וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מחפשים דירה להשקעה? בעיר הזו 78% מהתחלות הבניה בהתחדשות עירונית

עודכן לאחרונה: 30.6.2024 / 10:27

ניתוח בלעדי לנתוני למ"ס ב-5 השנים האחרונות, שהתבצע לקראת כנס אתר מגדילים בחיפה, חושף את הערים המובילות בבניית פרויקטי התחדשות עירונית בחמש השנים האחרונות, וברבעון הראשון של 2024. איזו עיר במקום הראשון?

אתר בנייה. ShutterStock
אתר בנייה/ShutterStock

ברבעון הראשון של שנת 2024 החלו להבנות 3,234 יחידות דיור במסגרת פרויקטי פינוי בינוי ותמ"א 38 (כולל תמ"א 38-1) שהיוו כ-20% מסך התחלות הבנייה בישראל. כלומר, בממוצע ארצי, כל דירה חמישית מתחילת השנה החלה להיבנות במסגרת התחדשות עירונית. כך, עולה מניתוח נתוני התחלות הבנייה של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס), שנערכה לרגל כנס הנדל"ן הארצי השנתי של אתר מגדילים שיתקיים ב-9 ליולי.

במסגרת הסקירה, נבחנו נתוני התחלות הבנייה בפרויקטים של פינוי בינוי ושל תמ"א 38 בכל עיר ב-5 השנים האחרונות ביחס להתחלות הבנייה הכלליות באותה עיר.

מהנתונים עולה כי בתל אביב החלו להבנות 10,856 יח"ד במסגרת פינוי ותמ"א 38 שהיוו 46% מסך התחלות הבניה בעיר; ברמת גן החלו להבנות 6,171 יח"ד במסגרת התחדשות עירונית שהיוו 66% מהתחלות הבנייה בעיר; בירושלים 5,050 יח"ד שהיוו רק 23% מהתחלות הבנייה בעיר; בבת ים 3,476 יח"ד שהיוו 40% מהתחלות הבנייה; אשדוד ממוקמת במקום הרביעי עם 2,991 התחלות בניה במסגרת התחדשות עירונית שהיוו 41% מהתחלות הבנייה בעיר; ובמקום החמישי פתח תקוה עם 2,978 יח"ד שנבנו במסגרת התחדשות עירונית המהוות 49% מהתחלות הבנייה בעיר.

נתוני התחלות הבנייה של התחדשות עירונית ברבעון הראשון של 2024 מגלים כי בראש הטבלה עומדת תל אביב עם 1,022 יח"ד, המהוות 54% מהתחלות הבנייה בעיר ברבעון. במקום השני מדורגת אור יהודה, שבה החלו להבנות ברבעון הראשון 328 יח"ד במסגרת התחדשות עירונית המהוות כ- 72% מהתחלות הבנייה בעיר ברבעון. במקום השלישי מדורגת רמת גן שבה החלו להבנות 323 יח"ד במסגרת התחדשות עירונית המהוות 78% מהתחלות הבנייה בעיר. במקום הרביעי, פתח תקווה עם 318 התחלות בניה בהתחדשות ברבעון הראשון המהוות כ- 62% מהתחלות הבנייה בעיר. במקום החמישי בת ים עם 169 יח"ד בהתחדשות עירונית המהוות 52% מהתחלות הבניה בעיר. בהמשך הטבלה מדורגות בהתאמה, בת ים, נתניה, לוד, כפר סבא, ירושלים והרצליה.

קרקע לבנייה. ShutterStock
קרקע לבנייה/ShutterStock

כרמלה קופר, עורכת ראשית במגדילים מציינת כי "פרויקטי ההתחדשות העירונית הולכים וצוברים תאוצה בעיקר במרכז הארץ ובשרון. לכן, למרות שהשיעור הארצי הממוצע של התחלות בנייה במסגרת התחדשות עירונית בחמש השנים האחרונות עומד על 17%, בחלק מערי המרכז והשרון יותר ממחצית הדירות החדשות נבנות במסגרת התחדשות עירונית והמובילה בניהם היא גבעתיים עם 74% מהתחלות הבנייה בחמש השנים האחרונות. לעומת זאת בערים כמו אשקלון, בית שמש ובאר שבע המדורגות בין עשרת הערים שבהן הייתה הכי בנייה חדשה בחמש השנים האחרונות, שיעור התחלות הבנייה בהתחדשות עירונית ביחס להתחלות הבנייה הכלליות הוא מזערי. אמנם כיום ניתן לראות במרבית הערים, גם בפריפריה התקדמות משמעותית בקידום תוכניות להתחדשות עירונית אולם המבחן האמיתי הוא מבחן הביצוע ולא תוכניות על הנייר".

"בכנס שנערוך בשבוע הבא (9 ביולי) באצטדיון סמי עופר חיפה נדון באתגרים ובחסמים שמעכבים את הבשלתן של תוכניות ההתחדשות העירונית לבנייה בפועל במסגרת פאנלים בהשתתפות נציגי הממשלה, הרשויות המקומיות, היזמים ואנשי המקצוע".

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully