וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

האכיפה באתרי הבניה: 4 אתרים הושעו, רישיון קבלן נשלל עקב הפרות בטיחות

עודכן לאחרונה: 24.5.2023 / 12:57

במסגרת פעילות אכיפה שביצע אגף רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון, נשלל רישיון קבלן בגין הפרת כללי הבטיחות בעבודה, והופסקו העבודות בארבעה אתרי בנייה בהם בוצעו עבודות על ידי מי שאינם מחזיקים ברישיון מתאים

האכיפה מול קבלנים הפועלים בניגוד לחוק נמשכת: במסגרת פעילות אכיפה שביצע אגף רשם הקבלנים במשרד הבינוי והשיכון, שלל הרשם רישיון קבלן בגין הפרת כללי הבטיחות בעבודה, והורה בצו על הפסקת העבודות בארבעה אתרי בנייה בהם בוצעו עבודות על ידי מי שאינם מחזיקים ברישיון מתאים. בימים אלה מתנהלות בדיקות נוספות הקשורות לשימוש לרעה ברישיון קבלן והפרות בטיחות.

לאחרונה, הכריז משרד הבינוי והשיכון, יחד עם רשם הקבלנים, על הגברת המאבק בתופעת ביצוע עבודות בנייה ללא רישיון והשימוש שעושים קבלנים לרעה ברישיונם, במקרים בהם זוכה קבלן בעבודות קבלניות ומעביר את ביצוען בפועל לגורמים שאינם מחזיקים ברישיון קבלן או שאין להם את הסיווג המתאים.

כך, בחודש אפריל ועד אמצע מאי 2023, חתם רשם הקבלנים על ארבעה צווי הפסקת עבודה באתרים שונים, והזמין שבעה קבלנים לשימועים בחשד לשימוש לרעה ברישיון קבלן. האתרים להם הוצאו צווים נמצאים בערים - חריש, קריית ים וחיפה.

מיכאל פישר בנייה. ShutterStock
האכיפה מול קבלנים הפועלים בניגוד לחוק נמשכת/ShutterStock

בפרויקט בנייה בחיפה נמצא כי הקבלן המבצע אינו מחזיק ברישיון קבלן. בבדיקה אשר בוצעה על ידי אגף רשם הקבלנים, נמצא כי קבלן המחזיק ברישיון נרשם כמי שמבצע את העבודה אך בפועל, לא נמצאו עדויות להימצאותו באתר וכלל העבודות בוצעו על ידי קבלן שאינו מחזיק ברישיון.

כמו כן, במסגרת שיתוף פעולה עם מנהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית במשרד העבודה, שלל רשם הקבלנים רישיון של חברה קבלנית, בגין הפרות רבות של כללי הבטיחות בעבודה, המסכנות חיים. בנוסף, שלל הרשם על תנאי רישיונן של שתי חברות נוספות.

במשרד הבינוי והשיכון מציינים כי בימים אלה מתנהל הליך משמעתי מול 5 חברות בנייה נוספות בגין הפרת כללי הבטיחות בעבודה.

קבלנים באתר בנייה. ShutterStock
בימים אלו מתבצעת במשרד הבינוי והשיכון עבודת מטה מקיפה במטרה לתקן את חוק רישום קבלנים/ShutterStock

במקביל, בהוראת שר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף ובהובלת מנכ"ל המשרד, יהודה מורגנשטרן, נעשית עבודת מטה מקיפה שמטרתה לתקן את חוק רישום קבלנים, כך שיאפשר הרחבת הכלים לטיפול בתופעות של שימוש לרעה ברישיון קבלן, בנייה ללא רישיון מתאים וצמצום של תופעות עברייניות בענף.

יהודה מורגנשטרן, מנכ"ל משרד הבינוי והשיכון: "פעילות האכיפה שהמשרד מבצע באתרי בנייה חייבת לבוא במקביל לעבודה רגולטורית משמעותית לשינוי ותיקון הנורמות הפסולות המתקיימות היום באתרי בנייה, ונושא זמן נמצא בעדיפות עליונה אצל גורמי המקצוע במשרד בימים אלה. אנו פועלים לקידום תיקון חקיקה ובמקביל מתבצעת באגף רשם הקבלנים פעילות אכיפה מאומצת, נכונה לנו עוד פעילות רבה בנושא ופרסום נייר העמדה היום הוא צעד משמעותי נוסף בדרך".

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully