פיקוד העורף הגל השקט

הגדרת ישובים להתרעה
   הגדרת צליל התרעה

   ת"א מקפיצה את הארנונה ל-1,400 דירות רפאים

   עיריית תל אביב מתחילה לגבות ארנונה בשיעור מוגדל מכ-1,400 בעלי נכסים בעיר, שבהן איש אינו מתגורר רוב ימות השנה. המהלך צפוי להוסיף חיוב שנתי של כ-10,000 שקל לכל דירה. מטרת המהלך: לעודד את השכרת הדירות ולהגדיל את היצע המגורים בעיר

   ת"א מקפיצה את הארנונה ל-1,400 דירות רפאים
   תמונות מהגג של עזריאלי פברואר 2012 (דרור עינב)
   תוספת החיוב בממוצע תהיה כ-10,000 שקל ויותר לשנה עבור מבנה מגורים (צילום: דרור עינב)

   אחרי ירושלים וחיפה, גם תל אביב מעלה את תעריף הארנונה על דירות ריקות: עיריית תל אביב החלה לשלוח בימים האחרונים הודעות לכ-1,400 בעלי נכסים דירות שאותרו כ"דירות רפאים" בהן נכתב כי תעריפי הארנונה יוגדלו משמעותית. על פי ההודעה, בעלי הדירות יחויבו בתעריף של 220.78 שקל למטר מרובע לשנה בכל אזורי העיר. בעירייה העריכו כי תוספת החיוב בממוצע תהיה כ-10,000 שקל ויותר לשנה עבור מבנה מגורים.

   לקריאה נוספת:

   חיפה החלה לחייב דירות רפאים בארנונה כפולה
   לא גרים בדירה? הארנונה שתשלמו בירושלים תוכפל

   מהלך זה של עיריית תל אביב מגיע בהמשך לתקנות שאושרו בוועדת הכספים בשנת 2013, ולפיהן הוסמכו הרשויות המקומיות לגבות ארנונה בשיעור כפול מבעלי דירות מגורים המחזיקים בנכסים שאינם בשימוש תקופות ארוכות בשנה. מטרת המהלך היא לעודד את השכרת הדירות ובכך להגדיל את היצע הדירות בעיר. לפני עיריית תל אביב החלה עיריית חיפה לחייב בארנונה כפולה בעלי דירות ריקות בעיר וגם בעיריית ירושלים השיקו מהלך דומה, והעריכו כי בעיר יש בין 9,000 ל-11,000 נכסים כאלה.

   בעיריית תל אביב ציינו כי הגדלת החיוב לשנת 2015 מבוססת על נתוני צריכת המים בתקופה שבין 1.12.13 ל-30.11.14, המעידים כי יש כ-1,400 מבני מגורים שאינם בשימוש. ממוצע גודל הדירות שאותרו במהלך זה נע בין 50-100 מ"ר ותוספת החיוב בממוצע תהיה כ-10,000 שקל ויותר לשנה בעבור מבנה מגורים.

   "מועצת עיריית תל אביב-יפו יזמה לראשונה את הגדלת תעריף הארנונה לדירות מגורים כבר בשנת 2011, כחלק משורת צעדים בתחום הדיור ואף פנתה, מספר פעמים, בשנים האחרונות למשרד הפנים בבקשה לשינוי צו הארנונה", נכתב בהודעה מטעם עיריית תל אביב. "עם חקיקת תקנות ההסדרים בוועדת הכספים של הכנסת בשנת 2013, נקבע כי ההגדרה למבנה מגורים שאינו בשימוש היא "מבנה מגורים שלא התגורר בו איש דרך קבע בתשעה מבין שנים עשר החודשים שקדמו ל-1 בדצמבר שלפני שנת הכספים שבעדה מוטלת הארנונה". התקנות מסמיכות את מועצת העיר לקבוע את גובה החיוב, בגין מבנה זה".

   בעירייה הבהירו כי לרשות בעלי הדירות, עומדת הזכות להגיש השגה בכתב למנהל הארנונה, בתוך 90 יום מיום קבלת הודעת התשלום. כמו כן, העירייה מאפשרת לבעלי הדירות פריסת תשלומים ללא ריבית והצמדה – עד 12 חודשים.