וואלה!
וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חוף אכזיב: דרישה להרחיק את הבנייה מהחוף בתמורה להגדלת זכויות הבנייה

28.6.2016 / 14:33

ועדת הפנים דורשת מהוועדה המחוזית בצפון להגיע להסכמה לפיה תוכנית הבנייה בחוף אכזיב תורחק מהחוף תמורת הוספת אחוזי בניה ליזם במזרח

חוף אכזיב היום 24 ינואר 2016. טלי עוז אלבו, מערכת וואלה! NEWS
חוף הים באכזיב/מערכת וואלה! NEWS, טלי עוז אלבו

ועדת הפנים והגנת הסביבה בכנסת דורשת מהוועדה המחוזית של מחוז צפון לזמן שולחן עגול בהשתתפות היזמים הבונים בחוף אכזיב וארגוני הסביבה, ולנסות לצמצם את הנזק הסביבתי לחוף, מבלי לפגוע בזכויות הבינוי - תמורת פיצוי ליזמים בדמות זכויות בנייה.

במהלך הדיון היום, שהתקיים לבקשת מספר חברי כנסת, סוכם כי אורי אילן, יו"ר הוועדה מחוזית יעדכן את יו"ר הוועדה בתוך שבועיים על התקדמות. אם לא יושגו הסכמות, יפנה יו"ר הוועדה ח"כ חיים אמסלם לשר האוצר והגנת הסביבה, משה כחלון כדי לראות כיצד אפשר להרחיק את הבנייה מהחוף ובתמורה להציע ליזמים יותר אחוזי בניה במזרח השטח.

בדיון היום אמר אורי אילן, יו"ר הוועדה המחוזית: "כשתוכננה התוכנית הזו, ב-94', העדיפו מגורים על התעשייה שהייתה בשטח עד אז. היו לחצים משני הצדדים – המפעל אמר שהמשרד להגנת הסביבה מחייב אותו למערכות הגנה אם בונים מגורים בסביבתו. ומהצד השני היה את קו החוף. הוועדה הייתה צריכה לשקול את הרע בכל העולמות. העברנו את רוב זכויות הבנייה לצד המזרחי, צמוד למפעל. לא יכולנו להרחיק את הקו הכחול. זה לא היה בסמכותנו".

יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם אמר בדיון: "האם במסגרת הקו הכחול אפשר להעתיק זכויות בנייה לצד המזרחי? מתוך 300 הדונם שבתוכנית, האם אפשר לדחוק חלק למזרח?"
אורי אילן: "מדובר בנהריה. המיקום הגיאוגרפי ברור. יש גבול כמה אפשר לעלות לגובה".
יו"ר הוועדה ח"כ אמסלם: "האם חלק מהשטח המיועד לבנייה הוכרז כשמורת טבע?"
גיל בן נון, רשות הטבע והגנים: "יש תוכנית מאושרת עשרות שנים שלא חלה על תחום התוכנית הזו. ב-2005 שטח הגן הלאומי הורחב, אחרי שאושרה תוכנית הבנייה. יש בזה הצהרת כוונות של המדינה שעורף השטח צריך להיות גן לאומי".

מי שמתח ביקורת חריפה על התוכנית היה חבר הכנסת דב חנין, שאמר כי "מדובר בתוכנית של מאות יחידות דיון במרחק 100-150 מטר מהמים. זה אזור יפהפה. התוכנית סותרת את חוק שמירת הסביבה החופית. על החוף לא ראוי שייבנה בכלל. תמ"א 35 מגדירה את השטח כמרקם חופי בעל רמת השימור הגבוהה ביותר. תמא 2 מגדירה 80 דונם מתוך השטח כגן לאומי. התוכנית מנוגדת לחוק שימור סביבה חופית. איך זה קורה? זהו שלטון היד המתה. תוכנית שאושרה בתקופה שלא היו הגנות על הסביבה ונוגדת את כל הנורמות שהכנסת קבעה, עומדת לצאת לפועל. קטסטרופה. צריך לקדם הצעת חוק היסטורית שתגיד די לשלטון היד המתה".

sheen-shitof

עוד בוואלה!

קק"ל מעודדת לימודי אקלים באמצעות מלגות לסטודנטים צעירים

בשיתוף קק"ל

מטה המאבק מסר בתגובה: "אנו ממשיכים לקרוא לשר כחלון ולממשלת ישראל לשמור על פנינת היופי אכזיב מפני תוכנית בנייה עתיקה מלפני 22 שנים שמאיימת על הגן הלאומי. בידיים של השר כחלון לתקן עיוולת שביצעו מוסדות התכנון. אנו מברכים על כך שהכנסת מצטרפת לקולות אלו. על הוועדה המחוזית לקיים דיון מהותי תוך נכונות לנקוט בשינויים שיביאו לצמצום הפגיעה בחוף".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully