וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השוכרים סופגים את הריבית: זינוק מדאיג במחירי השכירויות

עודכן לאחרונה: 16.5.2023 / 13:07

דו"ח מדד המחירים לצרכן מציג: מחירי הדיור קופאים על שמרם בחודשים האחרונים מצד אחד, ומן הצד השני זינוק מדאיג בשכר הדירה המבוקש, במיוחד בדירות בהן הייתה תחלופת שוכר

ברקע העלייה הנמשכת בריבית בנק ישראל, שהביאה להתייקרות המשכנתאות, מדד המחירים לצרכן של חודש אפריל, שפורסם על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מציג: זינוק מדאיג בשכר דירה המבוקש על ידי בעלי דירות, ובמיוחד עבור שוכרים חדשים;

כך, על פי המדד, עבור שוכרים שחידשו חוזה נרשמה עליה של כ-3.6%, שגם היא בפני עצמה עליה לא קטנה, אך כאשר נשווה אותה לעליה במחיר שדרשו בעלי דירות בהן הייתה תחלופה של שוכרים - על פי הדו"ח, עליה בשיעור של 9% (!!) - בהחלט מצטיירת כאן מגמה מדאיגה, לפיה השוכרים הם אלו שסופגים את העלייה בריבית על המשכנתאות של בעלי הדירות.

נוסף לעלייה בשכר הדירה החודשי, סיבה נוספת לדאגה אצל שוכרי הדירות, ובכלל, היא העלייה במדד המחירים לצרכן עצמו, אשר עלה בחודש אפריל 2023 ב-0.8%, מה שמסכם עלייה שנתית של 5% (אפריל 2023 לעומת אפריל 2022).

התאוששות קלה לצד קיפאון במחירי הדירות

לצד התאוששות בכמות העסקאות שחלה בחודש מרץ האחרון לעומת פברואר שקדם לו, כפי שפורסם כאן בימים האחרונים, דו"ח נוסף שמפרסמת הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מראה כי מחירי הדיור (דירות חדשות ודירות יד שניה) אשר הציגו ירידה בשיעור של עשירית האחוז בחודשים ינואר-פברואר 2023, נותרו ללא שינוי בחודש מרץ האחרון.

בפילוח לפי מחוזות נרשמו שינויי המחירים הבאים במחירי דירות בחודש מרץ האחרון: ירושלים (0.4%), צפון (0.8%), חיפה (0.7%), מרכז (0.1%-), תל אביב (0.3%-) ודרום (0.2%-).

אחוז שינוי דו חודשי במדד מחירי דירות (2022-2023). הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, צילום מסך
אחוז שינוי דו חודשי במדד מחירי דירות (2022-2023)/צילום מסך, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה

במבט שנתי: למרות ירידה בהיקף העסקאות, המחירים דווקא עלו;

לפי נתוני האוצר, 6,785 עסקאות לרכישת דירות חדשות ויד שנייה בוצעו במרץ 2023, 46% פחות מאשר ב-2022. ועם זאת, על אף הירידה הדרמטית בכמות העסקאות, בהשוואת מחירי העסקאות שבוצעו בין החודשים פברואר-מרץ 2023 לעומת התקופה המקבילה אשתקד - נמצא כי מחירי הדירות עלו בשיעור של 11%.

בפילוח שנתי לפי מחוזות נרשמו השינויים הבאים במחירים השנתיים: צפון (15.2%), חיפה (12.9%), מרכז (11.9%), תל אביב (9.8%), ירושלים (9.5%) ודרום (7.9%).

sheen-shitof

שדרגו את הביצועים

הארכת משך האקט ושיפור ההנאה במיטה - במבצע מיוחד

בשיתוף "גברא"
מחירים ממוצעים של עסקאות לפי מחוזות (2022-2023). הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, צילום מסך
מחירים ממוצעים של עסקאות לפי מחוזות (2022-2023)/צילום מסך, הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה

מדד מחירי תשומות בבנייה למגורים עלה גם הוא

מדד מחירי תשומות בבנייה למגורים עלה ב-0.3% בחודש אפריל 2023. מבין החומרים והמוצרים עלו במיוחד מחירי מוצרים אחרים מבטון (ב-3.8%), מעליות (ב-3.4%), ברזל לבנייה (ב-2.3%), מוצרי מתכת אחרים (ב-1.9%) ומחיצות מתועשות (ב-1.7%). לעומת זאת, ירדו מחירי רשתות ברזל ב-1.0%.

ברבעון הראשון של שנת 2023 מחיר ממוצע כלל ארצי עמד על 1,969,800 שקל, עליה של 1% בהשוואה למחיר הממוצע ברבעון הקודם, 1,951,000 שקל.

"עליות מחירים רחבות שהופכות את החיים הכלכליים בישראל לבלתי נסבלים"

תגובת ראול סרוגו, נשיא התאחדות הקבלנים בוני הארץ, למדד הכללי ובתוכו למדד הבניה: "כמי שעומד בראש אחד הגופים הכלכליים הגדולים והמרכזיים במדינה אנחנו רואים שהאינפלציה עדין כאן ומרימה ראש ואני מתריע כי המשך מדיניות העלאות הריבית של בנק ישראל - גורם נזק אדיר לכלכלת ישראל. ראינו בשנה האחרונה שהאינפלציה ממשיכה לעלות ואינה נבלמת דווקא בשל עליית הריבית אשר גורמת במישרין לעליית שכר הדירה בישראל המהווה כ 25% ממשקל המדד והן בשל השתוללות האינפלציה באירופה ובארה"ב ועליית שערי החליפין שמייקר את הסחורות המיובאות משם".

"המשך העלאת הריבית תגרום לכך שהאינפלציה בארץ גם תעלה וגם הכלכלה תמות. מדיניות הריבית של בנק ישראל מזניקה את הוצאות הייצור בכל התחומים ולראיה - עליות מחירים רחבות שהופכות את החיים הכלכליים בישראל לבלתי נסבלים. אנחנו גם רואים את המדינות באירופה שמסתפקות בעליה מתונה יותר של הריבית על מנת לא להרוס את הכלכלה".

"באשר למחירי הנדל"ן - טוב שהמחירים נעצרו, אבל כדי שהמגמה תמשך גם בעתיד - על הממשלה למכור ליזמים מאות אלפי מגרשים במחירים נמוכים, כדי שלא נצטרך להעמיס את מחירי הקרקעות על הרוכשים, ובנוסף לתת תמריצים לקבלנים לבנות והרבה - רק כך המחירים לא יתפרצו בעתיד כלפי מעלה"

לדברי עדי ניניו, מנכ"ל אלדר משכנתאות, "פרסום מדד המחירים לצרכן של חודש אפריל עלה ב-0.8%. העלייה מובילה אותנו לעמידה במקום של שוק מקומי. באופן כללי, מצב של שמירה על הקיים בשוק מבשר טובות, אלא שלאור המגמות האחרונות המשמעות המיידית היא: גידול משמעותי בעלויות ובמחירים. המדד שעלה באחוז כפול מהצפוי מחריף את התייקרות המחירים ומשפיע ישירות על כיס הצרכנים והמשכנתאות בפרט. רכיבי המשכנתה צמודי המדד עולים, ובשל אינפלציה גבוהה גם הריבית ככל הנראה תמשיך לעלות וכך גם רכיב הפריים".

"על פי התחזיות, בנק ישראל צפוי להעלות את הריבית ב-0.25% לפחות. המשמעות המיידית תהיה עלייה נוספת בהחזרי המשכנתה הקיימים. בנוסף, המשמעות הכללית תהיה הכנסת שוק הדיור להקפאה עמוקה עוד יותר. עליה נוספת בריבית תהפוך את חיי הקבלנים לקשים יותר ועלולה להמשיך את המגמה של אי התחלות בניה".

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully