מחצית מהדירות במחיר למשתכן בפריפריה ימכרו בשוק החופשי

קבינט הדיור אישר שורת החלטות שמטרתן להגדיל את היצע הדיור. בין היתר מדובר בהרחבת הסכמי הגג ב-75 אלף דירות בעיקר בפריפריה, הגדלת הסבסוד של תוכנית הדיור המוזל וקידום תוכניות להקמת מתחם תחבורה בשפיים ומוקד תיירות בחיפה

14/08/2017
שר האוצר משה כחלון(צילום: ערן גילווארג)

קבינט הדיור אישר היום (שני) בישיבתו שורה של החלטות, שמטרתן להגדיל את היצע הדיור בעיקר בפריפריה. תחילה אושרה הצעה של שר האוצר, משה כחלון, להגדיל את הסבסוד הניתן לתוכנית מחיר למשתכן ביישובים שבהם ערך הקרקע נמוך, כך שעבור דירות המשווקות לשוק החופשי יוגדל הסבסוד מ-20 אלף שקל ל-40 אלף שקל ליחידת דיור. כפועל יוצא תיתכן הנחה גדולה יותר לדירות שישווקו לזכאי תוכנית הדיור המוזל, בזכות העמקת הסבסוד הממשלתי.

כמו כן, הוחלט כי קבלנים שיזכו במכרזים בפריפריה יוכלו לשווק כ-50% מכלל הדירות בפרויקט בשוק החופשי (כלומר לא רק לזכאים אלא גם למשפרי דיור ולמשקיעים) - ולא רק כ-20% מהדירות, כפי שנהוג כיום.

הצעה נוספת שאושרה, מרחיבה את היקף הדירות שייבנו במסגרת הסכמי גג עתידיים בעוד 75 אלף יחידות. כיום עומדת מכסת הדירות על 150 אלף, בנוסף ל-115 אלף הדירות במסגרת הסכמים שנחתמו בשנים 2014-2015. בנוסף, אישר הקבינט את הצעת שר הבינוי והשיכון, יואב גלנט, לפעול לקידום הסכמי גג ביישובים בפריפריה שבהם ערך הקרקע נמוך. לצורך כך יוקצו כ-10,000 שקלים ליחידת דיור.

עוד באותו נושא

חשש מקרטל בענף המנופאים: הוגשה תלונה לרשות ההגבלים

לכתבה המלאה

מרכז תחבורה ענק בשפיים; מוקד תיירות בנמל חיפה

כמו כן, אושרה תוכנית להקמת מרכז תחבורה המשלב חניון "חנה וסע" עם שלוש קומות ו-7,000 מקומות חניה, תחנת רכבת ותחנות אוטובוס באזור קיבוץ שפיים. הפרויקט צפוי להשתרע על שטח של כ-265 דונם במועצה האזורית חוף השרון, במתחם הגובל בהמשך כביש 20 ממזרח, כביש 2 ממערב וכביש 541 מדרום.

הפרויקט צפוי לכלול גם 60 מקומות חניה עבור תחנת הרכבת וכ-80 מקומות עבור חניון לילה לאוטובוסים, אופניים ואופנועים. התוכנית קודמה על ידי מנהלת הנתיבים המהירים ונערכה על ידי משרד פרחי צפריר אדריכלים.

מתחם התחבורה בשפיים(צילום: משרד פרחי צפריר אדריכלים)
מרכז תחבורה שפיים הדמייה(צילום: משרד פרחי צפריר אדריכלים)
מרכז תחבורה שפיים הדמייה(צילום: משרד פרחי צפריר אדריכלים)
מרכז תחבורה שפיים הדמייה(צילום: משרד פרחי צפריר אדריכלים)
מרכז תחבורה שפיים הדמייה(צילום: משרד פרחי צפריר אדריכלים)

בחיפה אושרה תוכנית חזית הים העירונית, שמטרתה לחבר את העיר לים תוך פינוי חלק משטחי הנמל הקיימים. החיבור יתבצע באמצעות הקמת חזית ים עירונית ופתיחתה לציבור בחלקו המערבי של הנמל. במסגרתה יתבצע שיקום של המבנים הקיימים (מחסני הנמל) בהם יתבצע שימוש לצורכי מסחר, בילוי, שטחי ציבור ותרבות.

על פי התוכנית, שטחי הנמל הישנים יחודשו ויפתחו לכלל הציבור, כך שהנמל יהפוך למוקד בילוי ונופש ויעודד, בין היתר, גם התחדשות עירונית. בתחום הנמל צפויים שימושים מעורבים, בהם מסחר, בילוי, תעסוקה ותיירות שירוכזו במוקדי פעילות בצירי ההליכה שלאורך קו החוף. פתיחת הנמל תתבצע בשלבים, כך שרציפי הנמל המערבי עתידים להתפנות בהדרגה משימושי נמל, למעט נמל הנוסעים שימשיך לפעול.

בנוסף, כוללת התוכנית מתן עדיפות לשטחים פתוחים לציבור הרחב, ובהם טיילת חוף רחבה ורציפה, כיכרות ורחבות המתחברות למרקם העירוני הגובל - המושבה הגרמנית והעיר התחתית - וזאת לרבות המשך הטיילת מערבה עד התחברותה לשכונת בת גלים. כמו כן, תישמר הרציפות בין העיר לחזית הים העירונית באמצעות הוספת חיבורים להולכי רגל ורכב.

החזית העירונית של נמל חיפה(צילום: עיריית חיפה)
חזית הים חיפה(צילום: עיריית חיפה)
חזית הים חיפה(צילום: עיריית חיפה)
חזית הים חיפה(צילום: עיריית חיפה)
חזית הים חיפה(צילום: עיריית חיפה)
חזית הים חיפה(צילום: עיריית חיפה)
חזית הים חיפה(צילום: עיריית חיפה)

ואילו בתל אביב אושר המקטע האחרון של הקו הירוק עבור הרכבת הקלה של מטרופולין תל אביב. אורכו של המקטע כ-18.5 ק"מ והוא כולל 26 תחנות. הקו נחלק לשני מקטעים - מקטע מרכזי והשלוחה להרצליה. המקטע המרכזי, שאורכו כ-10.5 ק"מ, מתחיל ברחוב ש"י עגנון בתל אביב ועובר דרך הרחובות לוי אשכול, איינשטיין, חיים לבנון ושלום רוזנפלד. בהמשכו חוצה המקטע את נתיבי איילון ומסילות רכבת ישראל באמצעות גשר, עד לתחנת "הפארק" שתוקם על שד' רוקח ומסתיים ברמת החייל.

השלוחה להרצליה שאורכה כ-8 ק"מ, תלויה בתוכנית לפינוי שדה התעופה שדה דב. כדי להבטיח את מימוש הקו, התוכנית קובעת שני תוואים ישימים לביצוע המתחילים בשדרות ש"י עגנון, כאשר התוואי הראשון ממשיך לאורך שדרות לוי אשכול והתוואי השני עובר בתחום שדה דב לאורך רחוב אבן גבירול. משם ממשיך המקטע לרחוב איינשטיין ומתפצל לשתי זרועות: בתוואי הממשיך את רח' אבן גבירול, ועובר ממערב לרמת אביב החדשה, אזורי חן, הקאנטרי קלאב והשכונות החדשות המתוכננות של הרצליה עד הגבול הדרומי של אזור התעשייה של העיר (הרצליה פיתוח).

בתל אביב אושר המקטע האחרון של הקו הירוק עבור הרכבת הקלה של מטרופולין תל אביב(צילום: קו ירוק – נט"ע)
הקו הירוק רכבת קלה תל אביב(צילום: קו ירוק – נט"ע)

בנוסף כוללת התוכנית הקמת מתחם תחזוקה שיתפרס על שטח של כ-20 דונם עבור השלוחה להרצליה של הקו, בקצה הצפוני שלה, מצפון-מערב למחלף המתוכנן של הרב מכר בהרצליה. הקו הירוק נועד לחבר בין הרצליה בצפון לראשון לציון וחולון בדרום. הקו מהווה מרכיב מרכזי וחשוב במימוש המדיניות לקידום מערכת הסעת ההמונים במטרופולין תל אביב וחיבורו למארג קווי התחבורה הציבורית האחרים, יאפשר נגישות למוקדי התעסוקה ברמת החייל, הרצליה, רחוב אבן גבירול, אוניברסיטת תל אביב, חולון ואזור התעשייה בראשון לציון מערב

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully