וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נפילות הן לא גזירה משמים: כיצד ניתן היה למנוע את הטרגדיות מאתמול?

עודכן לאחרונה: 10.7.2024 / 15:38

הצוותים הרפואיים נאלצו אתמול לקבוע את מותם של שני אנשים כתוצאה מתאונות עבודה: אינסטלטור שנפל לבור ביוב במודיעין עלית, פועל בניין שנפל מגובה 20 מטר סמוך לדימונה. כיצד תמנעו את התאונה הבאה? המוסד לבטיחות ולגיהות מסביר

זירת חילוץ שני מחוסרי הכרה מבור, מודיעין עילית, 9 ביולי 2024. מחוז יו"ש, דוברות כב"ה
זירת חילוץ שני מחוסרי הכרה מבור, מודיעין עילית, 9 ביולי 2024/דוברות כב"ה, מחוז יו"ש

אתמול בשעות בוקר (09.07) התרחשו שתי טרגדיות קשות. בראשונה מצא את מותו אינסטלטור כבן 50 בעיר מודיעין עלית, באירוע הנפילה לבור ביוב בעיר. על פי הדיווח, האינסטלטור ועובד נוסף ירדו לבור העירוני לשחרר סתימה בביוב, שם החליק ומצא את מותו, העובד הנוסף נפצע באורח קשה ואושפז בבית החולים אסף הרופא שמיר בצריפין. מקרה מצער נוסף התרחש אתמול בבוקר, בו פועל בניין כבן 30 נהרג אחרי שנפל מגובה של 20 מטרים במהלך עבודתו במפעל סמוך לדימונה.

מדובר בתקריות מצערות וכואבות שניתן היה למנוע. ועדיין - לצערנו, הן נפוצות יותר משניתן לחשוב, בהם עובדים, פועלי בניין, ואנשי מקצוע שנפלו לבורות פתוחים, ביוב, בולענים, ועוד שלל תקריות ואסונות שאנו נתקלים בהם חדשות לבקרים.

רק השבוע התרחשה תקרית מטרידה נוספת בה אדם נפל שנפער בסמוך לקווי הרכבת הקלה בבת-ים, ולפני שנה פקד אותנו אסון דומה בו נהרגו שלושה בני אדם עקב נפילה לבור בדיר אל אסד.

זירת חילוץ שני מחוסרי הכרה מבור, מודיעין עילית, 9 ביולי 2024. מחוז יו"ש, דוברות כב"ה
זירת חילוץ שני מחוסרי הכרה מבור, מודיעין עילית, 9 ביולי 2024/דוברות כב"ה, מחוז יו"ש

אנשי חילוץ והצלה, אינסטלטורים, עובדי תשתיות וגם עובדים באתרי בנייה חשופים לסכנות בעת עבודות חפירה של בורות ותעלות באמצעות ציוד חפירה וקידוח ידני ומכני. עבודה זו כוללת סכנות רבות כמו: נפילה לתוך בור, פציעה ומעיכה כתוצאה מהתמוטטות חפירה, היפגעות ע"י חפצים נופלים, פגיעה בעיניים כתוצאה מרסיסי עפר ואבן בעת החפירה, תגובות אלרגיות כתוצאה ממגע ישיר עם צמנט, אבק צמנט או אבק המכיל סיליקה חופשית, חשיפה למזיקים עם מחלות ופגיעה במערכת שריר-שלד הקשורים ביציבה בעת עבודה, הזזה ונשיאה של חפצים כבדים.

מרבית עבודות ביוב מתבצעות מתחת לפני הקרקע, והן חושפות את העובדים בהן לגורמי סיכון שונים: פגיעה בעת ביצוע עבודות הכנה (עבודות עפר), בזמן חיבור צינורות למערכת ביוב קיימת, סיכוני מחסור בחמצן, חשיפה לגזים, אדים, נפילת חפצים וכדומה. קיימים גם גורמי סיכון הקשורים להילכדות במקום מוקף, פגיעה ממי ביוב, הידרדרות עפר, נפילות ועוד.

sheen-shitof

עוד בוואלה!

זה כל כך טעים ופשוט: מתכון לבננות מקורמלות

בשיתוף חברת גליל

כיצד נמנע את הטרגדיה הבאה?

מניעת תאונת העבודה הבאה דורשת עבודה על פי נוהל והוראות עבודה מפורטות. על כן, פרסם המוסד לבטיחות ולגהות (המוס"ל) את דגשי הבטיחות הבאים:

• לפני התחלת עבודה יש לבצע תהליך זיהוי סיכונים והדרכים למזעורם.

• בהתאם לתקנות הבטיחות בעבודה באתרי הבנייה, יש לנקוט בכל האמצעים למניעת פגיעה בעובד לפני התחלת חפירה ובמהלכה, וכן לפני ביצוע פעולות הריסה.

• בטרם תחילת העבודה יש לסרוק את סביבת העבודה ולוודא שאזור העבודה יציב ומחוזק כנדרש למניעת התמוטטות של הקרקע או קירות הבור/החפירה.

• יש לגדר לבטח את הבורות והחפירות למניעת נפילה לתוכם ויש לוודא הצבה בטוחה של סולמות למניעת החלקתם או התקפלותם.

• יש להשתמש בציוד מגן אישי המתאים להגנת הגוף, כולל קסדה, נעלי בטיחות, משקפי מגן, נשמית או מסכה.

• יש לסרוק ולזהות מפגעים בסביבת העבודה, לוודא שאזור העבודה יהיה נקי ממכשולים, ממסמרים בולטים, מחוטי קשירה, ומכל מכשול אחר.

• יש לבצע באמצעות מכשיר ניטור בדיקת רמת חמצן ובדיקה לאי הימצאות אדים רעילים לפני הכניסה לבור.

• לשמור על בריאות העובדים ולהנחות אותם להימנע מהרמה ידנית של משאות כבדים ולהשתמש בעזרי הרמה ובכלל זה בעובד נוסף לסיוע בהרמה.

• יש להתמגן בעבודה בחוץ מפני חשיפה לקרינת השמש, התאמת הלבוש לתנאי מזג האוויר; לוודא שהעובדים שותים מספיק נוזלים למניעת התייבשות; ולהשתמש בכפפות ובבגדי מגן בהתאם לצורך.
• יש לבדוק את כשירות הכלים לפני התחלת העבודה ולהימנע משימוש בכלי עבודה חשמליים מיטלטלים פגומים או שהבידוד לא תקין.

• יש להפחית ככל הניתן מגע ישיר עם חומרים מסוכנים, להשתמש במוצרים המגינים על העור, לרחוץ היטב את הידיים בסיום העבודה, ולהשתמש בכפפות בעת הצורך.

מנכ"ל המוסד לבטיחות ולגהות, ד"ר מיקי וינקלר: "אני משתתף בצער משפחות ההרוגים בתאונות עבודה הבוקר ומאחל החלמה מהירה לפצוע הנוסף. כוחות החילוץ עושים עבודת קודש מסביב לשעון, למען אזרחי ישראל במצב חירום ובזמני שגרה. אני קורא למעסיקים באופן שאינו משתמע לשתי פנים לבצע תהליכי ניהול סיכונים לפני כל התחלת עבודה, להדריך את העובדים על הסיכונים והדרכים למזעורם, לשמור על כלל הוראות העבודה ולהקפיד על אמצעי הבטיחות והמיגון הנדרשים לביצוע העבודות באזור חפירה ובאתרי הבנייה ולוודא שסביבת העבודה יציבה ומחוזקת כנדרש למניעת התמוטטות של הקרקע העלולה להוביל להילכדות העובד. באחריות המעסיק לוודא שמתקיימת זכות העובד לעבוד ולחזור לביתו בסיום יום העבודה בריא ושלם".

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    3
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully