34 פועלים נהרגו בשנה – לא תאמינו כמה קנסות נתנה המדינה

מצב הפיקוח באתרי בנייה בישראל בכי רע, אך נתונים שמסר משרד הכלכלה לבקשת התנועה לחופש המידע חושפים כי בשנה שבה נהרגו 34 פועלי בניין ברחבי הארץ - חולקו רק 8 קנסות בהיקף זעום של 24 אלף שקל. וכמה רשיונות נשללו מקבלנים שעובדיהם נהרגו או נפצעו בעשור האחרון?

21/03/2016
צילום: דניאל בוק, עריכה: יותם בן-דוד

(בוידאו: מרץ, 2014 - ארבעה פועלי בניין נהרגו בנפילה לפיר מעלית בתל אביב)

מצב הבטיחות בענף הבניין בישראל נחשב עגום, עם עשרות פועלי בניין שמקפחים את חייהם מדי שנה באתרים, בשל פיקוח מועט ותנאים מסוכנים. ואולם נתונים שמוסרת המדינה מצביעים על כך שאם לא די בפיקוח האפסי –הרי שגם הקנסות על אתרי בנייה זניחים עד אפסיים. על פי הנתונים הרשמיים, מספר הקנסות שהוטלו במהלך 2015 על אתרי בנייה ללא פיקוח הסתכם ב-8 בלבד בהיקף זעום של 24 אלף שקל בלבד.

הנתונים שמסר משרד הכלכלה לבקשת הקליניקה של התנועה לחופש המידע במכללה למינהל, חושפים כי 8 הקנסות שניתנו ב-2015 חולקו לאחר ביקורת שבוצעו בכמעט 5,000 אתרי בנייה בכל הארץ. על פי נתוני משרד הכלכלה, בשנת 2015 בוצעה ביקורת ב-2,039 אתרי בנייה באזור המרכז, ב-636 אתרי בנייה בירושלים, ב-1,478 בחיפה והצפון וב-810 אתרים בבאר שבע.

בכל הביקורות שבוצעו בכ-5,000 אתרי הבנייה – מצאו לנכון הפקחים לחלק רק 8 קנסות בהיקף כולל של כ-24 אלף שקל. זאת, על אף שבמהלך 2015 נהרגו בישראל 34 פועלי בניין – 18 מהם בתל אביב והמרכז, 11 בחיפה והצפון, 4 באתרי בנייה בירושלים והרוג אחד בבאר שבע והדרום.

בהתייחס לסוגיית הקנסות נמסר ממשרד הכלכלה: "השימוש בהטלת קנסות ככלי אכיפה במהלך 2015 החל בהיקף מצומצם. מדובר בכלי אכיפה שהוחזר לשימוש בעקבות הסרת הגבלים משפטיים שחלו עליו עד אותה תקופה". בשנת 2014 אגב, נהרגו 31 פועלי בניין באתרים ברחבי הארץ.

עוד בוואלה!

הפתרון לכאב הברכיים קרוב מתמיד - בזכות טכנולוגיה בנעל

מוגש מטעם אפוסתרפיה

17 פקחים מטפלים ב-13 אלף אתרי בנייה

נתוני הקנסות מצטרפים, כאמור, לפיקוח האפסי השורר באתרי בנייה בישראל. על פי נתוני משרד הכלכלה, בכל 13 אלף אתרי בנייה פעילים באזור תל אביב והמרכז, ירושלים, חיפה והצפון, באר שבע והדרום – עובדים כ-17 פקחים בלבד. בירושלים מועסק מפקח בנייה בודד שאחראי על קרוב לאלף אתרים, בתל אביב והמרכז עשרה מפקחים בלבד על למעלה מ-5,300 אתרים, ובבאר שבע והדרום כולו יש שני מפקחי בנייה בלבד, על למעלה מ-1,300 אתרי בנייה.

בדיון שהתקיים לפני כחודש וחצי בוועדת העבודה, הרווחה והבריאות בכנסת, התגלה כי בעשור האחרון לא נשלל אף רישיון של קבלן שעובדיו נהרגו או נפצעו בתאונות עבודה. נתונים הללו חשף רשם הקבלנים במשרד השיכון והבינוי, אמנון כהן.

התנועה לחופש המידע ביקשה בפנייתה לקבל גם את גובה התקציב שמקצה המשרד לשם פיקוח על אתרי בנייה. במשרד השיבו כי "מנהל הבטיחות משקיע מתקציבו 2.5 מיליון שקל בהכשרת מנהלי עבודה בבנייה בנושא עבודה בטוחה בגובה, וזאת בהמשך למיליון שהושקע בשנה הקודמת".

עו"ד נירית בלייר, מהתנועה לחופש המידע, מתחה ביקורת חריפה על המצב השורר באתרים ואמרה כי "במשך שנים נהרגים עשרות אנשים בתאונות בנייה ואין שום דיון ציבורי בנושא. יש לברך את הפעילים החברתיים שהצליחו לאחרונה להעלות את הנושא לתודעה הציבורית, אך הנתונים מעידים על הזנחה קשה של הנושא ועל אכיפה מצומצמת וניסיונית בלבד, זאת אל מול מציאות קשה ומספר נפגעים גבוה. אנו מקווים שנתונים אלה יעזרו לדחוף את הממשלה לפעול בנושא בהקדם".

  • פועלי בניין

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully