וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

התחדשות עירונית היסטורית: העיר העתיקה בבאר שבע משדרגת גרסה

עודכן לאחרונה: 6.6.2024 / 15:37

תנופת התחדשות בעיר העתיקה בבאר שבע: אושרה להפקדה תוכנית להקמת כ-280 יחידות דיור במבני מגורים של 5-8 קומות ובמגדל בן 20 קומות, שטחי מסחר ומבני ציבור במתחם מורדי הגטאות

תוכנית להתחדשות עירונית במתחם מורדי הגטאות, באר שבע. מילוסלבסקי-מרש אדריכלים,
תוכנית להתחדשות עירונית במתחם מורדי הגטאות, באר שבע/מילוסלבסקי-מרש אדריכלים

הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז דרום אישרה הבוקר (ה') להפקדה תוכנית להתחדשות עירונית במתחם מורדי הגטאות, הנושק לעיר העתיקה בבאר שבע. התוכנית קודמה ביוזמת מנהלת ההתחדשות העירונית של עיריית באר שבע ורשות מקרקעי ישראל.

התוכנית משתרעת על שטח כולל של כ-21 דונם הממוקם בתפר שבין העיר העתיקה לשיכון דרום. במסגרת התוכנית ייבנו כ-280 יחידות דיור במבני מגורים של 5-8 קומות ובמגדל בן 20 קומות. בשטח התוכנית קיימת היום בנייה צמודת קרקע לא מוסדרת של כ-14 יח"ד. מדובר במבנים במצב תחזוקתי ירוד. התכנית נערכה בליווי חברתי הכולל מפגשי שיתוף ציבור וקושרת את הקמת הבינוי החדש המוצע בפינוי המבנים הוותיקים הנמצאים במצב תחזוקתי ירוד ובמתן מענה בבינוי החדש לדיירי המתחם.

בנוסף, כוללת התוכנית כ-2,700 מ"ר של שטחי מסחר בקומת הרחוב, כ-1,650 מ"ר עבור שטחי ציבור שישולבו בקומות הקרקע של מבני המגורים ובמגרש שיוקצה לצורכי ציבור, וכן הרחבת בית הספר "בית יעקב" הקיים. התכנית קובעת גם מתחם לשימור הכולל מבנה היסטורי ואלמנטים נוספים לשימור ומגדירה את שטחם כמגרש למבנים ומוסדות. התוכנית נערכה על ידי משרד מילוסלבסקי אדריכלים.

תוכנית להתחדשות עירונית במתחם מורדי הגטאות, באר שבע. מילוסלבסקי-מרש אדריכלים,
תוכנית להתחדשות עירונית במתחם מורדי הגטאות, באר שבע/מילוסלבסקי-מרש אדריכלים

תמר פוריה מהנדסת העיר באר שבע, ציינה כי למרות שחלה תוכנית בשטח משנת 2005 המאפשרת הגדלת זכויות ל-144 יח"ד עם תוספת שצ"פ וחניות ציבוריות, היא לא יצאה אל הפועל, והמינהלת להתחדשות עירונית החליטה בתאום עם התושבים ועם רמ"י המחזיקה בחלק ניכר מהקרקעות במתחם, לקדם תכנון חדש ועדכני שיחבר את המתחם לעיר העתיקה באמצעות הסדרת רשת רחובות המשכית לרחובות הסמוכים בעיר העתיקה ובאמצעות הוראות לבינוי מרקמי עם דופן רחוב פעילה, מסחר בקומות הקרקעת וגינות משותפות פנימיות התואמות את הוראות הבינוי בעיר העתיקה.

קובי אוחיון, ראש המנהלת להתחדשות עירונית, הוסיף כי "ישנה חשיבות חברתית רבה בקידום המתחם. צוות המנהלת נמצא בקשר שוטף עם התושבים לאורך תהליך התכנון ופועל לייצר תוכנית שניתן יהיה להוציא אל הפועל בהקדם האפשרי, בשיתוף עם רשות מקרקעי ישראל. התוכנית מהווה נדבך נוסף ומשלים בהתחדשות העיר העתיקה בבאר שבע ומהווה מחבר חשוב בין העיר העתיקה לבין פארק נחל באר שבע ודופן שד' אימבר בעיר. התוכנית מצטרפת לתוכניות התחדשות חשובות באזור שיצרו דופן עירונית איכותית, פעילה ואטרקטיבית".

מתכננת מחוז דרום במינהל התכנון, מיכל מריל: "מדובר בתוכנית חשובה במיקום מרכזי בעיר, הנמצא בממשק שבין העיר העתיקה ו"שיכון דרום" ומול נוף פתוח לנחל באר שבע. החיבורים המוצעים בתוכנית להמשך רשת הרחבות בעיר העתיקה מיישמים הלכה למעשה את מדיניות המחוז הרואה ערך רב בחיבור העיר העתיקה לשאר חלקי העיר הסובבים אותה לטובת יצירת רקמה עירונית המשכית הנהנית מהמגוון העירוני האיכותי שהעיר יודעת להציע. כך גם השימור המקודם במסגרת התכנית יאפשר לשמור על האופי המקומי וישולב כחלק ממבנה ציבורי הפתוח לציבור".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully