האם אחרי שנים של קיפאון נדל"ני טבריה מתעוררת?

העיר עם המיקום הטוב ביותר בישראל, הוחמצה והוזנחה לאורך השנים וסבלה מקצב בנייה נמוך ואפס התחדשות נדל"נית. שורה של תכניות חדשות המקודמות כעת יוסיפו לטבריה אלפי יחידות דיור ועשויות לראשונה לסייע לה בדרך למימוש הפוטנציאל

  • טבריה
יעל דראל
טבריה (צילום: מערכת וואלה!, דיפולט)

האם טבריה בדרך לממש את הפוטנציאל הנדל"ני שלה? העיר טבריה מככבת בשנים האחרונות ברשימת הערים המועדפות על ידי משקיעי הנדל"ן, בעיקר בשל שיעורי תשואה נאים שסיפקה לרוכשי הדירות להשקעה בה לאורך השנים – שעמדו על כ-6.5% בממוצע. עם זאת, העיר הצפונית, הנהנית מאחד המיקומים האטרקטיביים ביותר בישראל על שפת הכנרת, סבלה בעשורים האחרונים מקצב בנייה נמוך מאוד – ולא פחות מכך – מדימוי שלילי שדבק בה לאחר שנים של הזנחה.

טבריה, הממוקמת בצפון בקעת הירדן, נחשבת לעיר הנמוכה בישראל וחולשת על שטח שיפוט של כ-11 אלף דונם על חופה המערבי של הכנרת. על פי נתוני הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מספר התושבים בעיר עומד על כ-42 אלף תושבים, עם דירוג סוציואקונומי 4 מתוך 10.

עד היום כאמור, למרות היסטוריה מפוארת ומיקום ייחודי שהפכו אותה למוקד תיירותי טבעי, סבלה העיר מהזנחה מרובה. אלא שעל פי נתוני העירייה ורשות מקרקעי ישראל, נראה כי טבריה מתעוררת: לצד שלוש שכונות חדשות שהחלו להיבנות בה, מתוכננת בנייתן של שלוש שכונות מגורים נוספות, אצטדיון עירוני חדש, קריית מדע ומספר בתי מלון חדשים. סך הכל, מתוכננת בעיר בניית כ-6,000 יחידות דיור חדשות.

עוד בוואלה! NEWS

כשהחיים משתנים: איך מאחדים בהצלחה את חשבונות הבנק, אחרי החתונה?

בשיתוף דיסקונט
לכתבה המלאה
בין היתר ייבנה גם אצטדיון עירוני חדש (צילום: מערכת וואלה!, צילום מסך)

"שנים ארוכות לא היתה בטבריה התפתחות נדל"נית, בטח בהשוואה ליישובי מרכז הארץ, או אפילו מקומות כמו עפולה או אשקלון, אבל זמנה של טבריה הגיע. הסיבות שהניעו מקומות פריפריאליים היתה קשורה בעלייה הכללית ברמת החיים ובמחירים ובטבריה התחיל שינוי ב-2012, אז החלו בעיר שיווקים של מגרשים שהביאו לתנועה מחודשת בשוק", אומר בשיחה עם וואלה! איל עמיר, מנכ"ל חברת פידמונט אנטרפרייזס. "דירת 4 חדרים חדשה בטבריה עולה כמיליון שקלים, אבל לפני שמחירי הנכסים בשוק יד שנייה עלו – תושבי טבריה לא יכלו לשפר דיור, משום שהפער בין דירת יד שנייה לדירה חדשה בעיר היה גבוה מדי. השינוי והתנופה הנוכחית מתאפשרים גם בין השאר תודות לתמריצים מצד העירייה, שהוזילה אגרות והיטלים וגם מצד תכניות סבסוד ופיתוח מצד משרד השיכון". חברת פידמונט אנטרפרייזס, המקימה פרויקט מגורים חדש בשכונת יער צבי – אחת השכונות החדשות הנבנות בטבריה בימים אלה.

השכונה, המשתרעת על פני שטח של כ- 100 דונם, מציעה צפיפות נמוכה יחסית לבנייה הקיימת בעיר, עם 25% בלבד של שטחים בנויים. בשכונה החדשה, הממוקמת בסמוך ליער בן צבי וכביש 77, יוקמו על פי התכנון 160 יחידות דיור בבנייה מדורגת ועוד 36 צמודי קרקע דו משפחתיים. המחירים בפרויקט נעים החל מ-950 אלף שקל לדירות 3 חדרים (90 מ"ר + 14 מ"ר מרפסת) ועד למחיר של 1.3 מיליון שקל עבור דירת גן 5 חדרים (137 מ"ר + 130 מ"ר גינה + 12 מ"ר מרפסת).

מי הם רוכשי הדירות בפרויקטים החדשים, ואיך מושכים אוכלוסייה חדשה לעיר אחרי שנים של דימוי שלילי?

"רבים מהרוכשים הם טבריינים לשעבר, שמתגוררים כיום ביישובים סמוכים, אבל מרכז החיים שלהם והתעסוקה, כולל המשפחה, נמצא בעיר. רבים מהם גרים במושבה כנרת, במגדל, בצפת, בפוריה עלית או אפילו באזור קריות – והתנופה הנוכחית היא הזדמנות להחזיר אותם. לצדם יש כ-40% משקיעים – כי טבריה היא בכל זאת מותג מוכר, גם מאזור המרכז וגם תושבי חוץ, חלקם צרפתים ועוד אחוז לא מבוטל של משפרי דיור מהעיר".

"מהלך היסטורי"

שכונה חדשה נוספת היא שכונת חורשת האקליפטוס, הממוקמת ביציאה מהעיר, מול המושב מצפה, שצפויה לכלול כ-150 מגרשים לבנייה עצמית צמודת קרקע, שבם ניתן לבנות דופלקסים דו משפחתיים, וכן שכונת 'מול הארבל' הממוקמת על בסיס כביש 90 בצמוד לכנרת (מתחם למתחם 'קלאב הוטל') ובה ישווקו כ-430 יחידות דיור. שכונות נוספות שחלקן כבר החלו להיבנות הן שכונת מורדות טבריה ב' שתכלול כ-1,100 יחידות דיור (לטובת הקמתה נחתם כבר הסכם משולש בין רשות מקרקעי ישראל, תאגיד המים והעירייה), שכונת טבריה מושבה עם כמעט 2,000 יחידות דיור חדשות, שכונת פאר טבריה שתכלול כ-600 יחידות דיור בבנייה רוויה וכן שכונת נוף טבריה, שבה יחלו בקרוב עבודות הפיתוח, ותכלול קרוב ל 900 יחידות דיור.

התנופה הנוכחית כוללת בין השאר גם הקמה של קריית מדע ומתחם היי טק באזור הביג בטבריה בשטח של כ-55,000 מ"ר וכן כ-6 בתי מלון חדשים שיוסיפו מאות חדרי מלון חדשים לעיר. יוסי בן דוד, ראש העיר טבריה, מתייחס לתנופה הנוכחית כמהלך היסטורי. "מזה למעלה משני עשורים שלא נבנתה כאן שכונת מגורים בעיר. אנו נמצאים בעיצומה של תנופת בניה, שנועדה בין היתר לצמצם את היחס הלא הוגן במדד צפיפות הבניה של העיר, לעומת מועצות אזוריות שכנות, כפי שהיה קיים עד כה. השכונות החדשות אשר אושרו בוועדה כמו גם שכונות נוספות הנמצאות על הפרק, נותנות מענה לזוגות צעירים המעוניינים לבנות את ביתם כאן בעיר טבריה".

בן דוד מציין כי "בתחילת השנה הובלנו תהליך מורכב שמהותו הוזלת העלויות וההיטלים באגרות הבניה באופן משמעותי, לבניה חדשה או לתוספת בניה, הוזלת העלויות וההיטלים בתחום הביוב והמים ומתן הנחה נוספת על סלילת כבישים ומדרכות, על מנת לעודד בניית חניונים תת קרקעיים, בבנייני מגורים, לרווחת הציבור. תהליך ההוזלה בוצע בעיקר במטרה להתמודד עם התופעה הארצית של עליית מחירי הדיור, שלא פסחה גם על טבריה. מי שיצא נשכר מצעד זה, באופן ישיר, הם התושבים והיזמים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully