וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מס דירה שלישית: 85 אלף שקל למי שימכור את דירתו עד אוקטובר

5.1.2017 / 15:40

ועדת הכספים של הכנסת אישרה את תקנות חוק מס דירה שלישית לפיהן יינתן מענק לבעלי דירה שלישית שיימכרו אותה. המוכרים ייתחייבו לא לקנות דירה חדשה במשך 4 שנים

בית למכירה. Shutterstock, מערכת וואלה
בית למכירה/מערכת וואלה, Shutterstock

בתום דיון סוער שהתקיים היום, אישרה ועדת הכספים של הכנסת את התקנות הנלוות לחוק מיסוי דירה שלישית. הנוסח אושר לאחר שמספר שינויים הוכנסו בו בלחץ חברי הכנסת ובלחץ יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני – באופן שצפוי להיטיב עם בעלי הנכסים ולהגדיל את התמריצים עבור בעלי הדירות – שימכרו את דירותיהם עד חודש אוקטובר.

על פי הנוסח שאושר על ידי הוועדה, סכום המענק למי שימכור את דירתו השלישית יעלה מ- 75 אלף שקלים ל- 85 אלף שקלים – ומקבל המענק יצטרך להתחייב בהצהרה כי אינו מתכוון לרכוש דירה נוספת במשך 4 שנים מיום קבלת המענק (במקום 5 שנים כפי שהיה בנוסח התקנות המקורי שהגישו האוצר ורשות המיסים).

תיקונים נוספים שהוכנסו בתקנות קובעים כי למי שברשותו דירת מגורים אחת, שבה הוא מתגורר, ועוד שתי דירות זולות יחסית ששוויין המצטבר מגיע עד 1.15 מיליון שקלים - יהיה זכאי אף הוא למענק בסכום מופחת אם ימכור אחת מדירותיו אלו – זאת על אף שלפי החוק, מס דירה שלישית לא חל עליו. גובה המענק במקרה כזה יהיה בגובה של 15,000 שקל או 50% ממס השבח, לפי הנמוך מביניהם.

אחד הדברים שהוכנסו ברגע האחרון נוגע לזהותו של רוכש הדירה השלישית: על פי הנוסח שאושר, מוכר דירה שיקבל תצהיר של הקונה, שהוא מחוסר דיור או שהוא משפר דיור ובגין זה יזכה במענק, יידע את רשות המסים על דבר ההצהרה וזו תבדוק אם הקונה אכן עונה על ההגדרות הללו.

במידה ויובהר כי ההצהרה אינה נכונה (כלומר, הקונה הצהיר הצהרת שקר בין בזדון בין בשגגה) – תטיל רשות המסים על הרוכש את החבות בהחזר כספי המענק. בוועדת הכספים הבהירו כי מדובר בשינוי חשוב לטובת הציבור, שכן לפי הנוסח המקורי של התקנות, היה על המוכר שמוכר את דירתו השלישית לוודא בעצמו את טיב הקונה ולוודא האם מדובר במשקיע או במחוסר דיור או משפר דיור, דבר שהיה מקשה עליו מאוד בביצוע העסקה.

מרשות המיסים נמסר כי התנאים לקבלת המענק הם כי המכירה צריכה להיות מה- 1.1.17 עד ל- 1.10.17. המכירה לא נעשתה ללא תמורה ולא לקרוב משפחה. עוד נקבע כי הרוכש הינו חסר דיור או בעלים של דירה יחידה שהצהיר כי הוא משפר דיור אשר מתחייב למכור את הדירה הישנה תוך 18 חודשים מיום הקנייה. עוד נקבע כי המענק יינתן בלא יותר מ-3 מכירות דירה, בשל עמדת משרד האוצר לפיה מענקים מרובים יותר יכבידו על עלויות החוק.

בכל הנוגע לגבי נוסחת חישוב החוק, הוועדה החליטה שבמשך השבוע הקרוב, עד יום חמישי הבא, ייפגשו אנשי רשות המסים עם חברי הכנסת חברי הוועדה, על-מנת להפעיל את הנוסחה לגבי דירות באזורים שונים ברחביי הארץ, בהתאם למדדים העדכניים של הלמ"ס. הנוסחה תחושב בין השאר על פי מדד פריפריאליות ומדד סוציו אקונומי, על-מנת לוודא שהנוסחה לא גורמת להעלאת ערך הדירות באופן כזה שיוביל להגדלת רמת החבות במס. לפי שעה סירב ח"כ גפני לאשר את הנוסחה לחישוב ערכיי הדירות לצורך חישובי המס של החייבים, כפי שהובאו לפני הוועדה.

בדיון הסוער, שבו לא נכחו חברי האופוזיציה שהחרימו את הדיון במחאה על החוק, אמר יו"ר ועדת הכספים גפני כי "חוק מיסוי דירה שלישית הוא בעל השלכות קנייניות מרחיקות לכת על האזרחים וועדת הכספים תעקוב אחר יישומו והאם משיג את מטרתו המוצהרת; להגדיל את היצע הדירות. נוסח התקנות המעודכן שאישרנו מקל ומיטיב עם בעלי הדירות". גפני ציין עוד כי במידה ומשרד האוצר יתנגד לשינויים, בכוונתו "לשלוח את החוק עם ברכה לשליט צפון קוריאה עם המלצה חמה שייאמץ את החוק שתואם את אופי מדינתו".

חברי הקואליציה הביעו את מורת רוחם מהחוק ומהתקנות יחדיו ועל הבהילות של האוצר לאשר את התקנות. חברי כנסת הטיחו באנשי האוצר ורשות המיסים טענות קשות, כי "לחוק ולתקנות ניחוח קומוניסטי".

יו"ר פורום מסים בלשכת עורכיי הדין, עו"ד יוסי אלישע, וכן עורכי דין פרטיים אחרים שהשתתפו בדיון, העלו את הדרישה להעלות את גובה המענק וחלקם אף ביקשו להכפיל ולשלש אותו על-מנת לעודד באמת הוצאת דירות למכירה, אך האוצר סירב. לבסוף, בלחץ יו"ר ועדת הכספים, ח"כ גפני, הועלה המענק ל- 85 אלף שקלים. בנוגע להשלכות החוק על מחירי השוק, העריך עו"ד יוסי אלישע כי החוק והתקנות ייגרמו לעליית מחירי הדירות לפחות בגובה המענק.

יו"ר הקואליציה, ח"כ דוד ביטן (הליכוד) היה זה שדרש שההצהרה וחובת העמידה לגביה לגבי טיב הקונה של דירה שמוכר בעל דירה שלישית, תחול עליו ולא על הקונה. "מה אתם רוצים" קרא לעבר אנשי האוצר, "שהמוכר יהיה בלש או חוקר פרטי? התפקיד לבדוק את טיב הקונה הוא של רשות המיסים" אמר. רכז הקואליציה בוועדת הכספים, ח"כ מיקי זוהר (הליכוד) בחן את הנוסחה לחישוב ערך הדירה (דירה שלישית ויותר) לצורך קביעת גובה המס וטען כי "הנוסחה המוצעת צריכה להשתנות, כיוון שהיא מעלה את הערך של הדירות, מה שיעלה את גובה המס על האזרחים. חייבים נוסחה שתשקף את הערך הריאלי של הדירות. שלא ייווצר מצב שבו אנשים יהיו חייבים במס שהוא גבוה ממס האמת שהם אמורים לשלם ביחס לערך הריאלי של דירותיהם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully