותם של הבנקים והיא אמורה לפעול לצמצום הביקוש".

בהתייחסה לפעילות הכלכלית במשק אמרה פלוג כי נתוני החודשים האחרונים מעידים על שיפור משמעותי בכלכלה הריאלית". לדבריה "הצריכה הפרטית המשיכה לצמוח בקצב מהיר אולם לראשונה מזה זמן נרשמה גם עלייה נאה בייצוא לאחר קיפאון מתמשך".

"אני לא רואה סיבה לפער בין גיל הפרישה של נשים וגברים בעיקר בהינתן שתוחלת החיים של נשים גבוהה יותר". פלוג הוסיפה כי "הניסיון מלמד כי שיעורי התעסוקה עולים עם העלאת גיל הפרישה ואין שום עדות לכך שיש עלייה בשיעורי האבטלה של נשים מבוגרות כתוצאה מהעלאת גיל הפרישה. יחד עם זאת צריך להכיר בכך שיהיו נשים שייפגעו כתוצאה מהעלאת הגיל וצריך לתת לכך את הדעת בין היתר באמצעות הארכת תקופת קבלת דמי האבטלה ומס הכנסה שלילי". לגבי הפרסומים על ההמלצה המתגבשת להעלות את גיל הפרישה ל-64 ולא ל-67 אמרה פלוג כי "הייתי רוצה לראות החלטה שהולכת את כל הדרך".

נגידת בנק ישראל התייחסה בנוסף ליוזמה של כחלון להטיל מס על בעלי דירה שלילית ומעלה והעריכה כי המס המוצע עשוי להוביל לירידת מחירים בשוק הדירות למכירה, אך מנגד עלול להוביל לעליית מחירי השכירות. "המס המוצע על דירה שלישית ומעלה צפוי לתרום לירידה מסוימת במחירי הדירות לרוכשי דירה ראשונה מצד שני הוא יפעל לעלייה מסוימת בשכר הדירה", אמרה פלוג והוסיפה, "יש כאן טרייד-אוף וצריך להציג אותו. בסופו של דבר הממשלה בוחרת איפה היא רוצה לשים את משקל היתר. ברור שההחלטה על מס כזה מבטאת בחירה בהורדת מחירי הדירות גם אם זה על חשבון עלייה בשכר הדירה. המס המוצע ישפיע יותר על דירות זולות כי משקיע שיבחר להשקיע בדירה יקרה לא ימוסה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully