וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מרחיבים את הבית? כך תקבלו היתר בנייה

עמית נשרי

21.8.2017 / 11:09

כל מי שמחליט לבצע שינוי בנכס שלו, נתקל בביורוקרטיה שמערימים הגופים השונים בדרך לקבלת היתר. איך נראה התהליך, אילו גופים מעורבים וכמה זמן הוא לוקח? מדריך

אתר בנייה של חברת ארזי הנגב בבאר שבע 12.4.2016. ראובן קסטרו
אתר בנייה של חברת ארזי הנגב בבאר שבע 12.4.2016/ראובן קסטרו

החובה להוצאת היתר בנייה בהתאם לחוק תכנון ובנייה חלה על פעולות רבות: בניית בניין או בית צמוד קרקע; הריסת מבנה; תוספת בנייה, כמו פרגולה או חניה מקורה; שינוי בשימוש הקיים למבנה; סלילת והריסת דרך גישה; ואפילו הנחת שובך יונים. ההליכים לקבלת היתר בנייה מסורבלים וארוכים, ולרובנו הם נראים כמשימה בלתי אפשרית. לפניכם מדריך שיפשט את העניין ויסביר איך ניתן לקבל היתר בנייה בארבעה שלבים.

בישראל קיימים כיום שלושה מסלולי רישוי להוצאת היתר. המסלול הראשון הוא דרך רפורמת המרפסות, שכוללת הוצאת היתר לתוספות הבנייה. הרפורמה מסבירה אילו תוספות מותר או אסור להוסיף לנכס ואיך מדווחים זאת לרשות התכנון. המסלול השני עוסק בהיתר בנייה לבניית הנכס והריסתו, ולמעשה כל מה שלא מוגדר כתוספת בנייה, והוא אורך 90 יום. המסלול השלישי, שאורכו 45 יום, נועד להוצאת היתר על מבנה חשמל, גדר וקיר תמך ומבנים שמגיעים מוכנים.

שלב ראשון ושני: בחירת בעלי מקצוע וקבלת תיק מידע

השלב הראשון בהוצאת היתר הוא בחירת בעלי מקצוע. בלי אדריכל, מהנדס אזרחי או הנדסאי אדריכלות לא תוכלו להגיש בקשה לקבלת היתר בנייה, משום שמערכת הרישוי האינטרנטית מחייבת אותם להנפיק כרטיס חכם שרק איתו ניתן לקבל הרשאת עבודה מהמערכת להתחלת התהליך.

בעלי המקצוע עורכים את הבקשה להיתר ומטפלים בכל הקשור לרגולציה. בנוסף אליהם, יש לבחור מודד שימדוד את השטח של הנכס שבו רוצים לבצע פעולה תכנונית. לאחר אישור המדידה על ידי נציג בוועדת התכנון המקומית, עורך הבקשה (בעל מקצוע) מגיש בקשה לקבלת מידע.

השלב השני הוא קבלת תיק מידע. לפי החוק, הוא אמור להיות מסופק תוך 45 ימי עסקים; אך בפועל מדובר בחודשיים וחצי בערך, שלאחריהם מקבלים את התיק. התיק כולל בתוכו את כל המידע שאתם צריכים - למשל גובה הבנייה המותר, קווי המתאר של הבניין, זכויות בנייה, הגבלות נוספות ועוד.

במקביל לקבלת תיק המידע, מקבלים גיליון דרישות ובו מופנים לגורמי הרשות הרלוונטיים לקבלת מכלול האישורים הנדרשים על מנת לעבור לשלב השלישי.

עוד בנדל"ן

כך זינק מספר הדירות המתוכננות בתל אביב ב-300%

לכתבה המלאה

שלב שלישי ורביעי: קבלת אישורים והשלמת דרישות ותיקונים

השלב השלישי הוא שלב קבלת האישורים מגורמים כמו ארגון הכבאות, משרד הבריאות, נגישות, מיגון והנדסה ועוד. ככל שעורך הבקשה שלכם ילחץ יותר על אותם גורמים, כך הסיכוי לקבלת האישור בזמן קצר יחסית גובר - ומכאן החשיבות בבחירת בעל מקצוע נכון. לאחר שסיימתם לקבל את האישורים, יש בידיכם אישור להגשת התוכנית להיתר לבדיקה ראשונית בוועדת התכנון. בהנחה שיש לבצע תיקונים בתוכנית, תקבלו גיליון דרישות שני.

חשוב לציין שבעל מקצוע איכותי ידע להעביר את התוכניות בשני סבבים של תיקונים ולא יותר. גם בשלב זה צריך להמתין לכניסה לדיון בוועדה 45 ימי עבודה. עוד חשוב לציין שישנם גופים בודדים שמחויבים ללוחות זמנים, כגון רשות מקרקעי ישראל, אשר חייבת תוך 90 יום לאשר את הבקשה להיתר לפי חוק התכנון והבנייה; אך מניסיון ברשות רחוקים מלעמוד בלוחות הזמנים הנקובים בחוק - ולכן צפו לאיחורים.

השלב הרביעי והאחרון הוא השלמת הדרישות והאישורים המופיעים בגיליון התיקונים השני של הוועדה וקבלת החלטתה. לאחר החלטת הוועדה יש לשלם אגרות בנייה. את השובר לתשלום אגרות הבנייה תקבלו תוך 14 ימי עבודה, ורק אחרי התשלום תוכלו לקבל את ההיתר המיוחל, גם תוך 14 ימי עבודה.

הכותב הוא מנכ"ל חברת א.לאפיס, חברה לתכנון, רישוי בניה ורישוי עסקים

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully