וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

כיצד תיראה יבנה בשנת 2040 ואיך אתם יכולים להשפיע על כך?

24.6.2024 / 11:47

תוכנית המתאר העירונית מתעדכנת, ומרכיביה יוצגו לציבור בשורה של מפגשים שיתקיימו בחודשים הבאים. רועי גבאי: "הזדמנות לציבור העיר להשפיע על עתידה". מה תכלול התכנית המעודכנת?

יבנה ממעוף הציפור. חן כליפה,
יבנה ממעוף הציפור/חן כליפה

העיר יבנה מצויה בשנים האחרונות בפיתוח מואץ, הכולל שינויים הניכרים ברחבי העיר, ומצריכים מהעירייה לבצע התאמות ועדכונים נדרשים של התכנון העירוני במספר תחומים עיקריים: מגורים והתחדשות עירונית, תחבורה וניידות, תעסוקה, מסחר ועירוב שימושים, מערך שטחי הציבור הבנויים והפתוחים, סביבה והיערכות לשינויי אקלים.

רועי גבאי, ראש עיריית יבנה: "תכנית המתאר הינה תוצר של תהליך עבודה ארוך ויסודי אשר נועד לבנות ולגבש תכנית התומכת ומאפשרת את המשך התפתחותה של העיר ונותנת מענה לאתגרים העומדים בפניה. התכנית תעניק וודאות ושקיפות תכנונית, באמצעותה יכולים התושבים להתוודע לאופן השפעתה על חייהם והיא מעניקה סמכויות תכנון ואישור לוועדה המקומית, שיאפשרו את קיצור וייעול הליכי התכנון. עדכון התוכנית והתאמתה לחזון העירוני הינה עוד צעד חשוב נוסף לשיפור איכות החיים בעיר בהווה ובעתיד ואני קורא לכלל התושבים והתושבות לקחת חלק במפגשי השיתוף ולהשפיע על עתיד העיר".

ראש עיריית יבנה רועי גבאי. עמית אלפונטה,
ראש עיריית יבנה רועי גבאי/עמית אלפונטה

תכנית המתאר העירונית הינה "מסמך תכנוני" אשר מתווה את מדיניות התכנון והפיתוח ארוכת הטווח ברחבי העיר, ומיישמת את חזון ומדיניות העירייה בנושאים שהם בעלי היבט תכנוני-פיסי. התכנית מתארת את האופן שבו תתפתח העיר בשנים הבאות ומתייחסת למגוון ההיבטים של חיי התושבים, החל ממגורים, תעסוקה, תחבורה ותנועה, שטחים פתוחים, מסחר, מבני ציבור ועוד. התכנית קובעת בקווים עקרוניים (ולא ברמת המגרש הבודד) את ההוראות הכלליות אשר מנחות את התוכניות המפורטות החדשות ומציגה את היקף האוכלוסייה הצפוי בעיר לשנת היעד של התוכנית. עדכון תכנית המתאר הינו חלק מהפעולות שהעירייה מבצעת בכדי להתאים את תכנון העיר לשינויים גלובליים, ארציים ועירוניים ובכדי לשמור על תכנית חדשנית ומובילה.

כזכור, בשנת 2017 אושרה למתן תוקף תכנית המתאר של העיר ועדכונה כעת נעשה לאור פערים שנתגלו בתכנית התקפה ובקשת העירייה לוודא רמת תכנון נאותה ושמירת הוועדה המקומית לתכנון ולבניה כגוף מוביל שיהיה אמון על תכנון העיר.

עיקרי מטרות התכנית החדשות:

- קידומה של יבנה כעיר לכל תושביה, על ידי פיתוח בר קיימא של סביבה עירונית אטרקטיבית ובת השגה, קידום תכנון מוטה שירותים לשיפור איכות החיים של תושבי העיר וקידום אורח חיים קהילתי ומקיים.

- יצירת עתודות של שטחי בנייה, על ידי ציפוף משמעותי של שטחי התעסוקה, תוך חשיבה מחודשת על מערך השטחים הציבוריים בעיר וכן חשיבה מתכללת על מערך עירוב השימושים בעיר.

* קביעת כללים שיאפשרו התחדשות עירונית ושימור המורשת, הנוף והסביבה, שילוב בין השטח הבנוי לשטח הפתוח, צמצום מטרדים סביבתיים וחיזוק החוסן העירוני לעמידה במצבי משבר.

* קידום מערך ניידות ותחבורה רב-אמצעי שיממש את הפוטנציאל הטמון בעיר לחיזוק העירוניות תוך יצירת העדפה להתניידות בטוחה מקיימת המבוססת על הליכה רגלית, תחבורה ציבורית ורכיבה על אופניים, ע"י שיפור וחיזוק רשתות קישוריות בעיר.

* פיתוח סביבת תחנות הסעת המונים ומתחמי התחבורה המשולבים כמרחבים עירוניים אטרקטיביים ופעילים.

* הצבת תכנית המתאר כנדבך מרכזי באמצעות הגדלת הוודאות התכנונית, קיצור וייעול הליכי התכנון, הגדלת העצמאות של הוועדה המקומית והנגשת התוכנית ופישוטה.

לתכנית שותפים מינהל התכנון הממשלתי, צוות התכנון העירוני באגף ההנדסה ובמינהלת להתחדשות עירונית וצוות התכנית בראשות משרד אדריכלים מזור פירשט ויועצים נוספים. בחודשים הקרובים ייערכו מפגשי תושבים בהם יוצגו החזון ועקרונות התכנון והתושבים יוזמנו להביע דעתם.

כנס שיתוף ציבור יתקיים ביום רביעי, 3.7.24 בשעה 19:00 באולם אשכול הפיס, האלון 39. הכניסה חופשית ברישום מוקדם בקישור

  • עוד באותו נושא:
  • נדל"ן
  • יבנה

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully