מהעיר לכפר: מה עומד ביניכם לבין חלום הגינה?

בשנים האחרונות מתגברת המגמה של משפחות צעירות יחסית העוברות להתגורר ביישובי הפריפריה. מה החסמים והקשיים העומדים בפניהן ואילו הטבות מגיעות להן? מנכ"ל אתר הבית מסביר בראיון באולפן וואלה! NEWS

עדי שמאי
25/08/2016
מערכת וואלה!

מי עובר ליישובים כפריים בפריפריה? למה? ואיך עושים את זה? טל ליניבקר, מנכ"ל "אתר הבית" מספר על התופעה באולפן וואלה! NEWS. "מבחינת נתוני הלמ"ס האחרונים מ-2015 כ-45 אלף תושבים בשנה, כלומר כ-11 אלף משפחות עוברים מהעיר לכפר או לקיבוץ או ליישוב קהילתי", אומר ליניבקר. מתוכן כ-5,000 משפחות עוברות לאזורים הפריפריאליים בדרום, בצפון או במזרח". לדבריו, מדובר במגמה מתגברת של מעבר אוכלוסייה.

טוב לדעת (מקודם)

בשל ביקוש גובר לטיפול יעיל בכאבים: בי-קיור לייזר במבצע מיוחד

מוגש מטעם בי קיור לייזר

מה מקשה על המעבר? "בשלב הראשוני במעבר לפריפריה החסם המרכזי הוא עניין התעסוקה" מסביר ליניבקר. "המעבר פוגע בהכנסת הזוג. ההוצאות על הבית גוברות בהתאם. בנוסף אם אנחנו נשארים בעבודה במרכז יש שחיקה בנסיעות לשם, שזה גורם מכריע".

"חסם נוסף", אומר ליניבקר, "הוא חוסר ידע של משפחות עירוניות שלא יודעות לשאול את השאלות הנכונות – על הטבות מס, סבסוד עלויות ומה בעצם מגיע להם בתור תושב חדש". חסמים נוספים עלולים להתגלות בדמות ועדות קבלה ליישובים מסוימים ולקיבוצים. "יש כ-1,100 יישובים המתנים את המעבר בראיון עם ועדת קבלה", אומר ליניבקר.

לדברי ליניבקר, הגיל הממוצע של המשפחות העוברות לכפר נמצא בירידה ועומד כרגע על 40.5. עובדה זו יוצרת את הצורך להתמודד עם העברת משפחה הכוללת ילדים ליישוב חדש. "מומלץ לא לעבור במהלך שנת הלימודים אלא ביולי אוגוסט".

  • מעבר דירה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully