פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   יש טפסי 4: החל איכלוס העיר החדשה חריש

   הטפסים שהוצאו אישרו איכלוס של 100 יחידות דיור. במקביל נערכת חברת נתיבי ישראל להסדרת דרכי הגישה לעיר והשר לביטחון פנים גלעד ארדן הודיע על הקמת תחנת משטרה חדשה בעיר

   חריש (שלומי גבאי)
   חריש (צילום: שלומי גבאי)

   חמש שנים לאחר החלטת הממשלה להקים עיר חדשה, נפתח היום השלב הראשון באכלוס העיר חריש – עם הוצאתם של טפסי 4 לאכלוסן של 100 יחידות דיור בעיר העתידית.

   לקריאה נוספת:

   דרעי ביקר בחריש: "אקדם ההכרזה כעיר"
   עשרות פועלים נהרגים בישראל - וכשצופים בסרטון הזה מבינים למה

   טפסי האכלוס שניתנו כוללים בשלב הראשון שלושה בניינים ובהם 49 יחידות דיור של היזם מגידו בכניסה לעיר לחריש – מתןך כ-230 יחידות דיור שנבנות בעיר על ידו. טפסי אכלוס נמסרו היום גם לחברת י.ח. דימרי עבור 56 יחידות דיור בשלושה בנייני מגורים – מתוך כ-250 יחידות דיור שהחברה מקימה בעיר. בנוסף צפויות להתאכלס בחודשיים הקרובים עוד כ-300 יחידות דיור בעיר.

   ראש המועצה המקומית חריש, יצחק קשת, התייחס למהלך ואמר כי "מדובר ביום חג". לדבריו, "העיר חריש ערוכה לקליטת ראשוני התושבים החדשים ואנו מצפים להגעתם של מאות המשפחות הראשונות בחודשים הקרובים. "

   זאת ועוד, לקראת תחילת האיכלוס של העיר החדשה חריש, החלה חברת נתיבי ישראל בשבועות האחרונים בהרחבה והסדרה של דרכי הגישה לעיר ובכלל זה צומת חריש, בהיקף של כ- 45 מיליון שקל. במקום הצומת החד מסלולית הקיימת כיום בכניסה לעיר - ייבנה מעגל תנועה, ויורחבו צירי התנועה הקיימים מכביש 65 עד לצומת הכניסה לעיר באופן שיהיו דו מסלוליים. כמו כן יתבצע שדרוג של צומת משמר הגבול. עבודות ההרחבה צפויות להסתיים עד לסוף השנה הנוכחית. בנוסף, משרד התחבורה תיקצב עבור הרשות המקומית הכנת תכנית סטטוטורית לכביש 611 המתחבר לכביש 574 מכיוון מזרח, עם מחלף לכביש 6. התכנון החל בימים אלה, במטרה לסיימו עד לרבעון השלישי של 2017.

   במועצה המקומית ציינו כי כחלק מהיערכות העיר לתחילת האיכלוס הנחה באחרונה השר לביטחון פנים גלעד ארדן להיערך להקמת תחנת משטרה חדשה בעיר. נוסף לאלה, אישרה באחרונה הוועדה לתכנון ובנייה תכנית להקמת 65 פארקים ציבוריים בעיר בהשקעה כוללת של כ- 330 מיליון שקלים.

   הפארק העירוני של חריש צפוי להשתרע על כ- 103 דונם ובמרכזו יוקמו בריכה אקולוגית בגודל 500 מ"ר, אמפיתיאטרון פתוח עם 5,000 מושבים ועוד כ- 8,000 מ"ר של מתקני משחק וספורט לכל הגילאים. עוד יוקמו בחריש חידושים דוגמת יער מאכל, גינות קהילתיות, גינות לתושב, 17 ק"מ שבילי אופניים, שבילי ריצה, הליכה ובימבות. בנוסף, נבחנת כיום תכנית להקמת הקמת אולם רב תכליתי חדיש בחריש, שיכיל כ- 5,000 מקומות ישיבה במימון הטוטו.

   כזכור, בשנת 2010 החליטה הממשלה לקדם את הקמת העיר חריש כפרויקט לאומי. בחודש דצמבר 2015 אושרה החלטת ממשלה המתקצבת את הפיתוח העירוני בסכום כולל של למעלה מ-1.2 מיליארד שקל.

   במסגרת האיכלוס הראשון, העיר החדשה חריש צפויה לקלוט עד סוף 2016 כ-10,000 תושבים. צפי האכלוס בעיר עומד על כ-500 משפחות (כ-2,000 תושבים) מידי רבעון, כך שבתוך עשור צפויה חריש לאכלס כ-100 אלף תושבים, שהם כ-25,000 משפחות.

   עד כה נמכרו בחריש כ-4,500 דירות, מתוך כ- 6,000 יח"ד שבבנייה. עפ"י נתוני המועצה המקומית חריש 78% מהתושבים שרכשו דירה למגורים בחריש הם זוגות צעירים בגילאי 25-44, 81% מהם נשואים עם ילדים. מחצית מהתושבים שצפויים להגיע לחריש מתגוררים כיום בתל אביב והמרכז, 20% מירושלים והסביבה, 8% מאזור חיפה ו- 7% מאזור חריש.