וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הכנסת דורשת מבנק ישראל: אפשרו הקפאת תשלומי משכנתה

עודכן לאחרונה: 25.7.2023 / 17:53

בדיון המשך שהתקיים היום בכנסת במטרה להקל על ציבור משלמי המשכנתאות, הוועדה המשותפת דרשה מבנק ישראל: העבירו הנחייה ברורה לבנקים - לאפשר הקפאת תשלומים של עליית הריבית למשכנתה. האם הועדה מצאה פתרון הולם?

ועדה משותפת - כלכלה וצמצום פערים חברתיים בפריפריה 25.7.23 - עליית תשלומי המשכנתאות. דוברות הכנסת, דני שם טוב,
ועדה משותפת - כלכלה וצמצום פערים חברתיים בפריפריה 25.7.23 - עליית תשלומי המשכנתאות/דוברות הכנסת, דני שם טוב

הוועדה לצמצום פערים חברתיים בפריפריה ו-ועדת הכלכלה קיימו היום (ג') דיון המשך בנושא הקלת נטל תשלומי המשכנתאות על הציבור.

בדיון הקודם שהתקיים בשבוע שעבר התבקשו נציגי בנק ישראל לבחון בתוך שבוע מספר צעדים אפשריים שהוצעו במטרה להקל על ציבור משלמי המשכנתאות שנפגע כתוצאה מעליית הריבית, בין היתר במסמך פתרונות מפורט שהגישו ד"ר שלמה נס ועו"ד שמעון גרוס.

בין הצעדים שהוצעו במסמך: הסרת המגבלה על פריסת המשכנתא למעל 30 שנה, שתאפשר הארכה ופריסה חדשה למשכנתאות קיימות, הקפאת של כלל התשלומים או רק של הפער שנוצר מעליית הריבית לתקופה מסוימת המוסכמת עם הבנק, ועוד.

ועדה משותפת - כלכלה וצמצום פערים חברתיים בפריפריה 25.7.23 - עליית תשלומי המשכנתאות. דוברות הכנסת, דני שם טוב,
ועדה משותפת - כלכלה וצמצום פערים חברתיים בפריפריה 25.7.23 - עליית תשלומי המשכנתאות/דוברות הכנסת, דני שם טוב

בפתח הדיון שהתקיים היום, אמר ח"כ אברהם בצלאל, יו"ר הוועדה לצמצום פערים חברתיים בפריפריה: "אנחנו נלחמים למען הציבור ששלח אותנו ויוקר המחייה הוא בנפשנו. אנחנו מבינים שאי אפשר לוותר על עליית הריבית אבל אפשר וצריך למצוא פתרונות נקודתיים למי שזקוק להם, כמו להחזיר את עליית הריבית לאנשים עם קורת גג אחת, לזוגות צעירים או למשפרי דיור. אנשים נאנקים ולא מצליחים לשרוד את היום יום".

בתגובה לדבריו, ד"ר זיו נאור, נציגת בנק ישראל אמרה: "אנחנו מבינים את קשיי הציבור, והנגיד סבר שנכון שהבנקים יתנו מענה ללקוחות ספציפיים שיש להם קושי נקודתי משמעותי לעמוד בהחזרים ולא לכל נוטלי המשכנתאות, כי צעד שיקל בצורה כוללת על כלל נוטלי המשכנתאות, משמעותו היא עיקור המדיניות המוניטרית וזו לא המטרה שלנו או שלכם".

"נמצאים היום על השולחן פתרונות, בהם לאפשר פריסה של רכיב הפריים למשך 30 שנה מרגע הפריסה, מחזור ההלוואה ויצירת תמהיל תשלומים חדש שמתאים ללקוח ויאפשר לו לעמוד בתשלומי ההלוואה, הקפאת תשלומים מלאה של עד חצי שנה או חלקית, לריבית בלבד, של עד שנתיים. הכלים האלה הם כלים שהלקוח צריך לפנות לבנק ולבקש את הסיוע. יתר על כן, הבנקים כבר היום עשו צעדים נוספים שכוללים ספיגה של חלק מעליית הריבית, מענקים או הלוואה כמעט ללא ריבית למימון עליית הריבית, וזה נעשה ללא פנייה של הלקוח, אלא על בסיס זיהוי הקושי על ידי הבנק".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

איך הופכים אריזת פלסטיק לעציץ?

בשיתוף תאגיד המיחזור תמיר

"אתם פשוט לא רואים את הציבור"

ח"כ ביטן, יו"ר ועדת כלכלה, הבהיר כי הצעדים שפורטו על ידי בנק ישראל הם צעדים שעבורם צריך הלקוח לקבל את אישור הבנק, ודרש מבנק ישראל להוציא הנחייה מחייבת לבנקים לאפשר לאנשים להקפיא את עליית הריבית לעד שנתיים: "לבקש מהבנקים אני יכול גם בעצמי. כאן צריכה לצאת הנחייה שזה מה שאתם מצפים מהם לעשות, ושרק אם יש להם סיבה על פי תנאים מיוחדים שתפרטו- הם לא יאפשרו את זה. זו לא צריכה להיות בקשה. אתם עובדים בשביל הציבור, לא בשביל הבנקים, ואנחנו צריכים לצאת מכאן עם בשורה".

במענה לדברים של ביטן, אמרה ד"ר זיו מבנק ישראל: "אנחנו לא סבורים שיש להוציא הנחיות מיוחדות בנושא, לבנקים יש את הכלים שלהם".

ח"כ בצלאל זעם על תשובתה ואמר: "אתם פשוט לא רואים את הציבור". ח"כ ביטן המשיך ודרש מבנק ישראל לגבש את ההנחיה עד הדיון הבא בנושא שיתקיים ב-2.8 ודרש שאם נגיד בנק ישראל לא מאשר את המהלך, שיגיע בעצמו לדיון הבא ויסביר לוועדה מדוע.

ד"ר שלמה נס, ממנסחי מסמך הפתרונות שנידון בוועדה אמר: "ציפיתי שאחרי הדיון הקודם בנק ישראל יבין את מצוקת הציבור ויחזור עם פתרונות, לצערי הציבור שמע סקירה יפה ולא שום פתרון שכולל הקלות בכללי הרגולציה או הנחיות ברורות לבנקים לגבי הקלות לציבור".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully