שכרתם חברת ניהול לבניין? מי אחראי להתנהלות מולה

דיירים רבים מעדיפים להעביר את תחזוקת וניהול האזורים המשותפים בבניין לידי חברה חיצונית. איך משפיע הדבר על תפקיד ועד הבית ומול מי מתנהלת החברה? מדריך

אייל לביא
22/03/2018
עריכת וידאו: ניתאי דגן

(בווידאו: טיפים לשוכרי הדירות לפני חתימה על החוזה)

תחזוקת בניין דורשת משאבים רבים והשקעה של זמן ולכן אין פלא שדיירים רבים מעדיפים כיום להעביר את הטיפול לידי חברת ניהול נכסים. בניינים רבים כיום ולא רק בפרוייקטי יוקרה, מאובזרים במערכות שונות כגון מעליות, חניון תת קרקעי, מערכת ספרינקלרים ואבטחה ואפילו חדר כושר. לכן העברת הטיפול לידיים מקצועיות יכולה לא רק למנוע את כאב ראש הכרוך בכך אלא גם משפרת את איכות החיים, משרה אווירה נעימה בין הדיירים ומבטיחה כי רמת התחזוקה של הבניין נשמרת לאורך זמן.

חברת ניהול פוטרת את הצורך של הדיירים לטפל בתחזוקה השוטפת. הם משלמים לחברה חיצונית וזו מתחייבת לדאוג להכל. בעקבות זאת קמו בשנים האחרונות חברות ניהול רבות אשר מנצלות את הצורך שנוצר, במיוחד בבתים משותפים של 10 קומות ומעלה, ואת הקושי של הדיירים להתמודד עם ניהול הבניינים ומציעות עצמן כאופציה לניהול מסודר של הנכס.

העברת הטיפול לידיים חיצוניות היא צעד נכון אך אין זה אומר כי היא פוטרת את הדיירים מלהיות עם האצבע על הדופק ולוודא כי אכן חברת הניהול מבצעת את עבודתה. לשם כך יש לשמור על מספר כללים חשובים במשולש היחסים שנוצר בין הדיירים, וועד הבית וחברת הניהול - כאשר כל צד צריך למלא את תפקידו.

עוד בנדל"ן

נחתם הסכם גג ענק בחיפה: 15 אלף דירות חדשות

לכתבה המלאה
חדר מדרגות(צילום: ShutterStock)

הוועד מייצג את הדיירים

נתחיל בהגדרת הבסיס - הבניין המשותף. מבלי להיכנס לפלפולים משפטיים, כל רוכש הוא הבעלים היחידי של הדירה וכל החובות והזכויות בתוך תחום זה שייכות כמובן רק לו. מחוץ לתחום הדירה, יש חלקים נוספים שבלעדיהם אף דירה לא יכולה להתקיים בבניין - אלו הם החלקים המשותפים לכלל הרוכשים/הדיירים בבניין. לדוגמא: קירות חיצוניים, מרפסות, גג, גינה, חדר מדרגות ומעלית בבניינים גבוהים, חניון וכו'.

האינטרס המשותף מחייב את כל הדיירים לתפעל ולתחזק את הרכוש המשותף כדי לאפשר אורח חיים טוב בתוך הבניין ולשמור על ערך הדירות. הדיירים, בין אם מדובר בכאלה אשר הדירה בבעלותם או הם שוכרים את הנכס, צריכים לבחור את נציגות ועד הבית, לעמוד בתשלומים הנקובים וכמובן לעמוד בכל החלטה שמתקבלת על ידו.

כאשר שוכרים חברת ניהול הוועד עובר ממצב בו ניהל את הפעילות השוטפת למצב בו הוא אמור לפקח על חברת הניהול. הוועד אמור לייצג את כלל הדיירים מול חברת הניהול ולהעביר את הדרישות בצורה מסודרת. לשם כך יש להקפיד על קיום אסיפות כלליות, לעקוב אחר בדיקות תקופתיות שצריכות להתבצע על ידי חברת הניהול וביצוע משימות שקשורות בניהול הבניין וכמובן לבצע מעקב אחר השלמת טיפול בתיקוני אחזקה במהלך שגרת היום יום.

חשוב שהוועד יידע לעבוד בשקיפות מלאה מול הדיירים ולעדכן אותם בפעולות שנעשות מול חברת הניהול. לכן בסיומה של פגישה בין חברי הוועד לאנשי הניהול, מומלץ לשלוח סיכום מסודר עם עיקרי הדברים שעלו ומשימות לביצוע.

חברת הניהול אמנם עומדת בקשר שוטף מול אנשי הוועד אך היא נותנת שירות לכלל הדיירים. עליה כמובן לתת מענה מהיר לכל דייר הפונה אליה וכדאי גם לעשות זאת תוך עדכון הוועד. יצירת תקשורת שוטפת ופתוחה בין הדיירים, הוועד וחברת הניהול היא תנאי עיקרי לתפעול נכון של תחזוקה ותפעול הבניין המאפשרת יצירת אמון ואווירה טובה בין כל הדיירים.

הכותב הוא מייסד ומנכ"ל חברת DARIMPO, פלטפורמה מתקדמת לניהול ותפעול בניינים משותפים ומסחריים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully