כחלון מבקש לתת ערבות מדינה לטובת "מחיר למשתכן"

זכאי משרד הבינוי והשיכון שהצליחו לזכות בהגרלה לדירה מוזלת בעפולה גילו כי עליהם לשלם 40% ממחיר הדירה – בטרם יקבלו משכנתא מהבנק. שר האוצר ביקש להקצות 550 מיליון שקל לפיתרון הבעיה

18/05/2016
לשכת העיתונות הממשלתית

"מחיר למשתכן", המהלך הממשלתי שמיועד לאפשר לחסרי דירה לרכוש דירות בהנחה משמעותית – נתקל לאחרונה במכשול משמעותי מצידה של המערכת הבנקאית: זכאי משרד הבינוי והשיכון שהצליחו לזכות בהגרלה לדירה מוזלת בעפולה גילו כי עליהם לשלם 40% ממחיר הדירה – בטרם יקבלו משכנתא מהבנק. כעת מבקש שר האוצר, משה כחלון, לפתור את המצב באמצעות ערבות מדינה שתינתן לבנקים עבור הקבלנים בפרויקטי מחיר למשתכן שכבר יצאו לדרך בעפולה ובלוד.

שר האוצר פנה ליו"ר ועדת הכספים בבקשה להעמיד ערבות של 550 מיליון שקל לטובת התכנית ועל פי תכניתו, הערבות תינתן לבנקים עבור הקבלנים אשר יפוקחו וילוו לאורך הפרויקט ע"י רואי חשבון ועורכי דין וכלכלנים מטעם המדינה באמצעות החברה הממשלתית "דירה להשכיר".

במכתב ששיגר כחלון ליו"ר ועדת הכספים, משה גפני, הוא מציין כי "חוק המכר קובע מספר חלופות שמטרתן להבטיח את השקעתם של רוכשי דירות. חלק מהקבלנים אשר זכו במכרזי "מחיר למשתכן" בחרו שלא לקבל ליווי פיננסי מתאגיד בנקאי לפרויקט הבניה שאותו התחייבו לבנות, אלא הסתפקו בחלופה אחרת הקבועה בחוק המכר, שלפיה ניתן להבטיח את השקעותיהם של רוכשי הדירות בפרויקט באמצעות רישום הערת אזהרה על שמם".

"לאחרונה, הובא לידיעתנו כי על אף האפשרות לרישום הערת אזהרה כאמור, המהווה חלופה אפשרית על פי חוק המכר, בהיעדר בטוחה מסוג ערבות חוק מכר או ביטוח, נוצר פער בין מועד העמדת המשכנתאות על-ידי הבנקים לבין תזרים הפרויקט, כך שהרוכשים אינם מסוגלים לשלם לקבלן את תמורת הדירה במועד שיאפשר מימוש של חוזה רכישת הדירות ובנייתן. פתרון הבעיה הכרחי למימוש הפרויקטים בהם נבחרו קבלנים לביצוע העבודות, עבור רוכשי דירות אשר זכו בהגרלות וממתינים למימוש זכאותם. לפיכך, החלטתי לתת ערבות מדינה לבנקים אשר תתממש במקרה שבו פרויקט הבניה לא יושלם".

כחלון התייחס למהלך ואמר כי "המדינה מעניקה גב מלא לתכנית מחיר למשתכן ומקדמת אותה בכל הכח ובכל האמצעים הנדרשים. לא נאפשר כל פגיעה בזוגות הצעירים שמשוועים לקורת גג. מדובר במטרה בעלת חשיבות ציבורית מסדר ראשון להורדת יוקר המחייה וצמצום אי השוויון בחברה הישראלית". במשרד האוצר ציינו כי ועדת הכספים צפויה לדון בנושא ולאשר אותו כבר בימים הקרובים.

טוב לדעת (מקודם)

הפתרון לכאב הברכיים קרוב מתמיד - בזכות טכנולוגיה בנעל

מוגש מטעם אפוסתרפיה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully