פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   כמה אנשים בישראל מחזיקים ביותר מ-20 דירות?

   משרד האוצר עושה סדר במספר משקי הבית בישראל שצפויים להיפגע מהמס החדש על 3 דירות ומעלה - וחושף כמה ישראלים מחזיקים ב-4,5, או 20 דירות, מה גילם הממוצע ומהי ההכנסה הממוצעת שלהם?

   תמונות מהגג של עזריאלי פברואר 2012 (דרור עינב)
   (צילום: דרור עינב)

   המס על שלוש דירות ומעלה, אותו מתכנן להחיל משרד האוצר החל מחודש ינואר הקרוב, מעורר עניין רב גם במערכת הפוליטית – שם על פי ההערכות רבים ממקבלי ההחלטות מחזיקים בשלושה נכסי נדל"ן לפחות. שר האוצר, משה כחלון, התייחס למס בסטטוס שפרסם בחשבון הפייסבוק שלו וזמן קצר לאחר מכן פרסם משרד האוצר נתונים אודות המס החדש ואוכלוסיית היעד שלו: על פי נתוני משרד האוצר, כ-54 אלף משקי בית בישראל מחזיקים בשלוש דירות ומעלה ואולם אם בוחנים את מספר הנכסים – הרי שמדובר בכ-80 אלף דירות בישראל. על פי משרד האוצר, פלח השוק הזה מהווה כ-12% משוק ההשכרה בישראל.

   לקריאה נוספת:

   שיטות כחלון לטיפול בשוק הדיור עובדות - אבל הפוך
   "המוצר הכי מבוקש בתל אביב הוא דירת 50 מ"ר"
   שעתם הרעה של הדיירים הסרבנים: מתנגדים לתמ"א 38? אז תסרבו

   על פי הנתונים, ב-4 דירות מחזיקים 9,863 משקי בית בישראל וכ-3,300 ישראלים מחזיקים נכון להיום ב-5 דירות. מספר הישראלים שמחזיקים כיום ב-6 דירות עומד על פי נתוני האוצר על 1,290 משקי בית ואילו ב-7 דירות מחזיקים 557 משקי בית. הנתונים חושפים כי ישנתם כ-290 ישראלים בלבד המחזיקים ב-8 דירות ואילו ב-9 דירות מחזיקים 185 משקי בית נכון להיום.

   משבר הדיור המשתולל מזה כעשור לא מפריע לכ-101 משקי בית ישראליים להחזיק ב-10 דירות ועוד 215 משקי בית ישראליים מחזיקים ב-11 עד 20 דירות. נכון להיום, כ-21 משקי בית בלבד בישראל מחזיקים ב-20 דירות ומעלה.

   על פי האוצר, הגיל ממוצע של מי שמחזיק 3 דירות ומעלה עומד על 56 וההכנסה הממוצעת משק בית המחזיק דירה שלישית ומעלה וצפוי להיות ממוסה במס החדש עומדת על 46 אלף שקל לחודש (מדובר בפי 3 מההכנסה הממוצעת). כאמור, הדירות השלישיות מהוות 12% משוק ההשכרה ובשבועות האחרונים גוברת הביקורת על כך שהמס החדש יגולגל לשוכרי הדירות.