וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אחרי יותר מעשור: תוכנית המגורים ב"פי גלילות" יוצאת לדרך

17.7.2017 / 14:13

ועדות התכנון אישרו להפקדה תוכנית מתאר של רשות מקרקעי ישראל, שתהפוך את אחת מחטיבות הקרקע המשמעותיות ביותר במטרופולין תל אביב לאזור מגורים עם קרוב ל-10,000 דירות. היתרי הבנייה מותנים בטיפול בקרקע המזוהמת במתחם

דרום גלילות. א. מזור – א. פירשט - אדריכלים ומתכנני ערי,
מחטיבות הקרקע הבולטות במטרופולין תל אביב. תוכנית "פי גלילות" ברמת השרון/א. מזור – א. פירשט - אדריכלים ומתכנני ערי

רובע דרום גלילות יוצא לדרך: הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה בתל אביב, בראשות דלית זילבר, אישרה היום (שני) להפקדה להתנגדויות הציבור את תוכנית המתאר עבור אזור "פי גלילות" שבין הרצליה לרמת השרון. מדובר בתוכנית שקידמה רשות מקרקעי ישראל, הקובעת כי הרובע ישתרע על פני שטח של 1,800 דונם ויוקמו בו 9,800 יחידות דיור (מהן כ-800 יחידות דיור מוגן) לצד שטחי תעסוקה ומסחר בהיקף של 700 אלף מ"ר ושטחי ציבור בהיקף של 454 אלף מ"ר.

תוכנית המתאר, שתוביל לתכנון שלוש תוכניות מפורטות, היא אחת התוכניות המרכזיות והחשובות במחוז תל אביב, המשתרעת מצפון לתל אביב בתחום רמת השרון בין הדרכים 20 (נתיבי איילון, 5 (חוצה שומרון) ו-2 (דרך נמיר).

חטיבת קרקע משמעותית זו במרכז מטרופולין תל אביב קובעת ייעודי קרקע למגורים, תעשייה, תעסוקה, מסחר וצרכי ציבור מגוונים. היתרי הבנייה מותנים בטיפול בקרקע המזוהמת ופינוי הפסולת במתחם, ויינתנו עם אישור שלוש התוכניות המפורטות שיגובשו.

דרום פי גלילות. א. מזור – א. פירשט - אדריכלים ומתכנני ערים,
דרום פי גלילות/א. מזור – א. פירשט - אדריכלים ומתכנני ערים

הליכי התכנון וגיבוש התוכנית ארכו למעלה מעשור

התכנון מאפיין רובע עירוני הכולל מתחמים מגוונים מבחינת אופי הבנייה (בנייה מרקמית ומגדלי מגורים) לצד תמהיל של עירוב שימושים. שכונות המגורים יוקמו סביב פארק בשטח של כ-350 דונם וכן יוקמו קריות חינוך, מרכז תחבורה משולב ובו תחנת רכבת כבדה וחיבור לנתיבי אילון לצד נתיבי תחבורה ציבורית עם אפשרות לרכבת קלה.

הליכי התכנון וגיבוש התוכנית ארכו למעלה מעשור, במהלכם נבחנו חלופות שונות לבינוי ופיתוח חטיבת הקרקע. שיקולים רבים הנחו את יזמי התוכנית, ובהם נושאים סביבתיים של שימור ערכי טבע ורצפים אקולוגיים, נגישות תחבורתית, השתלבות במרחב האורבני הקיים והמתפתח ועוד.

מתכננת המרחב העסקי תל אביב ברשות מקרקעי ישראל, גילי טסלר, הבהירה כי התוכנית מכילה פירוט המאפשר מימוש ייעודים ציבוריים ראשיים ברובע: דרכים, שטחים למוסדות ציבור ופארק, טרם מימוש הבינוי למגורים, לתעסוקה ולמסחר. באופן זה התשתיות המרכזיות יקדימו את האכלוס לגורים ולתעסוקה.

לדברי עדיאל שמרון, מנהל הרשות, "רשות מקרקעי ישראל, כזרוע ביצועית של המדינה, שמה לעצמה למטרה לפתח רקמה עירונית תוססת, איכותית בסטנדרטים גבוהים. דרום גלילות היא תוכנית חדשנית ומובילה בתחומה, וצפויה להוות תוכנית דגל במטרופולין תל אביב, הנותנת מענה למדיניות הממשלה לתכנון היקף יחידות דיור נרחב במרכז הארץ בכלל, ובלב גוש דן בפרט".

טסלר, שהובילה את התכנון בשיתוף עם משרדי מזור-פירשט אדריכלים, מנעד - תכנון נוף, ח.ג.מ, לשם-שפר ונוספים, ציינה כי על ניהול הפרויקט הופקדה חברת יהל מהנדסים והיא קודמה בתיאום עם עיריית רמת השרון.

יפו: במקום האצטדיון המיתולוגי - 1,500 דירות חדשות

בתוך כך, אישרה היום הוועדה מתן תוקף לתוכנית ההתחדשות העירונית "מכבי יפו" במבואות יפו, הכוללת כ-1,500 יחידות דיור, 3,300 מ"ר שטחי מסחר, כ-32 דונם עבור מבני ציבור ו-25 דונם שטח ציבורי פתוח. במסגרת תוכנית זו תוקם שכונת מגורים חדשה על חורבות אצטדיון "גאון" המיתולוגי של קבוצת מכבי יפו, בשטח של כ-160 דונם. מדובר באישור הסופי של ועדות התכנון לתוכנית והשלב הבא הוא הוצאת היתרי בנייה.

חלק מהדירות שייבנו יכללו דיור בר השגה לדירות להשכרה ארוכת טווח. לאורך רחוב שלבים, שיהווה עורק תחבורתי ומסחרי ראשי, יוקמו מבני מגורים בני עד 15 קומות מעל חזית מסחרית. בצד המערבי של השכונה יוקמו מבנים שיכללו עד שמונה קומות וכן יישמר רצף השטחים הפתוחים, לצד הקמת שבילי הולכי רגל ורוכבי אופניים.

בנוסף כוללת התוכנית הקמת מבני ציבור ושימור שני בתי באר (מבנים שהוקמו בארץ ישראל במאה ה-19 סביב בארות מים ובסמוך לפרדסים). התוכנית ממוקמת ממערב ולאורך רחוב היינריך היינה ומדרום לרחוב נס לגויים. היא קודמה על ידי רשות מקרקעי ישראל ועיריית תל אביב-יפו, בעלי הקרקע, ונערכה על ידי משרד ברעלי-לויצקי-כסיף אדריכלים ובוני ערים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully