וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נמשכת הירידה בהתחלות בנייה של פרויקטי התחדשות עירונית

24.6.2024 / 11:47

על פי החברה לפיתוח, הירידה נמשכת. ניר שמול, מנכ"ל שניר והחברה לפיתוח והתחדשות עירונית: "הירידה בהתחלות הבנייה במסגרת התחדשות עירונית מדאיגה מאוד בעיקר בתקופה הנוכחית"

פרויקט בנייה, תל אביב. ShutterStock
פרויקט בנייה, תל אביב/ShutterStock

על פי הבדיקה שבוצעה על ידי החברה לפיתוח והתחדשות עירונית, חברה מארגנת המתמחה בליווי בעלי דירות בפרויקטים של פינוי ובינוי, ברבעון הראשון של 2024 החלו להבנות 2,793 יח"ד בפינוי בינוי ותמ"א 38-2 שהיוו רק 17.5% מסך התחלות הבנייה. לשם השוואה ברבעון הרביעי של 2023 החלה בנייתן של 2,850 יח"ד בהתחדשות עירונית שהיוו כ- 21% מהתחלות הבנייה הכלליות.

עלייה משמעותית בהתחלות הבנייה במחוז חיפה

בחינת הנתונים לפי מחוזות בהתייחס לשנה האחרונה: אפריל 2023 עד מרץ 2024 בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד מגלה כי במחוז ירושלים החלה השנה בנייתן של 1,220 יח"ד בהתחדשות עירונית ( פינוי בינוי ותמ"א 38-2 ) עלייה של כ- 16% בהשוואה לתקופה המקבילה. במחוז חיפה החלו להבנות 1,102 יח"ד בהתחדשות עירונית , עלייה של כ- 67%, ביחס לתקופה המקבילה ובמחוז הדרום החלו להבנות 189 יח"ד לעומת 113 יח"ד בתקופה המקבילה, גם כן עלייה של 67%. במחוז המרכז חלה עלייה קלה של 0.67% בהתחלות הבנייה ואילו במחוז תל אביב החלה בנייתן של 6,231 יח"ד ירידה של כ- 7% ביחס לתקופה המקבילה. במחוז הצפון, החלו להבנות 102 יח"ד בלבד במסגרת התחדשות עירונית ירידה של כ- 60%.

במחוז הצפון נהרסו רק 131 יח"ד השנה במסגרת התחדשות עירונית

ניר שמול, מנכ"ל שניר והחברה לפיתוח והתחדשות עירונית המתמחה בליווי בעלי דירות בתהליכי פינוי ובינוי, מציין כי הירידה בהתחלות הבנייה במסגרת התחדשות עירונית מדאיגה מאוד בעיקר בתקופה הנוכחית שסכנת הטילים מאיימת על כל מי שגר בדירה ללא ממ"ד או מקלט. על פי הנתונים במהלך השנה החולפת בכל מחוז הצפון נהרסו רק 131 דירות במסגרת פרויקטים של התחדשות עירונית, במחוז הדרום נהרסו 119 יח"ד זוהי תעודת עניות לממשלה ולרשויות. לכאורה, בעקבות עלויות המימון הגבוהות ברכישת קרקעות חדשות, ולאור הגידול במספר תוכניות ההתחדשות העירונית שאושרו, היינו צריכים לראות עלייה בהתחלות הבנייה בהתחדשות עירונית, אך החסמים הבירוקרטיים והביצועיים עדיין גבוהים.

בהתייחס לעלייה הקלה בהתחלות הבנייה של פרוייקטי התחדשות עירונית בירושלים , בדרום ובצפון הוא מציין כי מדובר במגמה חיובית אולם עדיין המספרים בטלים בשישים ביחס לצרכי ההתחדשות. לדבריו, על ממשלת ישראל והרשויות המקומיות להתחיל ולאשר פרויקטים של התחדשות עירונית במתכונת של פיקוח נפש ! להאיץ את קצב ההתחדשות העירונית באמצעות הגברת הקצב של הליכי התכנון והרישוי, הסרת חסמים, הקצאת קרקעות משלימות ויצירת כדאיות כלכלית ליזמים הלוקחים על עצמם את משימת ההתחדשות.

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully