וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לראשונה בישראל: רוצים לשכור דירה לצמיתות? המודל האמריקאי עושה עליה

עודכן לאחרונה: 17.8.2023 / 9:52

בדומה למודל הקיים בארה"ב, מינהל התכנון הודיע כי יקדם את מודל שכירות לצמיתות גם בישראל. פרויקט ראשון במודל החדש כבר אושר לאחרונה כחלק מתכנית להקמת מגדל בן 64 קומות בגבעתיים, המיועד להשכרה בלבד. מה מייחד את הדירות שיושכרו לצמיתות?

פרויקט ביונד גבעתיים. סטודיו 84,
פרויקט ביונד גבעתיים/סטודיו 84

מודל שכירות לצמיתות יוצא לדרך גם בישראל: מינהל התכנון הפיץ לאחרונה מסמך הנועד לתת כלים לבחינת תכנית מפורטת לקידום מודל שכירות לצמיתות בישראל, בדומה למודל הקיים בארצות הברית, ובהתאמה לדרישות ולהזדמנויות בדיור להשכרה בישראל, על מנת להבטיח איכות עירונית לצד היתכנות כלכלית.

פרויקט ראשון במודל החדש כבר אושר לאחרונה בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה תל אביב, תכנית מגדל בן 64 קומות בגבעתיים, הכולל 500 דירות להשכרה בלבד, שמתוכן 200 דירות יושכרו לצמיתות.

מה מייחד את הדירות שיושכרו לצמיתות?

בשונה מפרויקטים אחרים לשכירות, הוא מכיל עוצמות בינוי גבוהות במיוחד ושיעור גבוה של יחידות דיור קטנות (80% דירות של עד 80 מ'), אשר אלה מהווים תמריץ כלכלי עבור היזם.

בנוסף, פרויקטים אלה יכללו מרחבים מוגנים קומתיים (ממ"קים), שיאפשרו את השיעור הגבוה של היחידות הקטנות בכל פרויקט וכן יוזילו את עלויות הבנייה. לצד השימוש של דיור להשכרה, ההנחיות בתוכניות לשכירות לצמיתות יכללו עירוב שמושים לרבות מסחר ותעסוקה, על מנת להבטיח כדאיות כלכלית.

מאפיין נוסף הוא היקפים משמעותיים של שטחים משותפים מחוץ לדירות. בשל גודל הדירות הקטנות, השוכרים זקוקים לשטחי אחסנה גדולים יותר ולכן ישולבו מחסנים גדולים יותר מהמקובל בפרויקט.

בנוסף, ישולבו מערכות משותפות יעילות ותשתיות אנרגיה מתחדשת בשטחים משותפים, וכן יוצאו שטחי מערכות ותשתיות (דודים, חשמל, מיזוג אוויר, מים ועוד) משטח הדירה לחללים משותפים ונגישים. זאת, על מנת לאפשר גישה ישירה וזמינה 24/7 לתחזוקה שוטפת ולניהול תקלות.

לצד תמהיל הדירות, מוצעים גם שטחים נוספים לרווחת הדיירים ביניהם מועדון דיירים, חדר כושר, ג'ימבורי, חללי עבודה משותפים, חדר אופניים, חדר עגלות ועוד. בנוסף הפרויקטים יכללו שטחים פתוחים משותפים, כדוגמת גג ירוק.

כמו כן, בפרויקטים אלו יהיה תקן חניה נמוך במיוחד, בדגש על תקן חנייה לרכב דו גלגלי ולאופניים וחניונים תת קרקעיים.

"קוראים ליזמים לבוא ולהגיש לנו תוכניות כאלה"

תנאי נוסף להקמת פרויקטים אלו הוא המיקום. על פי ההנחיות החדשות, הפרויקט צריך להיות בסמיכות לציר מערכת תחבורה עתירת נוסעים (מתע"ן), מוקדי תעסוקה, מוקדי פעילות מושכי קהל בהם: אוניברסיטאות, בתי חולים, מינהל קהילתי, בריכה עירונית, מרכז תרבות ועוד.

מנכ"ל מינהל התכנון, רפי אלמליח: "כחלק ממהלך כולל לגיוון שוק הדיור, שיסייע בין היתר להתמודד עם נושא השכירות בישראל מינהל התכנון משיק היום תוכנית לתכנון יחידות דיור לשכירות לצמיתות. המטרה היא להגדיר מראש מקבצי דיור קבועים המיועדים אך ורק לשכירות לצמיתות, אנשים יוכלו לשכור דירה בפרויקטים באזורים מאוד אטרקטיביים בסמוך לאזורי תעסוקה, עם נגישות מרבית לתחבורה ציבורית ואנחנו קוראים ליזמים לבוא ולהגיש לנו תוכניות כאלה".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully