התחנה המרכזית בתל אביב: העירייה רוצה ארנונה מבעלי חנויות ללא גישה לעסק

בעלי עסקים בתחנה המרכזית החדשה, שרכשו לפני 40 שנה חנויות אך לא יכלו להיכנס אליהן משום שהיו חסומות – חויבו בתשלומי ארנונה החל מינואר 2015. החלטה חדשה שמה סוף למאבקם של בעלי החנויות

מערכת וואלה! NEWS
התחנה המרכזית בתל אביב (צילום: מערכת וואלה! NEWS, רובי קסטרו)

פרויקט התחנה המרכזית החדשה אמור היה להיות פרויקט מניב ומשגשג, שבעלי העסקים יפרחו וירוויחו בו. עם זאת, עשרות בעלי עסקים שרכשו בשנות ה-70 שטחים מסחריים בפרויקט, נאלצו לראות כיצד כספם יורד לטמיון. במשך עשרות שנים לא הושלמה בנייתם של שטחי המסחר שרכשו, ועבור רבים אחרים - הגישה לחנויות שרכשו נחסמה והם מעולם לא זכו לקבל מפתח או חזקה בנכס שעליו חלמו.

אלא שמעבר להתמודדות עם כישלון פרויקט התחנה המרכזית, נאלצו בעלי העסקים להתמודד עם חזית נוספת: עיריית תל אביב. במשך שנים הצליחו בעלי עסקים אלה לקבל פטור מארנונה על שטחי המסחר הללו, אך בינואר 2015 החליטה עיריית תל אביב להתחיל לחייבם במס המוניציפלי.

עוד בוואלה! NEWS

הטיפים שאתם חייבים לקרוא לפני הקנייה הבאה שלכם בסופר

מערכת וואלה! בייעוץ שני ארד דיאטנית שטראוס
לכתבה המלאה
(צילום: מערכת וואלה! NEWS, רובי קסטרו)

בשנה וחצי האחרונות החלה העירייה לגבות מבעלי העסקים ארנונה בשיעור מופחת. כמו כן היא הודיעה להם כי המס המופחת יהיה תקף לחמש שנים - עד לינואר 2020 - ושהחל מחודש זה ישלמו בעלי העסקים ארנונה בתעריף מלא.

שניים מבעלי העסקים במקום הגישו ערר על ניסיונות הגבייה של העירייה. וועדת הערר לענייני ארנונה בתל אביב, בראשות יו"ר הוועדה עו"ד יהודה מאיר, פסקה לטובתם בעלי העסקים. בהחלטת הוועדה שניתנה לאחרונה נקבע כי בעלי העסקים במתחם – שרכשו שטחי מסחר אך מעולם לא עשו בהם שימוש בשל חסימת הגישה לחנויותיהם – יהיו פטורים מתשלום ארנונה.

במהלך הדיונים התברר עוד כי בידי עיריית תל אביב כלל לא היו מסמכים שיתמכו בדרישת הארנונה שהציגה – וכי הצילומים שהציגה בדיונים, כלל לא היו צילומי הנכסים הרלבנטיים.

(צילום: מערכת וואלה! NEWS, רובי קסטרו)

הערר הנוכחי הוגש על ידי שני בעלי עסקים במתחם התחנה המרכזית החדשה בתל אביב, אליאסי יהושע ולמעי ידידיה - שמעולם לא הצליחו לממש את נכסיהם, בקומה השלישית בתחנה המרכזית מסיבה פשוטה: החזקה בנכס לא נמסרה לידיהם וחסימת המסדרונות המובילים לנכס שלא איפשרה כל גישה אליו. מי שייצג את העוררים בתיק היו עורכי הדין יוסי מילר ורויטל נמש ממשרד עורכי הדין מילר ושות'.

יהושע וידידיה מהווים חלק מקבוצה של כ-700 בעלי חנויות, שרכשו לפני עשרות שנים שטחים מסחריים בפרויקט התחנה המרכזית החדשה, מיזמית הפרויקט חברת כיכר לוינסקי.

באמצע שנות ה-70, עם פירוקה של החברה, הופסקה בניית הפרויקט – ורק שנים רבות לאחר מכן הושלמה חלקית בנייתו באמצעות חברת חפציבה, שאף היא התפרקה. נכון להיום פרויקט התחנה המרכזית מופקד בידי הנאמנים, רו"ח חיים קמיל, רו"ח עליזה שרון ועו"ד יוסף בנקל מתוקף תפקידם כנאמנים בהקפאת ההליכים של התמח"ת, שנמכרו לאחרונה לחברת נצבא החזקות.

"התכנון המקורי היה שבאי הרציפים בתחנה המרכזית החדשה יעברו דרך החנויות, אך התכנון שונה מבלי שבעלי העסקים היו מודעים לכך – וכך יצא שחלקם הגדול לא עשו מעולם שימוש בחנויות שלהם. אנחנו ייצגנו שני עוררים, אבל המשמעות של ההחלטה צפויה להיות רחבה יותר – משום שישנם בעלי עסקים רבים שנמצאים במצב דומה ונאבקים נגד חיובי הארנונה הבלתי צודקים של עיריית תל אביב במקום", מסביר בשיחה עם וואלה! NEWS עו"ד יוסי מילר.

מילר מציין עוד כי "אחד הדברים המרכזיים שעולים בערר הנוכחי הוא הביקורת שנמתחה מצד ועדת הערר על העירייה. מדובר בביקורת חריפה משום שנציג העירייה הגיע להליך שיפוטי מצויד בשני תצהירים ובליווי המחלקה המשפטית של העירייה, שבהם נאמר בצורה ברורה ומפורשת כי בעלי העסקים קיבלו חזקה בנכס ומחזיקים בפועל בחנויות שלהם. יתרה מכך, נציגי העירייה אף הביאו צילומים המוכיחים, לכאורה, כי נעשה שימוש בנכסים אלו – ולא כך הוא. במהלך החקירה הנגדית התברר כי העירייה מחזיקה במסמכים שלא מוכיחים דבר – משום שלא מדובר בצילומים של הנכסים הרלבנטיים - אך איש בעירייה מעולם לא טרח לבדוק את הצילומים".

(צילום: מערכת וואלה! NEWS, רובי קסטרו)

תגובת עיריית תל אביב: הנכסים המדוברים היו פטורים באופן מלא מאז ומתמיד מארנונה בגין נכס לא ראוי לשימוש עד שנת 2015. בשנת 2015, שונה חוק המדינה בנושא והנכסים מחויבים בתעריך מינימאלי שנקבע. העררים שהוגשו בחודשים האחרונים לא דנו בשאלה האם העירייה רשאית לחייב את בעלי העסקים בארנונה, אלא דנו רק בשאלה מיהו המחזיק בנכס- רוכשי החנויות או חברת התחנה המרכזית החדשה. השאלה לגבי יכולתה של העירייה לחייב את הנכסים כלל אינה רלוונטית, שכן גם בעבר וגם כיום הנכס זוכה לפטור בגין נכס לא ראוי לשימוש.

(צילום: מערכת וואלה! NEWS, רובי קסטרו)
(צילום: מערכת וואלה! NEWS, רובי קסטרו)

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    לוגו - פיקוד העורףפיקוד העורף

    התרעות פיקוד העורף

      walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully