וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עמידר תקים אלפי יחידות דיור בפריפריה – ותקציבה יזנק

18.8.2016 / 8:34

במסגרת הסכם המסגרת שנחתם בין עמידר ומשרד השיכון תוכל עמידר לפעול בתחום ההתחדשות העירונית – באופן שישרת גם את הדיור הציבורי. עד שנת 2029 יחוזקו או ייבנו מחדש כ-3,500 יח"ד קיימות

עריכת וידאו: גדי וינסטוק

המהלך האסטרטגי שנועד להפוך את החברה הממשלתית עמידר מחברה משכנת לחברה יזמית קורם עור וגידים: משרד הבינוי והשיכון פרסם את עקרונות הסכם המסגרת העדכני שנחתם עם החברה, לפיו תוכל עמידר לפעול בתחום ההתחדשות העירונית – באופן שישרת גם את הדיור הציבורי. על פי התוכנית החדשה, פעילותה של חברת עמידר מתעתדת לאפשר תוספת של אלפי יחידות דיור חדשות בפריפריה, לצד חיזוק מבנים גם במקומות בהם אין כדאיות כלכלית ללא היוזמה הממשלתית.

לפי תכנית העבודה שפורסמה על ידי משרד הבינוי והשיכון, עד שנת 2029 יחוזקו או ייבנו מחדש כ-3,500 יח"ד קיימות, מתוכן כשני שליש יחידות דיור של הדיור הציבורי וייבנו עוד 2,000 דירות שיימכרו בשוק החופשי, כאשר 83% מכלל יחידות הדיור (כ-3,000 דירות) יבנו בפריפריה. על פי המודל הכלכלי, הפרויקטים של תמ"א 38 שייבנו באזורי הביקוש - בערים כמו הוד השרון, תל אביב, חולון, רמת גן ורעננה - יאפשרו ישירות את חיזוק המבנים בישובים כדוגמת טבריה, בית שאן, דימונה, צפת וקרית שמונה , שבהם, נכון להיום, אין כדאיות כלכלית ליזמים לפעול. השר יואב גלנט ציין כי מדובר בהסכם "מקיף וארוך טווח, אשר ישפר את איכות החיים של עשרות אלפי אנשים בשנים הקרובות ויצמצם את רשימות הממתינים בכל רחבי הארץ".

במסגרת ההסכם החדש הוחלט להוסיף פרק המאפשר לעמידר לעסוק בפרויקט שיקום שכונות - פעילות משמעותית חדשה שהתווספה לאחרונה במשרד, וכן נוסף פרק שבו נקבע כי תוקם קרן פריפריה לחיזוק מבני דיור ציבורי מפני רעידות אדמה, לצד רכש של דירות נוספות לדיור ציבורי באמצעות קידום, ייזום וביצוע של התחדשות עירונית במבני דיור ציבורי בפרויקטים בעלי כדאיות כלכלית.

בהיבט הכלכלי, הסכם המסגרת הקיים, שאושר באוגוסט 2014, נגע בעיקר לתחומי הליבה של פעילות חברת עמידר (ניהול נכסי הדיור הציבורי וכן אזכור כללי ביחס לפעילות של התחדשות עירונית) והסתכם בתקציב של 200 מיליון לשנה לתקופה של 7 שנים (סה"כ 1.4 מיליארד שקל). לעומת זאת, היקפו הכספי של הסכם העקרונות המוצע הוגדל באופן דרמטי ל-690 מיליון שקל בממוצע לשנה וסכום כולל של כ-6.9 מיליארד שקל לתקופת התקשרות של 10 שנים.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

מיקום אסטרטגי, נוף מרהיב ודירות מפוארות: השכונה המסקרנת שנבנית במרכז

בשיתוף אאורה נדל"ן

ההסכם יגדיל מספר הדירות

במשרד הבינוי והשיכון ציינו כי סכום זה מורכב מתשלום על תחזוקת דיור ציבורי וסיוע לנכים רתוקים וקשישים, עמלות ניהול, שיקום שכונות והיקף מכירות ותקבולים מייזום וביצוע של התחדשות עירונית בגובה של כ-2.5 מיליארד שקל, מתוכו יצברו בקרן הפריפריה כ-400 מיליון שקל, הרווחים הצפויים מתוך הפעילות שיוקדשו לחיזוק מבני דיור ציבורי בפריפריה מפני רעידות אדמה.

במשרד הדגישו כי "ההיקף הכספי גדל בהתאמה לתחומי הפעילות המהותיים שהתווספו וכן לתקופת ההתקשרות שגם היא גדלה, כאשר הגידול המשמעותי נובע ממרכיב שיקום שכונות שהתווסף וכן המיזם להקמת קרן הפריפריה". גם תקופת ההתקשרות בחוזה עודכנה מ-7 שנים ל-10 שנים כדי לבצע התאמה של העקרונות לתחום פעילות משמעותי שהתווסף והוא פעילותה של עמידר בתחום ההתחדשות העירונית במבני דיור ציבורי, לטובת הקמת קרן פריפריה שתיועד כאמור לחיזוק מבני דיור ציבורי בפריפריה ו/או רכש דיור ציבורי. "מטבע הדברים, תחום זה הינו ארוך טווח ומשך הזמן מרגע התכנון ועד לסיום ביצוע הפרויקט ושיווקו יכול להימשך גם עד כ-10 שנים, ולכן בוצעה התאמת התקופה בהתאם", הסבירו במשרד.

גלנט אמר כי "במשך שנים התרגלנו לרשימה הולכת וגדלה של אוכלוסייה חסרת דיור, להזנחה גדולה בתנאי הדיור בתוך השכונות, ולחוסר מענה עבור ציבור גדול של אנשים שאין להם קורת גג. ההסכם שגיבשנו מציג פעולות מקיפות וארוכות טווח, ההכרחיות לדיירי הדיור הציבורי. ההסכם יגדיל באופן משמעותי את מספר הדירות של הדיור הציבורי, ישפר את איכות החיים של עשרות אלפי אנשים בשנים הקרובות, ויצמצם את רשימות הממתינים בכל רחבי הארץ. הפתרון למצוקה של דיירי הדיור הציבורי הוא יעד ראשון במעלה, וערך יסוד בחברה הישראלית. אנחנו רתומים למשימה ונמשיך בה, הן באמצעות רכש דירות חדשות והן באמצעות שיקום הקיים".

יצחק לקס, יו"ר עמידר: "ההסכם יאפשר לעמידר ליזום פרויקטים רבים הן במרכז והן בפריפריה, להגדיל את היצע הדירות ולחזק מבנים בסיכון. כמו כן, ההסכם מעגן את הפניית הרווחים מהפרויקטים באזורי הביקוש להשקעה בדיירי הדיור הציבורי, נותן ביטוי לחזון של החברה ותורם לחוסנה הפיננסי. אני מברך את שר הבינוי והשיכון יואב גלנט על הובלת המהלך ההיסטורי וגאה שעמידר לוקחת בו חלק".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully