וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

דייר לא משלם ועד בית? כעת תוכלו לתבוע אותו בלחיצת כפתור

עודכן לאחרונה: 14.9.2023 / 15:05

משרד המשפטים השיק לאחרונה גרסה ראשונית של מערכת מקוונת ליישוב סכסוכים בשירות עצמי. בשלב הראשון המערכת תעסוק בסכסוכי שכנים בבתים משותפים, ובהמשך צפויה להתרחב לתחומים נוספים

שכנה לא מרוצה מתלוננת. BearFotos, ShutterStock
דייר לא משלם ועד בית? כעת תוכלו לתבוע אותו בלחיצת כפתור/ShutterStock, BearFotos

התלבטתם לאחרונה אם לתבוע את הדייר שבאופן קבוע לא משלם תשלומי ועד בית, אבל העדפתם לא לטרוח עבור כמה מאות שקלים? חשבתם ששכירת עו"ד לא כדאית בתביעה כזו? אף פעם לא הייתם צד להליך בבית משפט, ונראה לכם מסובך להגיש תביעה כזו? היום זה כבר לא אישיו.

משרד המשפטים השיק לאחרונה מערכת דיגיטלית לקבלת מידע, יישוב סכסוכים והגשת תביעות בשירות עצמי. הגרסה הראשונית של המערכת תעסוק בסכסוכי שכנים בבתים משותפים - ביחס להליכים השיפוטיים המנוהלים בפני המפקחים על הבתים המשותפים.

המערכת האוטומטית החדשה מנגישה מידע משפטי ופרוצדוראלי רב למי ששוקל להגיש תביעה בנוגע לאי-תשלום דמי ועד בית בבניין המשותף, מסייעת לו להבין האם ההליך המשפטי מתאים לסיטואציה שלו, להכין את המסמכים הנדרשים לקראת ניהול ההליך המשפטי ולבסוף גם לנסח כתב תביעה שעומד בדרישות החוק ולהגיש אותו בלחיצת כפתור.

במסגרת זו, כבר הוגשו מספר תביעות שהוכנו באמצעות מחולל התביעות הדיגיטלי של משרד המשפטים, וכתב התביעה הראשון שהוכן במערכת והוגש נמצא בטיפולה של המפקחת על המקרקעין ברחובות.

סכסוכי שכנים בשלב הראשון - תשתלב בהמשך גם בבתי משפט

באמצעות המערכת החדשה, יכול כל אדם שמשמש נציג ועד בית או חברת אחזקה בבניין מגורים, להכין באופן פשוט ונוח כתב תביעה נגד שכן שאינו משלם דמי ועד בית, ולהגישו ללשכת המפקח הרלוונטי, וזאת גם אם אין לו רקע משפטי.

המערכת מסייעת למשתמש להבין איזה מסמכים ומידע אליו לאסוף ולברר בטרם הגשת התביעה, מציעה לו לפנות לשכן הסרבן במכתב התראה לפני תביעה, ובהמשך גם יודעת לנסח את המסמך המשפטי ובהתבסס על המידע שהתובע מזין לתוכה באמצעות ממשק ידידותי ופשוט לשימוש.

כאמור, המערכת עתידה להמשיך ולהתרחב בהדרגה לשימוש בהגשת תביעות נוספות בסכסוכי שכנים בבתים משותפים, ולהשתלב בהדרגה גם בתהליכים שנדונים בבתי המשפט, כמו דיונים מהירים בבתי הדין לעבודה, בתביעות קטנות ועוד, ותאפשר בהמשך גם סיוע בהכנת כתב הגנה, פלטפורמה לניהול מו"מ בין הצדדים במטרה להגיע להבנות ולייתר את ההליך המשפטי היקר במידת האפשר ועוד.

הרקע לפיתוח המערכת

מחקר מקיף שערכה חטיבת תכנון מדיניות ואסטרטגיה במשרד המשפטים, שכלל מדגם מייצג של האוכלוסייה בישראל, מצא ש-41% מהישראלים נתקלו בבעיה משפטית אחת או יותר בתחום של סכסוכי שכנים ודיור בשנתיים האחרונות, וכי זהו הנושא השני בשכיחותו שמייצר בעיות משפטיות עבור הישראלים (אחרי צרכנות).

עוד נמצא במחקר, כי בשקלול של שכיחות וחומרת הבעיות המשפטיות שישראלים פגשו בשנתיים האחרונות, הבעיות בתחום השכנים והדיור הן הנושא שהכי מטריד את הישראלים כבעיה משפטית יום-יומית שמעסיקה אותם.

יחד עם זאת, מהמחקר עלה כי ב-35% מהמקרים בהם נתקלים ישראלים בבעיות משפטיות בתחום השכנים והדיור, הם בוחרים לזנוח אותה ללא הגעה לפתרון, משלל סיבות - הייעוץ המקצועי ייקר מדי ביחס לעלות הבעיה המשפטית המקורית, חשש כי קבלת המענה המשפטי ייקח הרבה זמן ויצריך השקעה של זמן עבודה רב, חוסר זמינות במידע ברור אודות ההליך הדרוש אשר מייצר אי וודאות שמניעה אנשים מפעולה ועוד.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

תרפיית מציאות מדומה: טיפול להתמודדות עם חרדה

בשיתוף zap doctors
בית משפט לענייני משפחה. ShutterStock
דייר לא משלם ועד בית? כעת תוכלו לתבוע אותו בלחיצת כפתור/ShutterStock

מנכ"ל משרד המשפטים, איתמר דוננפלד: הנהלת משרד המשפטים חרתה על דגלה לקדם את הנגישות למשפט, המוגדרת כאחד היעדים המרכזיים של המשרד לשנים הקרובות. בתוך כך, כלל יחידות המשרד פועלות באופן נחוש לייצר פתרונות חדשניים, מתקדמי=D7 וא=פקטיביים שיתנו מענה מהיר, זול והוגן לבעיות משפטיות המעסיקות את הציבור בישראל. הרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין, אגף תכנון מדיניות ואסטרטגיה ואגף טכנולוגיות דיגיטליות ומידע במשרד המשפטים פעלו באינטנסיביות לפיתוח המערכת הדיגיטלית, אשר תייעל את ההליכים השיפוטיים הנידונים בפני המפקחים על רישום המקרקעין ותשמש מודל לקידום וייעול ההליכים בערכאות השיפוטיות השונות".

מנהל הרשות לרישום והסדר זכויות מקרקעין, עו"ד דוד שני: "מדובר במהלך תקדימי ופורץ דרך המצטרף לסדרת מהליכים חדשניים שקידמה הרשות בשנים האחרונות לטובת הציבור והמשק. אנו נרגשים להוביל מהלך שמטרתו הנגשת השירותים השיפוטיים לציבור בישראל וקיצור משך התנהלותם עד להכרעה במחלוקת והכל לשם עשיית משפט וצדק. מדובר בצעד משמעותי וחשוב ביותר לקידום וייעול עולם המשפט במדינת ישראל. נמשיך לפעול להרחבת השירותים והנושאים המשפטיים הנכללים במערכת הדיגיטלית האמורה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    4
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully