וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בתיהם נהרסו על ידי המדינה, והם ייאלצו לשלם על זה למעלה ממיליון שקל

עודכן לאחרונה: 9.7.2024 / 10:13

בית משפט השלום חייב נתבעים להחזיר למדינה מעל למיליון שקל על הוצאות פינוי בתיהם, שנבנו באופן לא חוקי על קרקע השייכת למדינה. לטענת רמ"י, טרם הפינוי התנהל מול הנתבעים מו"מ ארוך בנוגע לפינוי מרצון ואף הוצעו להם מקרקעין במקומות אחרים

הריסת הבניין ברחוב פין 1, תל אביב. אוגוסט 2015. ראובן קסטרו
אילוסטרציה: הריסת מבנים/ראובן קסטרו

בית משפט השלום בבאר שבע קיבל לאחרונה את עמדת המדינה, וחייב נתבעים להחזיר למדינה מעל למיליון שקל שהוציאה לצורך הריסה ופינוי בתיהם שנבנו על קרקע השייכת למדינה. בנוסף, חויבו הנתבעים בתשלום שכר טרחה בסך 60,000 שקל.

שופטת בית משפט השלום, רחל טיקטין עדולם, קיבלה את עמדת רשות מקרקעי ישראל, שיוצגה על ידי עו"ד טל שטיין מפרקליטות מחוז דרום (אזרחי). השופטת קבעה כאמור כי הנתבעים חייבים להשיב למדינה סך העולה על מיליון שקל, שהמדינה הוציאה מכיסה כדי לפנותם ממקרקעין השייכים למדינה, אליהם פלשו בעיר רהט ובנו עליהם בתים.

לטענת רמ"י, למרות שבית המשפט הוצאו להם צווי ההריסה, המשיכו הנתבעים להשתמש בקרקע ולא הרסו את המבנים, כאשר גם לא ביקשו את ביטול הצווים, זאת למרות שהובהרה להם זכותם לעשות כן. לאור האמור, נאלצה המדינה לבצע את הפינוי וההריסה בעצמה.

טרם הפינוי התנהל מול הנתבעים משא ומתן ארוך בנוגע לפינוי מרצון של המקרקעין על ידי הנתבעים, ואף הוצעו להם מקרקעין במספר מקומות אחרים. אך מאחר שהנתבעים לא קיבלו אף אחת מהחלופות השונות שהוצעו להם ודרשו מגרשים שאינם פנויים או שאינם תואמים את זכויותיהם, המשא ומתן נכשל. עוד נקבע כי הנתבעים הפריעו, סיכלו ואיימו על זכאים למגרשים במתחם שהם ביקשו לעצמם.

הפינוי התבצע באישון ליל וללא הודעה מוקדמת?

בית המשפט דחה את טענות הנתבעים כי הפינוי התבצע באישון ליל וללא הודעה מוקדמת, וציין כי הפינוי התבצע לאחר משא ומתן אינטנסיבי בהשתתפות ראש עיריית רהט, נציגי הנתבעים, נציגי המשטרה ואחרים, וכי היה ברור לכולם שצווי הריסה בתוקף והאכיפה תבוצע, ככל שהצדדים לא יגיעו לכדי הסכמות.

כמו כן, מספר ימים לפני מועד ההריסה, ביקרו במקום נציגי משטרה, ונפגשו עם הנתבע המרכזי. גם לאחר אכיפה חלקית על ידי המשטרה, לא ביצעו הנתבעים את המשך הפינוי בעצמם, למרות שנאמר להם כי אם לא ישלימו את הפינוי, המדינה תמשיך בפינויים של המבנים.

הגשת תביעות יזומות להשבת עלויות הריסה ופינוי נעשית על ידי רשות מקרקעי ישראל וגורמי האכיפה כחלק ממהלך כולל של ההתמודדות עם תופעת הבניה הבלתי חוקית ופלישה למקרקעי ציבור, בין היתר באמצעות הפן הכלכלי, מתוך החשיבות הרבה בקיום ויישום מדיניות אכיפה כלכלית היוצרת הרתעה יעילה.

כאמור, בית המשפט קיבל את מלוא עמדת המדינה ביחס לגובה עלויות הפינוי, ודחה את טענות הנתבעים כי יש לראות את העובדה שהאירוע הסתיים ללא נפגעים כהערכה שגויה של המשטרה ביחס לכוחות אותם הביאה. בנוסף לעלויות הפינוי ושכר הטרחה שהושתו על הנתבעים, ניתן צו מניעה קבוע האוסר עליהם להיכנס למקום.

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully