פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   גינדי החזקות עותרת נגד זכיית קבוצת רכישה במכרז הקריה

   קבוצת רכישה שארגנה חברת "מנהל מגורים בישראל" זכתה במכרז לרכישת מגרש בדרום הקריה בת"א. הצעתה עמדה על 1.06 מיליארד שקל. גינדי טוענת כי קבוצת הרכישה זכתה במכרז שלא כדין ולא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה

   פרויקט גינדי שרונה (ניב אהרונסון)
   פרויקט גינדי שרונה (צילום: ניב אהרונסון)

   חברת גינדי החזקות, שהגיעה למקום השני במכרז דרום הקריה במתחם רשות השידור והפסידה לקבוצת הרכישה שמובילה חברת מינהל מגורים לישראל, לא מוותרת על המכרז ודורשת לבטל את הזכייה ולהכריז עלייה כעל הזוכה במכרז.

   לקריאה נוספת:

   הדירה בהוד השרון נמכרה תוך יממה - היא באמת כל כך שווה?
   כ-10,000 התנגדויות לבנייה במצפה נפתוח בירושלים
   מחיר למסתכן: הבנק דורש 40% ממחיר הדירה כתנאי למשכנתא

   החברה הגישה אתמול (א') עתירה מנהלית לבית המשפט המחוזי בתל אביב במסגרתה נטען כי במסגרת הצעתה של קבוצת הרכישה נפלו פגמים מהותיים ולכן יש לבטלה. בעתירה, שהוגשה לבית המשפט באמצעות עורכי הדין יוסי בנקל ואלי כהן ממשרד ראב"ד מגריזו בנקל ושות', טוענת גינדי החזקות כי קבוצת הרכישה זכתה במכרז שלא כדין, לא עמדה בתנאי הסף של המכרז וגם לא תוכל לעמוד בהתחייבויותיה. "הנזקים העלולים להיגרם לציבור וליחידי הקבוצה האמורה כתוצאה מהזכייה האמורה עלולים להיות בלתי הפיכים", נכתב בעתירה המנהלית. "קבוצת הרכישה מורכבת ממאות יחידים/משפחות, 420 במספר, אשר נראה על פניו שרובם ככולם נעדרים את המיומנות והבקיאות הנדרשת להוציא את זכייתם במכרז מן הכוח אל הפועל".

   בגינדי החזקות דורשים כי: "בית המשפט הנכבד יתבקש להורות על ביטולה של החלטת ועדת המכרזים במנהל במסגרתה ראתה לבחור בהצעתה של קבוצת הרכישה כהצעה הזוכה ולהכריז על הצעתן של העותרות כהצעה הזוכה במכרז תחתיה; לחילופין יתבקש בית המשפט הנכבד להורות על פסילת ההחלטה השגויה והחזרת העניין לטיפולה של ועדת המכרזים של המנהל על מנת שזו תכריז על הצעתן של העותרות, שהייתה ההצעה השנייה בטיבה, כעל ההצעה הזוכה המכרז".

   במסגרת העתירה מפורטות מספר טענות על אי עמידה בתנאי המכרז, בין היתר בשל כשלים טכניים בהגשת ההצעה עצמה, סיבה שלטענת העותרת יש בה כדי לבטל את הזכייה. "הסטיות בהצעתה של קבוצת הרכישה מהנוסח המחייב שנקבע להגשת הצעה במכרז אינן מהוות פגמים טכניים קלי ערך", כך בעתירה, "בהקשר זה יוער כי גם אם נצא מנקודת הנחה כי כל פגם כשלעצמו ניתן להכשירו, ולא כך פני הדברים, אזי הצטברותם של הפגמים בהצעתה של קבוצת הרכישה, שהוכרזה על ידי המנהל כהצעה הזוכה, עולים לכדי מסה קריטית, שיש בה כדי לפסול את הצעתה. לכן אין גם כל מקום למחול על קיומם של פגמים אלו, מה גם שידענו כי הלכה פסוקה עמנו כי אין להקל ראש בתנאי מכרז ועל אחת כמה וכמה מקום בו כאמור לעיל עורך המכרז, הוא המנהל, ראה לחזור ולהדגיש כי אין לסטות מהנוסח המחייב של ההצעה ועל כן תמוה כיצד קיבלה ועדת המכרזים של את החלטתה למרות האמור בתנאי המכרז ובנוסח ההצעה".

   עוד בעתירה: "על רקע הדברים האמורים לעיל מיותר איפוא לומר כי החירות אותה ראתה ליטול קבוצת הרכישה בעצם הגשת הצעתה שלא בהתאם להנחיותיו המחייבות של המכרז הינה בלתי תקינה, לשון המעטה, וצריכה לעמוד לה לרועץ ולא היה מקום לדון אותה בנסיבות האמורות לכף זכות, לא כל שכן מקום בו יש בה כדי לפגוע בעקרונות הבסיסים של דיני המכרזים ובראשם בעקרון השוויון ומשכך היה על המנהל להקפיד הקפדה יתרה בסוגיה זו".

   נזכיר שגינדי החזקות, שהצעתה על סך 974 מיליון שקל דורגה במקום השני, כאשר מינהל מגורים לישראל זכתה במכרז כאשר הציעה למעלה ממיליארד שקל בעבור הקרקע בלבד. מדובר במכרז המאפשר בניית 324 דירות, לצד שטחי משרדים בהיקף של 8,010 מ"ר ושטחי מסחר בהיקף של 2,300 מ"ר. בנוסף למחיר הקרקע ולמחיר הפיתוח יצטרך הזוכה לממן גם מטלות ציבוריות כגון שיפוץ ושימור שלושה מבנים טמפלריים, השלמת דרך תת-קרקעית שתחבר את המתחם למתחמים הסמוכים והקצאת 1,200 מ"ר לשימושים ציבוריים ולמקומות חנייה.

   גינדי החזקות, באמצעות באי כוחה עורכי הדין יוסי בנקל ואלי כהן, מבקשת כאמור מבית המשפט להכריז עליה כעל הזוכה במכרז, או, לחלופין, לפסול את ההחלטה ולהחזירה לטיפול ועדת המכרזים על מנת שזו תכריז על גינדי כעל הזוכה. "מעבר לכך שיש בהחלטה כדי לעשות פלסתר את הוראות המכרז שנערך על ידי המנהל", כתבו העותרים, "הרי שיכול וביום פקודה, נוכח הפגמים שנפלו בהצעה הזוכה, לא יהיה ניתן להביא למימושה ויישומו של המכרז והוצאתו מן הכוח אל הפועל יידחה לפרק זמן בלתי ידוע".

   מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה לעתירה כי: "טרם קיבלנו את העתירה. לכשתתקבל הרשות תגיב כנדרש".