וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

את חברי הליכוד זה לא מעניין: האם נמצא פתרון למשכירי ושוכרי דירות באזורים מפונים?

עודכן לאחרונה: 3.7.2024 / 8:46

ועדת הכספים דנה בסוגיית מציאת פתרון למשכירי ושוכרי דירות באזורים מפונים; במהלך הדיון עלה כי בעוד המדינה קבעה כי שוכרי דירות ימשיכו לשלם שכירות נוכח זכאותם למענקים, המצב בשטח מורכב הרבה יותר • כמה חברי כנסת הגיעו מהליכוד?

ועדת הכספים קיימה היום (ב') הצעה לדיון מהיר בנושא: "מציאת פתרון למשכירי ושוכרי דירות באזורים מפונים" של חברי הכנסת ולדימיר בליאק, ינון אזולאי, יצחק קרויזר, מיכאל מרדכי ביטון, חוה אתי עטיה. נזכיר כי הדיון התקיים לאחר שהביטוח הלאומי התריע כי תוקפם של מענקי הפינוי והעידוד פג אתמול והחקיקה עדיין לא הוארכה. המשמעות היא כי לא יינתנו מענקים נוספים כל עוד לא תהיה הארכה של החקיקה.

בהצעה לדיון, צוין כי אחת הסוגיות המרכזיות איתה מתמודדים המפונים היא נושא השוכרים ומשכירי הדירות. בעוד שבעלי עסקים זכאים לפיצוי בגין שכר דירה לעסק, תושבים שמשכירים דירות בשוק הפרטי אינם זכאים לפיצוי, המדינה מצפה כי שוכרי הדירות ימשיכו לשלם שכירות היות והם מקבלים "מענקים" מהמדינה או "פיצוי מלא" בגין אובדן הכנסתם, אך בפועל מתקיימות הפרות חוזה רבות מצד השוכרים ומצד המשכירים גם כן.

עוד צוין כי שוכרים רבים שהכנסתם נפגעה משמעותית אינם מסוגלים לשלם את שכר הדירה שלהם, תושבים רבים הוצאו לחל"ת והכנסתם נפגעה ב-50% לכן אין בידיהם לשלם את עלות השכירות. בנוסף שוכרים רבים שחוזה השכירות שלהם הסתיים במהלך הלחימה לא מחדשים את חוזה השכירות ולעיתים גם לא מפנים את הדירות תחת הטענה כי המצב מסוכן. גם אם כבר הגיעו ופינו את הדירה אותה שכרו אין בנמצא מי שיגיע ויחתום על חוזה חדש.

אלו הם העיקרים שעלו מהדיון החשוב:

כמה חברי כנסת הגיעו מהליכוד?

ח"כ נאור שירי: "כותרת הדיון היא מציאת פתרון למשכירים ושוכרי דירות באזורים מפונים, כמובן שהדגש הוא על הצפון. תסתכלו על חדר הוועדה. זה היחס של נציגי הממשלה לתושבי הצפון, אין אנשים, כאילו אמרו נעשה העתק הדבק ממה שקורה בצפון לוועדה".

ח"כ ולדימיר בליאק מסיעת יש עתיד: "אני נזכר בדיון שהיה פה לפני שנה וחצי בערך על מימון שני הבתים של ראש הממשלה, היו פה 13 ח"כ מהליכוד. אני יושב פה כבר 3 שנים, לא זוכר שהיו פה 13 ח"כ מהליכוד באף דיון. זה מאוד עצוב, מאוד עלוב וזה בלתי נסבל".

לאחר מכן המשיך ח"כ בליאק והציג את הסוגייה: "השוק הזה של השכירות הוא שוק פרוץ גם בשגרה, ניסינו להסדיר אותו גם במסגרת חוק ההסדרים האחרון של התקציב וגם הפעם זה נפל אבל במצב של פינוי. זה פוגש גם את השוכרים וגם את המשכירים וכל אחד נפגע בדרכו. אני רוצה שנצא עם המסקנות ועם תוכנית אופרטיבית כיצד אנחנו פותרים את הבעיה הזו, כי הצפון הופקר על ידי הממשלה הזו ואני חושב שאפשר למצוא לזה פתרון".

אופיר יחזקאלי, מ"מ וסגן ראש העיר שיזם הדיון מסר: "שמחתי מאוד שמספר חברי כנסת מכל הסיעות הצטרפו לבקשתי לקיום דיון מיוחד. חבל שבדיון עצמו השתתפו רק מעטים, אני מקווה מאוד שמשרד האוצר יניח פתרון תוך שבועיים בהתאם לסיכום הוועדה. מדובר כרגע בכאוס שמתרחש בידיעת המדינה וגורם לאובדן הכנסה של תושבים רבים".

אפרת אורן, עוזרת ראשית ייעוץ משפטי ברשות המיסים, המשיכה: "חשבנו שהמדינה נתנה מענה כשמצד אחד ניתנו מענקים והמשכנו לשלם למעסיקים את השכר, וחשבנו שנסגר המעגל. אנחנו מבינים שזה אירוע יותר מורכב ומתמשך עם השלכות על שוק השכירות ואנחנו נמצאים בדיונים עם האוצר".

אסף וקסלר, אגף תקציבים במשרד האוצר: "יש פה אירוע שהוא מאוד מורכב מהרבה גוונים, מבחינה משפטית, כלכלית, משקית, אזורים שאליהם מגיעים המפונים וכל הנוגע לזה. בסופו של דבר המדינה סיפקה את הפתרון הראשוני של המלונות, והמדינה כן רואה לנכון שבסוף שוכר שמקבל פיצוי מהמדינה ישלם לאדם שממנו הוא שוכר, וימשיך להגיע איתם להסדרה. אנחנו מבינים שיש פה עוד דברים מורכבים, אנחנו בוחנים את זה. עשינו כמה התכנסויות בתוך הממשלה לבחון את כל השאלות ואת כל ההשלכות של הדברים האלה, אני עוד לא יכול לדבר עליהם, אבל אלו דיונים שקורים כל הזמן".

עוד בוואלה!

לשלם זול על חבילת הסלולר! עכשיו גם אתם יכולים

לכתבה המלאה

"ההורים שלי בני 80, זו עוד הכנסה לפנסיה שלהם"

אופיר יחזקאלי, מ"מ וסגן ראש עיריית קריית שמונה: "אני רוצה לתת לכם דוגמאות קצרות על המצב בקריית שמונה. דוגמה ראשונה זה ההורים שלי, בני 80 פלוס, עלו בשנת 52, ישנו במעברה ושקל לשקל צברו, ובמשך השנים קנו יחידת דיור קטנה בקריית שמונה, שהם משכירים כל חודש ב-2,500 שקל וזו עוד הכנסה לפנסיה שלהם. מה שקורה היום זה שחוזה השכירות של השוכר תם והוא לא מאריך אותו, אוטומטית ההכנסה שלהם נפגעה. דוגמה שנייה, אם חד הורית עם ילדים נמצאת במלון והיא לא זכאית למענקי פינוי, המשכורת שלה נחתכה בחצי כי רוב תושבי קריית שמונה הוצאו לחל"ת וברגע שאתה בחל"ת השכר שלך נפגע בלפחות 50%, עכשיו כל הסיפורים שאמרו למעסיקים תשלמו ותקבלו חזרה, יש פער בין מה שקורה למעלה למה שקורה בשטח, ואותה אמא שהשכר שלה נפגע מדינת ישראל אומרת שהיא צריכה להמשיך ולשלם את אותו שכר דירה. כל מי שנחשב לעסק יכול להגיע לרשות המיסים לקרן הפיצויים ולבקש החזר על אובדן הכנסה, אז גם במקרה הזה מי שיש לו אובדן הכנסה צריך להכיר בו כאובדן הכנסה, לאפשר לו להגיש בקשה לפיצוי, תבדקו אותם, אבל מי שבאמת נפגע תאפשרו לו לקבל את הפיצוי הרואי".

שלי דדיה, מפונה מיישוב שלומי שבצפון: "אנחנו כתשעה חודשים מפונים למלון דן בירושלים. יש לנו בעיה משמעותית של המון הורים שהם חד הוריים, אנשים ששילמו שכירות ובעצם לא גרים בבית, כאשר המשכיר מחייב אותם לשלם להם שכירות. אני מדברת בשם הקהילה. יש פה סוגיה שגם המשכיר וגם השוכר מפסידים ממנה. פנו אליי הרבה אנשים שהם לא יודעים מה לעשות, הם משלמים גם לשוכר וגם נמצאים בבית מלון ואין להם כסף".

ח"כ לשעבר נירה שפק, תושבת כפר עזה: "יש לנו הרבה בעיות עם הנושא של דירות מפונים, עקורים, המחברת שלי מלאה בפניות ציבור שלא מקבלות מענה. כל פעם קובעים תאריך שעד אליו אנו צריכים לשלם שכירות אבל אין בעלי דירות שמוכנים להשכיר במצב הזה. קיץ זו עונה חמה בשוק הדירות, משכירים ואומרים שהם מוכנים להשכיר לחצי שנה או שנה, ואמרו לנו בצורה מאוד ברורה שאם לא יהיו הארכות אנחנו נושאים בנטל. אנחנו המפונים מהיישובים האדומים, אנחנו מפונים לרוחה והתאריך מדבר על נובמבר, ואף אחד לא מוכן להשכיר עד נובמבר כי זו עונה מתה ומקבלים עלייה פחות כסף. בעונה זו חלק מאיתנו משכירים לשנה מתוך ידיעה שנצטרף לספוג, אנחנו מגיעים לינואר ומרץ ואף אחד לא נתן לנו פתרון לדבר הזה או אף אחד לא בא לשוכר שמבקש 7,000 שקל לדירה ואמר לו שייתן לו 13,000 שקל רק שיאריך את החוזה. שכר דירה במרכז עולה הרבה מאוד כסף, כששכר הדירה שמשולם למפונים הוא לפי 200 שקל לאדם ליום, תמצאו לי דירה ב-6,000 שקל לדירה בתל אביב, אין. ובמי פוגעים? באוכלוסיות החלשות. אני רוצה לדעת איך מסדרים את המנגנון הזה של המפונים".

ח"כ בליאק סיכם את הדיון: "הדיון הזה חשוב וזו סוגיה שנוגעת בלא מעט אנשים, לחיים שלהם ולפרנסה שלהם. חבל לי מאוד שחברי הקואליציה בחרו להעדר מהדיון הזה. אני אבקש מיושב ראש הוועדה לקיים דיון נוסף בנושא הזה תוך שבועיים, ואני מבקש ממשרדי הממשלה לבוא עם פתרונות. אשמח אם נוכל עוד שבועיים להניח על שולחן הכנסת לא רק את הפרוטוקול של הדיון, אלא גם את הפתרון שהגענו אליו".

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully